Samouczki



 

Samokształcenie, e-kursy(e-learning),poradniki, prezentacje, infografiki, multimedia.


JAK ZROBIĆ ZAPAS ŻYWNOŚCI?
POZNAJ TE 6 SPOSOBÓW / ETAPÓW ROBIENIA ZAPASÓW!

 

Data dodania:15.03.2024 r.
Źródło: Domowy Survival.

 
 
SZCZEGÓŁOWE ZASADY
UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY MEDYCZNEJ
 
Data dodania: 07.02.2024 r.
Źródło: Uniwersytet Śląski
 

JAK DZIAŁAJĄ BOMBY ATOMOWE I WODOROWE W 10 MINUT

 

Data dodania: 02.01.2024 r.
Źródło: Ridddle PL


 

ZAGROŻENIA ZIMOWE

 

Data dodania: 01.12.2023 r.
 

BIULETYN OUCH!

OUCH! to cykliczny, darmowy zestaw porad bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów. Każde wydanie zawiera krótkie, przystępne przedstawienie wybranego zagadnienia z bezpieczeństwa komputerowego wraz z listą wskazówek jak można chronić siebie, swoich najbliższych i swoją organizację. Przeczytaj i przekaż dalej!

Lista wszystkich polskich wydań OUCH!

Data dodania: 15.11.2023 r.
Źródło: CERT Polska

 

PATRZ NA DROGĘ

Szokująca kampania społeczna zorganizowana przez firmę Volkswagen ma przestrzegać kierowców przed korzystaniem z telefonu w trakcie prowadzenia pojazdu.

W ramach kampanii w jednym z kin w Hongkongu przeprowadzono eksperyment. Widzowie przed filmem zobaczyli nagranie prezentujące prowadzone auto z widokiem zza kierownicy. W pewnym momencie organizatorzy, nadając sygnał ograniczony do wąskiej lokalizacji przesłali wiadomości na telefony wszystkich obecnych. Gdy odwrócili oni swoją uwagę od ekranu, samochód wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Całe przedsięwzięcie zaprezentowano na opublikowanym w sieci wideo.

 

 

Za projekt odpowiedzialny jest pekiński oddział agencji Ogilvy. Jest on częścią kampanii mającej uświadomić użytkownikom skutki korzystania z telefonów komórkowych podczas prowadzenia samochodu.

Data dodania: 01.10.2023 r.
Źródło: Wirtulane Media

 

BEZPIECZNE MIASTO

 

Data dodania: 07.09.2023 r.
Źródło: Vena Art

 

JAK PRZETRWAĆ UPAŁ

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.

Skutki:

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to m.in:

  • zmęczenie,
  • silne bóle i zawroty głowy,
  • nudności,
  • gorączka,
  • szum w uszach,
  • drgawki,
  • wzrost temperatury ciała zagrażający życiu,
  • większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Data dodania: 01.08.2023 r.
Źródło: RCB
 
 

INSTRUKCJA W SPRAWIE WYMAGAŃ HIGIENICZNO-SANITARNYCH
DLA STACJONARNYCH OBOZÓWPOD NAMIOTAMI 
BEZPIECZNE MEDIA

Instrukcja określa wymagania higieniczno-sanitarne, jakie muszą być spełnione podczas wypoczynku dzieci i młodzieży na obozach prowadzonych metodą harcerską.

Dzięki stosowaniu się organizatorów do zawartych w instrukcji wymagań, pobyt dzieci i młodzieży na letnich obozach może być nie tylko przyjemny, ale przede wszystkim bezpieczny.

 Więcej: Instrukcja w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami.pdf

Data dodania: 01.07.2023 r.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny.

 

BEZPIECZNE MEDIA

Publikacja poświęcona bezpieczeństwu dzieci i młodzieży, korzystających z urządzeń elektronicznych, przygotowana we współpracy z Fundacją Orange. Poradnik zawiera informacje teoretyczne jak i praktyczne rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa sprzętowego.

 

Więcej: Bezpieczne media poradnik dla rodziców.pdf

Dada dodania: 07.06.2023 r.

Źródło: Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę

 

PORADNIK BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU

Więcej: Poradnik bezpiecznego wypoczynku.pdf

Data dodania: 26.05.2023 r
Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

DROGA DAWCY - KROK PO KROKU 






Zanim udasz się do centrum krwiodawstwa musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Sprawdź czy możesz zostać dawcą. Zrobisz to sprawdzając wytyczne, które mówią, kto może a kto nie może oddawać krwi

 

Więcej: Przed oddaniem krwi .
Data dodania: 25.04.2023 r.

Źródło: https://krwiodawcy.org/

 

BAZA WIEDZY

 

 

 

 

Więcej: https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy
Data dodania: 02.03.2023 r.

 

 

BEZPIECZNE PRZEJAZDY KOLEJOWE
FILM EDUKACYJNY

Data dodania: 01.02.2023 r.
Źródło: UTK

 

PORADNIK „ABC CYBERBEZPIECZEŃSTWA”,

 

 

 

 

 

 

Czym jest FOMO, quishing, bańka informacyjna, malware i cyfrowy ślad? Jak utworzyć silne hasło, dlaczego warto korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego i programu antywirusowego? Sięgnijcie po poradnik „ABC cyberbezpieczeństwa” i dowiedzcie się więcej o świecie internetu! Publikacja powstała w ramach projektu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna.

 Więcej: Poradnik „ABC cyberbezpieczeństwa”.pdf

 Data dodania: 10.01.2023 r.

Źródło: https://it-szkola.edu.pl

BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE - TO DZIECINNIE PROSTE

Data dodania: 02.12.2022 r.
Źródło:
Klatka po klatce

INFORMATYKA ŚLEDCZA

Myślisz, że tryb prywatny w przeglądarce sprawia, że jesteś niewidzialny? Sądzisz, że jeśli korzystasz z VPNa to nikt nie wie co robisz? Film pokazać jak trudno w dzisiejszych czasach zachować anonimowość i prywatność. Zobaczysz jak wiele informacji o naszych działaniach zapisuje system operacyjny oraz strony, z których korzystamy.

Data dodania: 04.11.2022 r.
Źródło: Kacper Szurek

MONITORING RADIACYJNY PAA

Państwowa Agencja Atomistyki prowadzi monitoring radiacyjny w kraju 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Eksperci PAA analizują dane otrzymywane ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Stacje rozlokowane są w całym kraju, a od 2016 r. PAA regularnie rozbudowuje system monitoringu radiacyjnego. Aktualna mapa monitoringu dostępna jest na stronie PAA: https://www.gov.pl/web/paa/sytuacja-radiacyjna

Data dodania: 01.10.2022 r.
Źródło: PPA

BEZPIECZNE GRZYBOBRANIE

Sezon grzybowy w pełni. Wyprawy do lasu pozwalają wypocząć, ukoić emocje i zażyć nieco ruchu po tygodniu pracy. Zbieranie grzybów to jednocześnie relaksująca, jak i emocjonująca rozrywka. Musimy jednak pamiętać o najważniejszych zasadach grzybobrania.

Bezpieczne zbiory

Zbieraj wyłącznie te grzyby, które rozpoznajesz bez wątpliwości. Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, zostań przy grzybach rurkowych, z „siateczką” od spodu kapelusza. Unikaj małych osobników, które nie mają jeszcze wyraźnie widocznych cech gatunku - mogą być trudne do właściwego rozpoznania. Pamiętaj, żeby grzyby wykręcać w całości z podłoża, nie odcinać dolnej części trzonka. Pozostawienie całej owocni ułatwia identyfikację grzyba. Nie niszcz i nie rozkopuj grzybni – powstają z niej nowe grzyby.

Zbieraj grzyby do przewiewnego koszyka lub łubianki. W plastikowej torbie lub wiadrze grzyby bardzo szybko się psują i w rezultacie nawet gatunki jadalne mogą zaszkodzić zdrowiu.

Pamiętaj, że nawet wytrawni grzybiarze nieraz się mylą. Sprawdzaj, czy na pewno twoje znalezisko jest jadalne. Możesz korzystać z aplikacji mobilnych, które pomogą ci zidentyfikować znalezione grzyby, albo posiłkować się tradycyjnym atlasem.
Możesz też zanieść grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Pomogą ci ocenić, czy zbiór jest bezpieczny i możesz przygotować z niego posiłek.

Zatrucie
Zatrucie grzybami najczęściej wynika ze złego rozpoznania grzybów jadalnych i trujących. Może też być następstwem niewłaściwego przechowywania grzybów lub gotowych potraw. Objawy często przypominają niestrawność lub infekcję przewodu pokarmowego.

Najczęstsze objawy zatrucia grzybami:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból brzucha i głowy,
  • podwyższona temperatura ciała.

Niejednorodność objawów zatrucia grzybami wynika z zawartości różnych toksyn w poszczególnych odmianach. Rodzaje objawów oraz ich intensywność zależą też od predyspozycji organizmu oraz ilości spożytych toksyn.

Czas wystąpienia objawów może być różny, w zależności od rodzaju grzybów. W niektórych sytuacjach pierwsze symptomy pojawiają się po kilku – a nieraz dopiero po kilkunastu godzinach.

Pierwsza pomoc

Jeśli po zjedzeniu grzybów pojawiają się oznaki zatrucia, nie bagatelizuj ich. Zbyt późna reakcja i brak właściwego leczenia może prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet śmierci.

Zapewnij pomoc lekarską, zadzwoń pod numer alarmowy 999 lub 112 lub przewieź chorego do szpitala. Możesz sprowokować wymioty. Nie podawaj osobie z objawami zatrucia mleka ani alkoholu.
Jeśli jedna osoba spożywająca potrawę z grzybami ma niepokojące objawy – do lekarza powinni zgłosić się wszyscy, którzy jedli ten sam posiłek, nawet jeśli nie mają objawów zatrucia.

Grzybów powinny unikać:

  • kobiety w ciąży i karmiące,
  • dzieci,
  • osoby starsze,
  • osoby z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego.

Więcej:  Informacje o bezpiecznym zbieraniu grzybów znajdziesz na stronach GIS.

Data dodania: 28.09.2022 r,

AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA RCB

„Akademia Bezpieczeństwa RCB” to cykl 12 poradników przygotowywanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa we współpracy z Polskim Radiem. Tematem każdego z nich będzie inne zagrożenie.

Więcej: https://www.gov.pl/web/rcb/akademia-bezpieczenstwa-rcb

Data dodania: 03.08.2022 r.

Źródło: RCB

WAKACJE NIE ZWALNIAJĄ RODZICÓW Z ODPOWIEDZIALNOŚCI
Czas wakacji to dla dzieci okres większej swobody, wolności, poczucia ieskrępowania obowiązkami szkolnymi i niestety często czas wolny od nadzoru dorosłych i często od odpowiedzialności. A dla dorosłych? Dla tych, którzy są rodzicami czy opiekunami, powinien to być czas zwiększonej koncentracji na dziecku – jego zainteresowaniach, sposobie spędzania wolnego czasu. Czas obserwacji zachowań naszych pociech, budowania z dzieckiem bliższej relacji nie wtłoczonej w sztywny grafik obowiązków, zajęć szkolnych i poza szkolnych. Ale też czas na naukę samodzielności dla dzieci i lekcja odpowiedzialności dla rodziców. Bo czy wiesz gdzie jest i co robi teraz Twoje dziecko?
Z kim teraz przebywa?

Rodzicu, czy wiesz gdzie jest teraz Twoje dziecko? „Wakacyjne zaginięcia”

Czas wakacji to dla dzieci okres większej swobody, wolności, poczucia nieskrępowania obowiązkami szkolnymi i niestety często czas wolny od nadzoru dorosłych i często od odpowiedzialności. A dla dorosłych? Dla tych, którzy są rodzicami czy opiekunami, powinien to być czas zwiększonej koncentracji na dziecku – jego zainteresowaniach, sposobie spędzania wolnego czasu. Czas obserwacji zachowań naszych pociech, budowania z dzieckiem bliższej relacji nie wtłoczonej w sztywny grafik obowiązków, zajęć szkolnych i poza szkolnych. Ale też czas na naukę samodzielności dla dzieci i lekcja odpowiedzialności dla rodziców. Bo czy wiesz gdzie jest i co robi teraz Twoje dziecko? Z kim teraz przebywa?

Bądź odpowiedzialny za swoje dziecko

Małe dzieci powinny być przedmiotem naszej szczególnej troski. Jednym z największych zagrożeń dla dziecka, zwłaszcza małego, jest pozostawienie go bez opieki. Brak uwagi rodzica lub opiekuna może generować niebezpieczne i tragiczne w skutkach dla dziecka wydarzenia. Wiele z nich to nieszczęśliwe wypadki, ale też sytuacje, w których inne osoby wyrządzają dziecku krzywdę. Wakacyjne wyjazdy często sprzyjają sytuacjom, w których łatwiej jest „zapodziać” małego „zdobywcę świata”. Nie dopuść do tego aby małe dziecko choć na chwilę stracić z oczu, szczególnie w tak zatłoczonym miejscu jak plaża, masowa impreza (festyny, koncerty, imprezy sportowe) czy galerie handlowe. Dziecko pozostawione nawet na krótki czas bez opieki rodzica czy opiekuna, może stać się ofiarą przestępstwa, bądź ulec groźnemu w skutkach wypadkowi losowemu (wypadek komunikacyjny, utonięcie, utknięcie w niebezpiecznym dla niego miejscu takim jak studzienka, głęboki rów, itp. ).

Jeśli w okresie wakacyjnym jesteśmy zmuszeni wynająć do opieki nad dzieckiem dotychczas obcą dla nas osobę - bądźmy pewni, że to ktoś godny zaufania. Sprawdźmy referencje zatrudnianej opiekunki, poobserwujmy jak dziecko zachowuje się w jej towarzystwie. Bądźmy czujni na wszelkie mogące nas zaniepokoić zmiany w zachowaniu naszego dziecka (strach przed pozostaniem z opiekunem, zwiększona nerwowość, płaczliwość, moczenie się) pozostawianego pod opieką wynajętej przez nas osoby.

Ufaj i kontroluj

Często, w różnych kontekstach, pojawia się w naszych ustach żart - „kontrola najwyższą formą zaufania”. Sformułowanie to może budzić kontrowersje, jednak jeśli występujemy w roli rodzica to spoczywająca na nas odpowiedzialność za dziecko powinna być wystarczającym powodem do przyjęcia postawy zainteresowania i przyglądania się temu, czym nasze dziecko się zajmuje, jak i z kim spędza swój wolny czas i czy jest w tym wszystkim bezpieczne.

Dużym ryzykiem dla starszego dziecka jest też trafienie do grupy rówieśniczej podejmującej nieakceptowane społecznie zachowania – za to dającej właśnie uwagę, zainteresowanie i możliwość bycia kimś ważnym i docenionym – często za cenę spełnienia określonych warunków, np. dokonania kradzieży, rozboju czy sięgnięcia po alkohol i narkotyki. Okres wakacji, kiedy czasu wolnego jest relatywnie więcej niż zainteresowania i kontroli ze strony rodziców, sprzyja poszukiwaniu tego rodzaju relacji.

Najczęstszym powodem zaginięć starszych dzieci i nastolatków są ucieczki z domów. Motywacją do ucieczki dziecka, obok poczucia bezradności wobec konkretnego problemu, próby uwolnienia się od niego i złych emocji z nim związanych (przemoc, molestowanie psychiczne i seksualne, upokorzenie, bieda, niepowodzenia miłosne, depresja), jest często próba zwrócenia na siebie uwagi rodzica. W takich przypadkach ucieczka to krzyk i wołanie o naszą uwagę i zainteresowanie.

Pamiętaj, nic nie zastąpi bezpośredniego, szczerego kontaktu z dzieckiem, codziennej uwagi i rozmowy. Poświęć mu swój czas, swoje zainteresowanie, okaż, że jest dla Ciebie bardzo ważne. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem i bądź uważnym słuchaczem. Wykorzystaj wakacyjny czas na zacieśnienie więzi rodzinnych, na poprawę relacji zaburzonych w ferworze codziennych obowiązków. Rodzicielstwo to przywilej ale i również ogromna odpowiedzialność. Nie zawiedź swojego dziecka, nie pozwól aby Twoją rolę przejął ktoś inny – grupa rówieśnicza, czy przypadkowo poznane przez Twoje dziecko osoby. Taka znajomość może okazać się dla Twojego dziecka tragiczna w skutkach.

Poniżej przypominamy wskazówki, których przestrzeganie ustrzeże nasze dziecko i nas samych przed niepotrzebną tragedią:

  • małego dziecka nie zostawiaj bez opieki osoby dorosłej w domu czy na podwórku;
  • zaopatrz dziecko w karteczkę ze swoim numerem telefonu, naucz je aby swego imienia, nazwiska i miejsca zamieszkania nie podawało obcym ludziom;
  • naucz dziecko rozpoznawać sytuacje dla niego groźne bez budzenia w nim lęku;
  • naucz dziecko korzystać z telefonu - wyeksponuj w domu kartkę z numerami telefonów do najbliższych oraz telefonami alarmowymi, poinstruuj jak ma się zachować w sytuacji, która wzbudzi w nim niepokój czy strach;
  • wyjaśnij dziecku, że w sytuacjach problemowych ma prawo głośno krzyczeć, wołać o pomoc, płakać;
  • szczególną uwagę zwracaj na dziecko w zatłoczonych miejscach publicznych (supermarkety, imprezy plenerowe, itp.), małe dziecko trzymaj za rękę – pamiętaj, że to Ty masz pilnować dziecka a nie ono ma pilnować się Ciebie!
  • wyjaśnij dziecku, że w razie zaginięcia powinno stać w miejscu i czekać na Ciebie (opiekuna), ewentualnie zwrócić się o pomoc do osoby dorosłej - najlepiej do policjanta, ochroniarza, sprzedawcy sklepowego;
  • naucz dziecko, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi, przygotuj je na ewentualny kontakt z obcym, zwróć uwagę, że ma zdecydowanie odmawiać kiedy nieznajoma osoba pod jakimkolwiek pretekstem je zaczepia (częstuje słodyczami, proponuje „podwiezienie”). Przestrzeż dziecko, że kiedy ktoś puka do drzwi pod Twoją nieobecność, kategorycznie nie może wpuszczać nikogo do domu;
  • naucz dziecko mądrze korzystać z Internetu, wyjaśnij jakim zagrożeniem jest podawanie obcym osobom swoich danych kontaktowych; pokaż mu, że sympatyczny rówieśnik poznany w sieci może być zupełnie kimś innym niż osobą za którą się podaje. Uświadom dziecku jak niebezpieczna może być anonimowość obcych osób poznanych tą drogą;
  • nigdy nie zezwalaj dziecku na podróżowanie autostopem;
  • staraj się poznać przyjaciół i znajomych dziecka, interesuj się tym jak i z kim spędza swój wolny czas;
  • nie bagatelizuj problemów swojej pociechy, nie pozwól by brak zainteresowania i wsparcia z Twojej strony ułatwił dziecku podjęcie decyzji o ucieczce z domu;
  • reaguj, gdy widzisz dziecko w sytuacji problemowej, także wtedy, gdy to nie jest Twoje dziecko!

 

Data dodania: 01.07.2022 r.
Źródło: CPOZ KGP.

Instrukcja w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami

Instrukcja określa wymagania higieniczno-sanitarne podczas wypoczynku dzieci i młodzieży prowadzonego metodą harcerską w formie stacjonarnych obozów pod namiotami, bez stałej infrastruktury, przy zachowaniu zamierzonego, w szczególności wychowawczego, celu wypoczynku.

Instrukcja dotyczy obozów liczących do 50 uczestników, przy czym podobozy z własnym węzłem sanitarnym traktuje się jak obóz w rozumieniu niniejszej instrukcji. Dla obozów liczących do 25 uczestników można zastosować indywidualną ocenę zagrożeń dla zdrowia, co wymaga współpracy z właściwym państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym.

Instrukcja nie dotyczy obozów wędrownych, obozów liczących ponad 50 uczestników oraz obozów zlokalizowanych w stałych bazach. Stosując niniejszą instrukcję należy mieć na uwadze specyfikę działalności wychowawczej prowadzonej metodą harcerską, zgodnie z którą,

  1. cel wychowawczy wypoczynku realizowany jest między innymi poprzez samodzielne działania uczestników obozu, w szczególności zaś:
    • samodzielne przygotowywanie i spożywanie posiłków w warunkach polowych,
    • budowę, utrzymanie i rozbiórkę tymczasowej infrastruktury obozowej w tym kuchennej i sanitarnej (kuchnie połowę, latryny, umywalnie, etc),
    • własnoręczne wykonywanie elementów wyposażenia obozowego (prycze, półki, wieszaki, stoły, ławki, etc.),
    • utrzymywanie porządku na terenie obozu.
  2. możliwość rozmieszczenia zastępów w samodzielnych, umieszczonych w niewielkich odległościach od siebie małych obozowiskach z własną kuchnią, miejscem do spożywania posiłków i sypialnią, zwanymi dalej „gniazdami”.

Jednym z założeń metodycznych obozów harcerskich jest minimalizacja udogodnień cywilizacyjnych i dbanie o środowisko naturalne. Przed rozpoczęciem obozu zaleca się konsultację z właściwym terenowo ze względu na lokalizację obozu państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym w zakresie objętym ww. instrukcją.

Więcej:  Instrukcja w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami.pdf

Data dodania: 06.06.2022 r.

Źródło: GIS

ZAKRZTUSZENIA U NIEMOWLĄT - PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

Data dodania: 06.05.2022 r.

Źródło: W&W Consulting.

BĄDŹ GOTOWY PORADNIK NA CZAS KRYZYSU I WOJNY

 

Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia jest niezwykle istotnym elementem budowania odpornego społeczeństwa, a to przekłada się bezpośrednio na odporność państwa. Dlatego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, od kilku lat prowadzi edukację w tym obszarze, przygotowując poradniki bezpiecznych zachowań, infografiki, animacje i filmy, które są rozpowszechniane poprzez profile w mediach społecznościowych oraz są ilustracją do publikowanych ostrzeżeń. "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny" to ostatni materiał, który został przygotowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Poradnik składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera informacje niezbędne do przygotowania się na zagrożenie, druga – wskazówki działania w czasie kryzysu.

W materiale znajdziemy m.in.: jak budować odporność na poziomie rodziny, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich; jak chronić się przed dezinformacją, aby nie ulec np. panice; jak się zachować podczas alarmu i co oznaczają poszczególne sygnały; jak przygotować się do ewentualnej ewakuacji; jak się zachować w przypadku skażenia terenu, braku dostaw energii elektrycznej czy sytuacji zakładniczej; jak udzielić pierwszej pomocy.

Więcej:  Bądź gotowy!.pdf
Data dodania: 06.04.2022 r.
Źródło: https://www.gov.pl/web/rcb/badz-gotowy--poradnik-na-czas-kryzysu-i-wojny

 

10 PORAD POLICJANTA

Centrum Rozwoju Lokalnego wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Zawierciu przygotowało film, w  którym mówimy rodzicom, jak dbać o bezpieczeństwo swoich pociech. W ciągu czternastu minut policjantka udziela dziesięciu praktycznych porad, które powinien znać i stosować każdy rodzic.

Data dodania: 24.03.2022 r.

Źródło: Centrum Rozwoju Lokalnego

 

LICZNIK GEIGERA

Tym razem, coś o wykrywaniu promieniowania jonizującego, czyli o budowie i działaniu Licznika Geigera - Mullera. Będzie też trochę fizyki.

 

Data dodania: 02.02.2022 r.
Źródło: RS Elektronika

 

JAK DZIAŁA DEFIBRYLATOR AED PLUS – KROK PO KROKU

Jak działa defibrylator AED Plus – krok po kroku. Animacja obrazuje niektóre działania defibrylatora AED Plus w czasie akcji ratowniczej. Proszę zwrócić uwagę na komunikaty dźwiękowe i graficzne, które wspierają osobę udzielającą pomocy.
 

Data dodania: 10.01.2022 r.
Źródło: Paramedica Polska

 

PIERWSZA POMOC PRZY ZADŁAWIENIU

 

 

Zadławienie to zamknięcie dróg oddechowych przez ciało obce, do którego może doprowadzić np. szybkie, łapczywe spożywanie pokarmów czy połknięcie przez dziecko małego przedmiotu.

Wczesna interwencja może zapobiec utracie przytomności. Pamiętaj! Udzielając pierwszej pomocy możesz uratować komuś życie! Pomoc przy zadławieniu – należy do tych stanów zagrożenia życia, z którymi można spotkać się codziennie.

Jeśli do dróg oddechowych dostanie się ślina, kawałek pokarmu lub cokolwiek innego poza powietrzem, grozi to niedotlenieniem organizmu, a nawet zatrzymaniem akcji serca!

Jak postępować przy zadławieniu?

  • Gdy poszkodowany przestał kaszleć, ale jest przytomny należy:
  1. pochylić poszkodowanego do przodu,
  2. 5 x energicznie uderzyć w okolicę międzyłopatkową.
  • Gdy uderzenie nie pomaga zastosować tzw. chwyt Heimlicha
    (Uwaga!!! Nie stosować wobec kobiet w ciąży):
  1. pochylić poszkodowanego,
  2. objąć rękoma kładąc jedną część na nadbrzuszu (pod mostkiem),
  3. drugą ręką objąć zaciśniętą pięść,
  4. i energicznie pociągnąć do wnętrza i ku górze.
  • Jeśli powyższe działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie 999 lub 112.
  • Jeśli poszkodowany stracił przytomność, należy rozpocząć reanimacje!
Data dodania: 07.12.2021 r.
Źródło: GIS
 

DŹWIGAJ Z GŁOWĄ

 

„Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dźwigaj z głową” to kampania informacyjna prowadzona we wszystkich państwach Unii Europejskiej w latach 2020-2022. Daje wiedzę i podnosi świadomość na temat problemów mięśniowo-szkieletowych związanych z pracą.

Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego związane z pracą, negatywnie wpływają na jakość życia i stanowią jedną z głównych przyczyn zwolnień chorobowych oraz przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. To z kolei, źle wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstw i gospodarki. Zaburzenia te pozostają w Europie najczęściej występującym problemem zdrowotnym związanym z pracą. Ważna jest więc wiedza, jak im zapobiegać.

Na poziomie ogólnoeuropejskim kampanię koordynuje Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA), a w Polsce prowadzi ją Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

Szczegóły kampanii:

 

Więcej informacji o europejskiej kampanii: http://www.healthy-workplaces.eu/pl

Materiały:
 
Data dodania: 20.11.2021 r.

CZEGO NIE WIESZ O ZŁOŚLIWYM OPROGRAMOWANIU

 

 

Data dodania: 09.10.2021 r.


 

ZATRUDNIENIE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

 

 

Więcej: Poradnik.pdf
Data dodania: 01.09.2021 r.


POSTAW NA ZDROWIE

 

 

Więcej: Poradnik dla mężczyzn.pdf
Data dodania: 02.08.2021 r.

 

JAK DZIAŁA DEFIBRYLATOR AED

 

Jak działa defibrylator AED Plus – krok po kroku. Animacja obrazuje niektóre działania defibrylatora AED Plus w czasie akcji

ratowniczej. Proszę zwrócić uwagę na komunikaty dźwiękowe i graficzne, które wspierają osobę udzielającą pomocy.

 

 

Data dodania: 01.07.2021 r.
Źródło: Paramedica Polska

 

BEZPIECZNA ODLEGŁOŚĆ NA DRODZE

 

Czym jest oraz jak zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu ? Jest ona niezbędnym elementem realnie wpływającym na całokształt bezpieczeństwa ruchu drogowego. Bardzo często jesteśmy świadkami jazdy na tzw. zderzaku, które to zachowanie kierowców jest jedną z podstawowych przyczyn zdarzeń drogowych. Jednym z proponowanych rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa jest stosowanie zasady trzech sekund.

Są pewne zagadnienia z dziedziny przepisów ruchu drogowego, które wymagają szczegółowego omówienia. Wychodząc naprzeciw takim oczekiwaniom, w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, sierż. szt. Tomasz Zieliński z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w przygotowanym przez siebie spocie szczegółowo opisuje problematykę BEZPIECZNEJ ODLEGŁOŚCI.

Data dodania: 09.06.2021 r.
Źródło: KMP Olsztyn

 

CO ZROBIĆ,

JEŻELI UGRYZIE WAS ZWIERZĘ CHORE NA WŚCIEKLIZNĘ ?

 

Kiedy słyszymy zwrot “Chory na wściekliznę”, mimowolnie ze strachu zaciskamy usta i smutno kiwamy głową. A wszystko dlatego, że wirus wścieklizny - to niebezpieczna choroba i dla człowieka, i dla zwierząt.

Data dodania: 16.05.2021 r.
Źródło: Life Style Polska

POWÓDŹ I PODTOPIENIA

 

 

Data dodania: 10.04.2021 r.


SAMODZIELNA REHABILITACJA PO COVID 19

 

Krajowa Izba Fizjoterapeutów opublikowała materiały jak samodzielnie rehabilitować się po chorobie. Poradnik do samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19 to zbiór technik, ćwiczeń i wskazówek dla wszystkich pacjentów, którzy mają za sobą zakażenie koronawirusem. Jest to materiał przygotowany przez Biuro Regionalne WHO dla Europy, przetłumaczony i dostosowany dla polskich pacjentów przez ekspertów KIF.

 
Data dodania: 24.03.2021 r.
 

ZAGROŻENIA ZIMOWE

 

 
Data dodania: 01.02.2021 r.
Źródło: RCB

ERGONOMIA W BIURZE

 
 
Film edukacyjno-szkoleniowy CIOP-PIB.
 

Data dodania: 07.01.2021 r


 

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI - 10 PORAD POLICJANTA

 

 

Źródło: Centrum Rozwoju Lokalnego
Data dodania: 08.12.2020 r


 

TWOJE BEZPIECZEŃSTWO

 

 
Data dodania: 02.11.2020 r
NIE DLA CZADU

 

 

Data dodania: 01.10.2020 r


CHILD ALERT

 

 
Więcej: http://childalert.pl
Data dodania: 07.09.2020 r

BĄDŹ BEZPIECZNY NAD WODĄ

 

Data dodania: 06.08.2020 r.


BURZA BĄDŹ BEZPIECZNY

 

 
Data dodania: 01.07.2020 r.
 

KOMPENDIUM WIEDZY W ZAKRESIE COVID-19
4 WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: COVID-19.pdf
Data dodania:
01.06.2020 r.
 

PRZEJAZD KOLEJOWY UTK

Data dodania: 19.05.2020 r.

 

WYPALANIE TRAW ZABIJA

Średniowieczna tradycja "użyźniania" łąk nie zaginęła tak jak śmigus dyngus. Ciągle znajdują się osoby, które postanawiają "ulepszyć" ziemię w swojej okolicy zabijając wszystko co żyje w trawie, a jednocześnie wyjaławiając teren. Już dawno udowodniono, że wypalanie traw nie przyczynia się w żaden sposób do polepszenia jakości gruntu.

Konsekwencje w postaci grzywny to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać osoby wypalające trawy. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Kto jednak się na to zdecyduje, podlega karze aresztu albo grzywny w wysokości do 5 tys. zł., natomiast za spowodowanie pożaru, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat. Dodatkowe sankcje zagrażają osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci – kara nawet do 12 lat więzienia.

Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz trawę, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych.

 

Data dodania: 30.04.2020 r.


 

12 PORAD JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED KORONAWIRUSEM 

Data dodania: 21.03.2020 r.


JAK WEZWAĆ POMOC

Data dodania: 03.03.2020 r.


KORONAWIRUS

Polskie służby sanitarne zalecają osobom powracającym z Chin (zwłaszcza z miasta Wuhan), u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zgłaszanie się do izb przyjęć oddziałów zakaźnych i poinformowanie o odbytej podróży.

Listę szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych działających na terenie całego kraju znaleźć można m.in. na stronie Ministerstwa Zdrowia.

 

Data dodania: 03.02.2020 r.


Alert RCB

Alert RCB (Rządowego Centrum Bezpieczeństwa) powoduje, że może ostrzec Cię przed zagrożeniem. Zobacz jak reagować, gdy otrzymasz ostrzeżenie - Alert RCB. Alert RCB to system ostrzegania przed zagrożeniami. Nie trzeba się na niego zapisywać, ani pobierać żadnej aplikacji. Gdy znajdziemy się na zagrożonym terenie, wystarczy mieć włączony telefon komórkowy, żeby otrzymać ostrzeżenie wraz z najważniejszymi zasadami postępowania. Alert RCB jest uruchamiany tylko w stanie wyższej konieczności. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

Więcej informacji o Alercie RCB: https://rcb.gov.pl/alertrcb/
Data dodania: 08.01.2020 r.

JAK ZACHOWAĆ SIĘ PO WYPADKU SAMOCHODOWYM

Nie wiesz, jak zachować po wypadku samochodowym ? W krótkim filmie dowiesz się, jak dopełnić formalności związanych ze zgłoszeniem szkody i jakich błędów nie popełniać.

Data dodania: 02.12.2019 r.
Źródło: Polska Izba Ubezpieczeń

BEZPIECZNY SENIOR

Data dodania: 09.11.2019 r

NA WYPADEK GDY

Blog Na wypadek gdy to poradnik ubezpieczeniowy dla każdego! Znajdziesz tu m.in. porady, jak wybrać odpowiednią polisę, określić sumę ubezpieczenia, co zrobić w razie wypadku. Autorami bloga są eksperci Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Data dodania: 01.10.2019 r.

AGRESJA CZY KULTURA
INTERAKTYWNA SYMULACJA

Data dodania: 10.09.2019 r.
Źródło: KRBRD

BEZPIECZEŃSTWO I RATOWANIE ŻYCIA NA MORZU

Projekt edukacyjno-szkoleniowy skierowany do uczniów szkół podstawowych, średnich, studentów oraz wszystkich osób spędzających czas nad morzem. Celem filmu jest wykształcenie prawidłowych odruchów w sytuacji zagrożenia życia, prawidłowe korzystanie ze sprzętu ratunkowego, poznanie indywidualnych technik ratunkowych, przedstawienie i omówienie zakresu działań morskich służb ratunkowych tj. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, brzegowe stacje ratownicze i inne służby pełniące dyżury na plażach i kąpieliskach w okresie wakacyjnym.

Data dodania: 05.08.2019 r.


BEZPIECZNE WAKACJE W SIECI

Więcej: Przewodnik wakacje. pdf

Data dodania: 16.07.2019 r.
Źródło: NASK

BEZPIECZNIE W ŚWIAT – PORADNIK PODRÓŻNIKA

Więcej: Poradnik podróżnika.pdf

Data dodania: 01.07.2019 r.
Źródło: Szczepienia dla podróżujących.

UPAŁY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data dodania: 04.06.2019 r.


12 SPOSOBÓW NA OCHRONĘ DOMU
POD TWOJĄ NIEOBECNOŚĆ

Data dodania: 06.05.2019 r


BEZPIECZNA PRACA

Więcej: Poradnik.pdf

Data dodania 03.04.2019 r.


EWAKUACJA SZKOŁY

Data dodania: 01.03.2019 r.
Źródło: KW PSP Białystok


WSZAWICA


Więcej: Plakat; Broszura; Ulotka
Data dodania: 02.02.2019 r.

 


NASZE ŚMIECI

Więcej: http://naszesmieci.mos.gov.pl/
Data dodania: 07.01.2019 r.


PIERWSZA POMOC W WYPADKACH Z MAŁYMI DZIEĆMI

Data dodania: 14.12.2018 r.


JAK TO DZIAŁA: DOPALACZE

Data dodania: 12.11.2018 r.


WICHURY

Data dodania: 24.10.2018 r.

 


KARTA PRAW OFIAR WYPADKÓW DROGOWYCH

Więcej: Ulotka karta praw.pdf
Data dodania: 04.09.2018 r.


KORYTARZ ŻYCIA

Data dodania: 6.08.2018 r.

 


BEZPIECZNE WAKACJE 2018

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” oraz do sprawdzenia wiarygodności organizatora wypoczynku za pośrednictwem bazy danych: http://www.wypoczynek.men.gov.pl/.

 

 

Więcej: Poradnik bezpiecznego wypoczynku 2018.pdf
Lista rzeczy w bagażu dziecka.pdf
Data dodania: 23.06.2018 r.

 


PIERWSZA POMOC - TONIĘCIE

 

Data dodania: 01.06.2018 r.
Źródło: KWP Bydgoszcz.

 


WSTRZĄS ANAFILAKTYCZNY

Więcej: Wstrząs anafilaktyczny.
Dada dodania: 14.05.2018 r.


 

NARKOTYKI DOTYCZĄ NAS WSZYSTKICH
- CHROŃMY RÓWNIEŻ NASZE DZIECI!


Data dodania: 04.04.2018r.


ZAGROŻENIA ENERGETYCZNE

Naucz tego swoje dziecko! Pamiętaj, że ciekawość i fantazja dzieci nie znają granic, dlatego trzeba przewidzieć potencjalne zagrożenia w domu oraz w innych miejscach i im przeciwdziałać. Badania dowodzą, że wpajanie od najmłodszych lat zasad bezpieczeństwa przy obchodzeniu się z prądem minimalizuje ryzyko wypadku.

Dlatego naucz swoje dziecko, by:

  • Nie wkładało do gniazdek żadnych przedmiotów, np. śrubokrętów czy drutów.
  • Nie wyciągało wtyczki z gniazdka, szarpiąc za sznur.
  • W trakcie zabaw unikało zbliżania się do urządzeń i budynków, na których umieszczone są napisy: "Nie dotykać! Urządzenie elektryczne!" oraz charakterystyczne, ostrzegawcze tablice.
  • Unikało zabaw w pobliżu linii energetycznych, nie puszczało latawców blisko nich, nie wspinało się na słupy ani na drzewa rosnące w ich pobliżu, nie zarzucało na linie energetyczne żadnych przedmiotów.
  • Jeśli zauważy uszkodzone, zerwane, luźno zwisające przewody elektryczne, nie zbliżało się do nich! Czasem nawet przebywanie w pobliżu takiego miejsca grozi porażeniem, szczególnie podczas deszczowej pogody. Twoje dziecko powinno omijać takie miejsca z daleka i zaalarmować dorosłych.
  • Jeśli zauważy przypadkowo otwarte drzwi do transformatora albo innego budynku, na którym są napisy i tablice ostrzegawcze, powinno powiedzieć o tym komuś dorosłemu.
  • Jeśli jego koledzy, przebywając w pobliżu urządzeń i budynków elektroenergetycznych, zachowują się nieroztropnie, nie powinno ich naśladować, lecz zaalarmować dorosłych.

Data dodania: 02.03.2018 r.


BEZPIECZNIE NA LODZIE

Data dodania: 13.02.2018 r.
Źródło: KWP Bydgoszcz.

 


O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ PRZED FERIAMI

Zachęcamy do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” – publikacją MEN, w której zamieszczono najważniejsze praktyczne wskazówki i informacje dotyczące zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Poradnik zawiera aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku.

Więcej: Poradnik bezpiecznego wypoczynku
Data dodania: 18.01.2018 r.


SMOG​

Data dodania: 05.01.2018 r.


BEZPIECZNE PRZEBYWANIE I UPRAWIANIE SPORTÓW
NA ZAMARZNIĘTYCH AKWENACH

Bezpieczne przebywanie i uprawianie sportów na zamarzniętych akwenach jest materiałem szkoleniowym zrealizowanym przez Grupę Specjalną Płetwonurków Rzeczypospolitej Polskiej dzięki wsparciu PZU. Film zawiera ważne informacje dot. właściwego zachowania się i uprawiania sportów na zamarzniętych akwenach. Dokument został objęty patronatem: Ministra Edukacji Narodowej, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Akademii Marynarki Wojennej.

Data dodania: 13.12.2017 r.


SZCZEGÓŁOWE ZASADY UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY MEDYCZNEJ

Data dodania: 07.12.2017 r.


BEZPIECZEŃSTWO POŻAROWE

Sezon zimowego ogrzewania mieszkań w budynkach, to co roku okres zwiększonej ilości pożarów. Statystyki Państwowej Straży Pożarnej odnotowują wtedy straty w mieniu oraz wzrost liczby ofiar i osób poszkodowanych.  Ilość strażackich interwencji rośnie z każdym rokiem. Przyczyny pożarów od lat ciągle się powtarzają. Dominujące ich grupy, to podpalenia, nieostrożność osób dorosłych jak i nieletnich, wady lub niewłaściwa eksploatacja instalacji i urządzeń elektrycznych, wady lub zła obsługa urządzeń grzewczych.

 Więcej: Podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego.pdf

Data dodania: 10.11.2017 r.

 


ZAGROŻENIA METEOROLOGICZNE I HYDROLOGICZNE


Więcej: Ulotka IMGW.pdf

Data dodania: 05.10.2017 r.


BEZPIECZNA PRACA W GOSPODARSTWIE ROLNYM
BEZPIECZEŃSTWO DZIECI

Więcej: www.bhpwrolnictwie.pl
Data dodania: 04.09.2017 r.


PIERWSZA POMOC NA DRODZE

Więcej: http://kierunekratunek.pl/ebook.html

Data dodania: 01.08.2017 r.


CO ROBIĆ GDY DZIECKO UCIEKNIE Z DOMU

Wakacje to okres, kiedy młodzi ludzie najczęściej decydują się na ucieczkę z domu. Bywa, że lato "na gigancie" spędzają już nawet dzieci poniżej 10 roku życia. Kiedy wielu rodziców przeżywa niewyobrażalną tragedię związaną z ucieczką swojego dziecka, policjanci robią wszystko, by je odnaleźć.

Właśnie ucieczki z domów, zagrożenia, jakie czyhają na dziecko, czy nastolatka pozbawionego opieki, to częste tematy rozmów, jakie z uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich prowadzą policjanci. Funkcjonariusze informują nieletnich, z jakimi konsekwencjami wiąże się naruszenie przez nich prawa. Przed sądem rodzinnym i nieletnich można stanąć za wagary, palenie papierosów, ucieczki z domu.

Więcej: Co robić.pdf
Data dodania: 05.07.2017 r.


BEZPIECZNE PRZEBYWANIE NA AKWENACH ŚRÓDLĄDOWYCH
I UPRAWIANIE SPORTÓW WODNYCH

 Film „Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i uprawianie sportów wodnych” zrealizowany przez Grupę Specjalną Płetwonurków RP jest materiałem szkoleniowym, przystępnym dla wszystkich grup wiekowych użytkowników akwenów – dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Zawiera ważne informacje dot. właściwego zachowania się nad wodą i korzystania z kąpieli w akwenach oraz przygotowania sprzętu wodnego do rekreacji, a także instruktaż dot. postępowania w przypadku zdarzeń na obszarach wodnych i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Dokument został objęty patronatem: m. in. Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Akademii Marynarki Wojennej.

Data dodania: 15.06.2017 r.


BEZPIECZNE ZAKUPY

Data dodanie: 02.06.2017 r


 

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI ONLINE

 

Więcej: Kompendium - plik PDF - 1,92 MB
Data dodania: 02.05.2017 r.


URATUJ ŻYCIE - FILM INTERAKTYWNY

 

Data dodania: 14,04.2017 r.


ERGONOMIA INWESTYCJA W ZDROWIE

Pojęcie ergonomia, wywodzące się z greki (ergon = praca, nomos = prawa naturalne), oznacza „naukę o pracy”. Za jej ojca uważa się polskiego przyrodnika Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, który w 1857 r. w czasopiśmie „Przyroda i Przemysł” opublikował artykuł „Rys ergonomii, czyli nauki o Pracy opartej na prawach zaczerpniętych z Nauki Przyrody”.

Istnieje wiele definicji ergonomii. Jedna z nich wskazuje, że ergonomia zajmuje się związkami zachodzącymi pomiędzy człowiekiem a jego zajęciem, sprzętem i otoczeniem (materialnym) w najszerszym znaczeniu, włączając w to pracę, wypoczynek, sytuacje w domu i podróży. Ujmuje ona bardzo szeroko zakres zainteresowania ergonomii, wykraczając poza pracę.

Więcej: http://www.pip.gov.pl/ergonomia/index.html
Data dodania: 14.03.2017 r.


BAZA CHORÓB

 

Więcej: https://www.pfm.pl/baza_chorob/.
Data dodania: 01.02.2017 r.


BEZPIECZEŃSTWO NA LODZIE

 

 

Więcej: Poradnik RCB

Data dodania: 16.01.2017 r.
 


SKRZYŻOWANIA Z KOMUNIKACJĄ TRAMWAJOWĄ
ZASADY OKREŚLAJĄCE PIERWSZEŃSTWO PRZEJAZDU

 

Więcej: Tramwaje.

Data dodania: 09.12.2016 r.


NIE DAJ SIĘ GRYPIE

 

Data dodania: 14.11.2016 r.

 


NIE DLA CZADU

Data dodania: 12.10.2016 r.


 

PRAWA CZŁOWIEKA

Prawa człowieka zostały formalnie uznane za jeden z priorytetów społeczności międzynarodowej 50 lat temu, w grudniu 1948 roku, kiedy przyjęto Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Zyskały one wówczas miano uniwersalnych zasad obejmujących wszelkie aspekty życia ludzkiego. Od czasu swego utworzenia, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadzorowała tworzenie regulacji prawnych w dziedzinie praw człowieka, dokładając wszelkich starań, aby normy te przestały być jedynie etycznymi wskazówkami, lecz stały się powszechnie obowiązującym prawem. Kodyfikacja w dziedzinie praw człowieka została już w dużej mierze przeprowadzona. Obecnie ONZ koncentruje swoje wysiłki na wdrażaniu ustanowionych przez siebie uregulowań.

Więcej: http://www.unic.un.org.pl/prawa_czlowieka/
Data dodania: 01.09.2016 r.


NARKOTYKI JAK SIĘ USTRZEC

Więcej: Ulotka „Narkotyki jak się ustrzec - wiesz co przewozisz”.pdf
Źródło: Główny Inspektorat Farmaceutyczny
Data dodania: 04.08.2016 r.


PORADNIK BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU

Więcej: Poradnik.pdf
Data dodania: 07.07.2016 r.


PORADNIK POLAK ZA GRANICĄ
 


Więcej: http://polakzagranica.msz.gov.pl/
Data dodania 01.07.2016 r.


BEZPIECZNA WODA

Data dodania: 08.06.2016 r.


ALARM BOMBOWY
 

Data dodania: 25.05.2016 r.


RACJONALNA GOSPODARKA NAWOZAMI

Więcej: Racjonalna gospodarka nawozami.
Data dodania: 04.04.2016 r.


REGIONALNY SYSTEM OSTRZEGANIA (RSO) - JAK TO DZIAŁA?

Data dodania: 03.03.2016 r.


PRACUJ BEZPIECZNIE

PRACOWNIK NAPO. KIM JEST NAPO?
 

Napo to bohater serii kreskówek. Symbolizuje pracownika zatrudnionego w dowolnej branży w dowolnym sektorze. Mimo że Napo nie symbolizuje żadnego konkretnego stanowiska czy też środowiska pracy, jego osobowość i wygląd fizyczny są takie same we wszystkich filmach.

Napo jest zwyczajną osobą – ani dobrą, ani złą, ani młodą, ani starą. Pod tym względem jest postacią neutralną kulturowo. To pełen zapału pracownik, który może być ofiarą sytuacji, nad którymi nie ma kontroli, ale może równie dobrze sygnalizować ryzyko lub zagrożenia oraz dawać dobre rady, jak poprawić bezpieczeństwo i organizację pracy.

Napo to sympatyczna i atrakcyjna postać, reagująca w sposób zdecydowany i emocjonalny. Kiedy Napo jest rozdrażniony, znudzony lub zakochany – widać to! Dlatego też każdy może się identyfikować z Napo, od młodych pracowników po osoby, które pracują w danej firmie od wielu lat.

Więcej: http://www.napofilm.net/pl
Data dodania: 02.02.2016 r.

 


ZAGROŻENIA ZIMOWE

Data dodania: 07.01.2016 r



JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZIMY

Zima jest szczególną porą roku. Zagrożenia z nią związane, np. długotrwałe, intensywne opady śniegu mogą paraliżować całe regiony. Do tego niska temperatura, która może prowadzić do odmrożeń i wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Kolejnym niebezpiecznym czynnikiem jest silny wiatr, który w połączeniu z temperaturą tylko nieco powyżej 00 C, może mieć taki sam skutek jak powietrze o temperaturze - 300 C w bezwietrzny dzień. Również wilgoć potęguje odczuwanie chłodu. Te dwa czynniki (wiatr, wilgoć) powodują, że marzniemy bardziej, niż wskazywałaby na to temperatura odnotowana na termometrze.


Więcej: Poradnik.pdf
Źródło: RCB
Data dodania: 02.12.2015 r.


10 ZASAD BEZPIECZNEGO LATANIA
BEZZAŁOGOWYM STATKIEM POWIETRZNYM

Więcej: 10 zasad; Bezzałogowe statki powietrzne.
Data dodania: 02.11.2015 r.


ZARDZEWIAŁA ŚMIERĆ CIĄGLE GROŹNA

Chociaż od zakończenia działań II wojny światowej minęło ponad pół wieku, to w życiu codziennym nadal spotykamy się jej pozostałościami. Znajdujemy wiele przedmiotów bliżej nam nie znanych lub mających znamiona uzbrojenia wojskowego.

Należy mieć świadomość, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są długo odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty ich produkcji zachowują swoje właściwości bojowe (wybuchowe).

Więcej: Niewybuchy.pdf
Data dodania. 14.10.2015 r.


Więcej: poradnik.pdf
Data dodania: 02.09.2015 r.


LUBISZ PŁYWAĆ-UWAŻAJ NA SINICE!

Wystarczy kilka dni upałów, żeby w wodach zakwitły sinice. Jeśli wysoka temperatura utrzymuje się dłużej, zagrożone tymi bakteriami są nie tylko stawy, zalewy czy małe zatoczki, ale także jeziora i morza. Co roku z powodu sinic sanepid zamyka kąpieliska, ponieważ te drobnoustroje są niebezpieczne dla zdrowia. Ich toksyny wywołują uczulenia, zatrucia, a nawet halucynacje.

Więcej: Uważaj na sinice.pdf
Data dodania: 07.08.2015 r.


O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ NAD WODĄ

Ciepłe dni sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Podczas wypoczynku nad wodą przestrzegajmy podstawowych zasad bezpiecznej kąpieli:
1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.

Więcej: Nad wodą.pdf
Data dodania: 21.07.2015 r.


Poradnik Regionalnego Systemu Ostrzegania



Więcej: doc, pdf, wersja graficzna
Data dodania: 03.07.2015


Źródło: RCB
Więcej: Poradnik.pdf
Data dodania: 02.06.2015 r.


Postępowanie w razie ukąszenia przez żmiję zygzakowatą (Vipera berus)

Mimo iż ukąszenie żmii zygzakowatej (Vipera berus) dla zdrowego człowieka nie stanowi większego zagrożenia, to w przypadku alergików, osób starszych oraz dzieci, powinny zostać podjęte specjalne środki ostrożności. Bez względu do której z tych grup należysz powinieneś poznać podstawowe zasady postępowania w wypadku ukąszenia przez tego pięknego i bardzo pożytecznego węża.

 

Więcej: terrarium
Data dodania 04.05.2015 r.
 


PIERWSZA POMOC - PORAŻENIE PRĄDEM

Data dodania: 02.04.2015 r.


EDUKACJA POWODZIOWA

Szacuje się, że straty powodziowe ponoszone przez osoby prywatne w gospodarstwach domowych stanowią nawet do 20% łącznych start powodziowych. Dużą część z nich mogą ograniczyć sami poszkodowani. Stosowane na świecie i wdrażane obecnie w Polsce strategie minimalizowania skutków powodzi w dużym stopniu skupiają się na aktywności samorządów lokalnych w zakresie podejmowania działań prewencyjnych. Rolą Państwa jest wspomaganie tych działań. Jedną z form tej pomocy jest edukacja, której zadaniem jest dotarcie z wiedzą o zagrożeniu powodziowym oraz metodach przygotowania się do powodzi i ograniczania jej skutków do wszystkich zagrożonych.

Data dodania: 16.03.2015 r.                                   Więcej: http://www.powodz.gov.pl/pl/edukacja.


VADEMECUM REZERWISTY

Data dodania: 03.12.2014 r.                                                                              Więcej: SGWP


Źródło: RCB
Data dodania: 03.11.2014 r.                                                                    Więcej: Poradnik.pdf


Data dodania: 01.10.2014 r.                                                                     Więcej: Poradnik.pdf


Źródło: RBC  
Data dodania: 01.09.2014 r.                                                                       Więcej: Poradnik.pdf


KOLIZJA CZY WYPADEK DROGOWY?
POSTĘPOWANIE NA MIEJSCU ZDARZENIA DROGOWEGO.

Kiedy mamy do czynienia ze zdarzeniem drogowym, często posługujemy się dwoma pojęciami: wypadek drogowy i kolizja drogowa. Dla laika, te dwa pojęcia w zasadzie niczym się nie różnią, a jednak. Różnica w postępowaniu na miejscu wypadku i kolizji drogowej jest zasadniczo różna. Czym różnią się te pojęcia? Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem, a kiedy z kolizją?
Aby móc określić prawidłowy sposób zachowania się na miejscu zdarzenia drogowego, należy określić, czy zdarzenie w którym uczestniczymy jest wypadkiem, czy też kolizją – jeszcze lakoniczniej zwaną stłuczką.

Źródło: brd.org.pl
Data dodania: 05.08.2014 r.                                              Więcej: Kolizja czy wypadek drogowy


30:2, czyli jak ratować dziecko z rozpalonego samochodu!
Pierwsza pomoc!

 

Data dodania: 02.07.2014 r.


BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

Barszcz Sosnowskiego zwany również zemstą Stalina jest problemem dla mieszkańców polskich wsi i miast. Roślina ta rozrasta się w niebywałym tempie, a jej zwalczanie jest bardzo ciężkie, ponieważ barszcz wytwarza silne toksyny, które w negatywny sposób oddziałują na skórę. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną niezwykle kłopotliwą, która w sposób inwazyjny zajmuje tereny, na których się rozwija. Ze względu na osiągane rozmiary mocno zachwaszcza teren, a dodatkowo włosie, meszek jakim roślina jest pokryta parzy.

Szkodliwe działanie rośliny poprzez parzący meszek nasila się pod wpływem wysokich temperatur oraz rosnącej wilgotności powietrza. Substancja wydzielana przez roślinę podrażnia skórę prowadząc do jej zapalenia, powstające rany i pęcherze trudno się goją, a po nich pozostają blizny, co więcej kontakt z rośliną może powodować również zapalenie spojówek.

Z uwagi na zagrożenie zdrowia, szczególnie dzieci i osób podatnych na alergię barszcz Sosnowskiego uznany został za szkodliwy chwast wymagający interwencyjnego zwalczania i zapobiegania rozprzestrzeniania się rośliny.

Data dodania: 02.06.2014 r.                                                    Więcej: barszcz-sosnowskiego.pl


BĄDŹ OSTROŻNY GDY KTOŚ PUKA DO DRZWI

Oszuści wykorzystują różne sposoby, by wzbogacić się kosztem nieostrożnych osób. Podają się za członków rodziny, pracowników administracji, instytucji państwowych, organizacji charytatywnych... Cel jeden – okraść. Najczęściej wiąże się to z wejściem do mieszkania. Wiedząc to, łatwiej jest się zabezpieczyć. Policja radzi co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów.

Data dodania: 05.05.2014 r.                                                                Więcej: Bądź ostrożny.pdf


POLAK MĄDRY PRZED SZKODĄ
 O POŻARACH I INNYCH ZAGROŻENIACH

Poradnik ma na celu nie tylko uświadomić z jakimi zagrożeniami możesz się zetknąć w codziennym życiu, a szczególnie we własnym domu, lecz przede wszystkim w przystępny sposób wyjaśnić, jak sobie z nimi skutecznie radzić. Zawarte w nim informacje i porady przekazać w jasny oraz uporządkowany sposób. Tak, by łatwo zapadały w pamięć. Tekst uzupełniają humorystyczne ilustracje, które z pewnością ułatwią ich przyswajanie. Mamy nadzieję, że lektura poradnika będzie łatwa i przyjemna, przede wszystkim zaś pożyteczna. Poznając zasady bezpiecznych zachowań, stajesz się, Czytelniku, bardziej bezpieczny w swoim domu.
Ratowanie ludzi to dla – strażaków chleb powszedni. Są profesjonalistami w tym co robią. Wolą jednak zapobiegać pożarom, niż je gasić i być świadkami tragedii.
Przeczytaj poradnik i zastosuj omówione w nim zasady, a dzięki temu uda Ci się uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji i zagrożeń.

Źródło: KG PSP

Data dodania: 04.04.2014 r.                                                                       Więcej: Poradnik.pdf


PIĘĆ KROKÓW BEZPIECZNEJ ŻYWNOŚCI

  • Utrzymuj czystość!
  • Oddzielaj żywność surową od ugotowanej!
  • Gotuj dokładnie!
  • Utrzymuj żywność w odpowiedniej temperaturze!
  • Używaj bezpiecznej wody i żywności!

Data dodania: 03.03.2014 r.                                                                Więcej: Pięć kroków.pdf


Pierwsza pomoc - nagłe zatrzymanie krążenia
Interaktywny film edukacyjny


Źródło: HRLABPolska                             
Data dodania: 06.02.2014 r.


KILKA RAD DLA KIEROWCÓW

1. Zanim ruszysz samochodem sprawdź:
czy masz masz przy sobie wszystkie wymagane przepisami dokumenty,
cz masz zapięte pasy,
czy twój samochód jest technicznie sprawny (m. in. ogumienie, oświetlenie) i czy jest odpowiednio wyposażony.
2. Zapoznaj się z aktualnymi przepisami ruchu drogowego.
3. Nie przekraczaj dozwolonej przepisami prędkości.
4. Staraj się podróżować ze znajomymi, unikaj postojów na odosobnionych pustych parkingach lub w przypadkowych  miejscach.
5. Jedź ostrożnie i myśl o tym, co dzieje się na drodze.
6. Pamiętaj, że wyobraźnia to podstawowa cecha dobrego kierowcy.
7. Zmieniono zasady przeprowadzania kontroli ruchu drogowego - pamiętaj aby:
zatrzymać pojazd,
trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że żąda tego kontrolujący,
     na polecenie kontrolującego:
wyłączyć silnik pojazdu,
włączyć światła awaryjne lub postojowe.

Źródło: policja.pl
Data dodania: 08.01.2014 r.


Data dodania: 16.12.2013 r.                                                            Więcej: miniporadnik.pdf


Czy znasz przepisy ruchu drogowego? Sprawdź się!

Data dodania: 12.11.2013 r.                                                                                Więcej: prawojazdy.interia.pl


Data dodania: 22.10.2013 r.                                                                         Pobierz: ulotka.pdf


Kurs pierwsza pomoc u dzieci

Kolejny kurs w serwisie www.znamibezpiecznie.pl, który został opracowany innowacyjną metodą szkoleń jaką jest nauczanie hybrydowe, inaczej zwane blended learningiem. Jest to połączenie tradycyjnej metody zajęć z instruktorem "twarzą w twarz" z nauczaniem na odległość (e-learning + szkolenia on-line).
Tym razem  tematem kursu jest pierwsza pomoc u dzieci.

Data dodania: 03.10.2013 r.                                                        Więcej: szkolenie-online-dzieci


Data dodania: 04.09.2013 r                                                       Więcej: Dźwigaj bezpiecznie.pdf


Data dodania: 02.08.2013 r.                                                                   Więcej: poradnik.pdf


KAJAKIEM BEZPIECZNIE

Kajakarstwo jest jedną z nielicznych dyscyplin sportu, które mogą być uprawiane w bardzo różnorodny sposób. Oprócz olimpijskich konkurencji w kajakarstwie płaskim i slalomowym rozgrywane są zawody w maratonie kajakowym, turnieje piłki kajakowej, organizowane są wyprawy penetrujące dalekie, mało znane, a bardzo atrakcyjne wody, masowe spływy kajakowe, rodzinne spływy wakacyjne, wycieczki weekendowe, bardzo interesujące spływy morskie, wyprawy na trudne rzeki górskie itd.

Nasz kraj dysponuje akwenami o bardzo różnym charakterze i właściwie każdy amator sportu ma szansę znaleźć wymarzoną dla siebie trasę. Ale oprócz właściwego doboru sprzętu i towarzystwa, oprócz radości z możliwości oglądania niespotykanych widoków istnieje – podstawowa cecha każdego przedsięwzięcia związanego z uprawiania dowolnej formy kajakarstwa – jest nią bezpieczeństwo uczestników.

Data dodania: 15.07.2013 r .                                           Więcej: Materiały szkoleniowe PZK.pdf


NIEBEZPIECZNE ZJAWISKA BURZOWE

W razie wystąpienia niebezpiecznych zjawisk burzowych zaleca się:
1. Obserwować zmiany pogody, śledzić komunikaty nadawane przez służby dyżurne i lokalne media (Radio, TVP, Internet).
2. Do niezbędnego minimum ograniczyć opuszczanie mieszkania lub miejsca pobytu, aż do czasu ustąpienia zjawiska. Jeżeli burzy towarzyszy gradobicie, intensywna ulewa i silne wiatry należy odsunąć się od okien. Wyłączyć zbędne w danej chwili odbiorniki prądu.

Data dodania: 08.07.2013 r.                                    Więcej: Niebezpieczne zjawiska burzowe.pdf


BEZPIECZNIE PODCZAS UPAŁÓW

Gdy temperatura powietrza przekracza 30°C, nasila się ryzyko wystąpienia udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy szczególną troską otoczyć dzieci, osoby starsze i chore.
Przestrzegaj zasady, które pozwolą uniknąć lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru cieplnego i przegrzania organizmu.

Data dodania: 01.07.2013 r.                                         Więcej: Bezpiecznie podczas upałów.pdf


ZASADY ZACHOWANIA SIĘ
W CZASIE ZAGROŻENIA RADIACYJNEGO

Zachowaj spokój, nie ufaj plotkom, nie wpadaj w panikę !

Data dodania: 12.06.2013 r.                                      Więcej: pobierz ulotkę.pdf


Data dodania: 04.06.2013 r.                                                                    Więcej: poradnik.pdf


 

 

 

 

Data dodania: 14.05.2013 r.                  Więcej: Informator pokrzywdzonego.pdf


Zagrożenia naturalne - krótka prezentacja

 

Data dodania: 24.04.2013 r.


15 marca - Światowy Dzień Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych

SAVOIR-VIVRE
WOBEC OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH


Pobierz: Praktyczny poradnik.pdf
      

Data dodania: 12.03.2013 r.                                                  Źródło:  www.niepelnosprawni.gov.pl


Kurs z ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji.


Po raz kolejny zapraszamy Państwa do serwisu znamibezpiecznie.pl. Tym razem do udziału w kursie z ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji, który został opracowany innowacyjną metodą szkoleń jaką jest nauczanie hybrydowe, inaczej zwane blended learningiem. Jest to połączenie tradycyjnej metody zajęć z instruktorem "twarzą w twarz" z nauczaniem na odległość (e-learning + szkolenia on-line).

     Więcej: znamibezpiecznie.pl/ppoz

Uwaga!
Do udziału w kursie wymagana jest rejestracja w serwisie (załóż swoje konto), która  pozwala na nieograniczony, dostęp do wszystkich zgromadzonych na stronie materiałów.
Kurs jest bezpłatny. Opłata dotyczy wydania zaświadczenia o jego ukończeniu.

Data dodania: 18.02.2013 r.


OC Stawiguda 15.01.2013 r.                                                                  Więcej: Poradnik.pdf


BEZPIECZNA WODA – ZIMĄ

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych Ministerstwo Sportu i Turystyki uruchomiło zimową edycję akcji „Bezpieczna Woda” skierowaną do nauczycieli, wychowawców, funkcjonariuszy policji rzecznych, ratowników oraz rodziców, stanowiącą zestaw podstawowych zasad bezpieczeństwa na zamarzniętych zbiornikach wodnych, ujętych w formie plakatu oraz 4-stronicowej ulotki.
Powyższe materiały edukacyjno-informacyjne stanowią pomoc dydaktyczną w ramach zajęć szkolnych na temat zagrożeń związanych z przebywaniem na zamarzniętych rzekach, stawach i jeziorach.

W założeniach Akcja obejmie swym zasięgiem szkoły na terenie całego kraju i wpłynie na ograniczenie liczby wypadków wśród dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku na obszarach wodnych.

Ministerstwo Sportu i Turystyki realizuje zimową edycję Akcji „Bezpieczna Woda” we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Ministerstwem Zdrowia, przy wsparciu Komendy Głównej Policji, Centrum Turystyki Wodnej PTTK i Polskiej Organizacji Turystycznej.

OC Stawiguda 31.12.2012 r.                                                                 Do pobrania: Ulotka.pdf


MOBBING I DYSKRYMINACJA
 - PORADNIK PRAWNY

 

           


OC Stawiguda 17.12.2012 r.                                          Wejdź: http://mobbing-dyskryminacja.pl/


Kampania informacyjna PIP

Więcej:poznaj swoje prawa

OC Stawiguda 05.11.2012 r.


ZAMACH BOMBOWY - TERRORYZM

Zapamiętaj na zawsze!!!
Jeśli widzisz bombę ona też widzi – Ciebie!
Uciekaj!!! Ostrzeż innych - powiadom Policję!!!
Jak się zachować? Poczytaj i stosuj!         msw.gov.pl

Pobierz ulotkę: postępowanie w przypadku
OC Stawiguda 04.10.2012 r.


OC Stawiguda 03.09.2012 r.                                   Więcej: http://grzybyjadalne.wordpress.com/



Turystyka na drogach. Sprawdź czy znasz wszystkie zasady!

Dobre, czytelne oraz zgodne z zasadami i prawem turystyczne oznakowanie drogowe to obok funkcji informacyjnej, jedna z lepszych form reklamy bezpośredniej skierowanej do podróżujących samochodem.

Więcej: zasady znakowania dróg znakami turystycznymi

OC Stawiguda 20.08.2012 r.                   


Źródło: gazetapomorska.pl


 Akcja
     informacyjno - edukacyjna

Więcej o akcji:

 

 

Pobierz broszurę                              Źródło: msport.gov.pl
Rozwiąż QUIZ

OC Stawiguda 02.07.2012 r.


NIEZBĘDNIK KIEROWCY I KURSANTA 

Wirtualna nauka jazdy czyli krótko na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

OC Stawiguda 06.06.2012 r.                                         Więcej: niezbędnik


Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! Zastrzeż je!

Najważniejsze dokumenty, które trzeba zastrzegać to: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta stałego pobytu, książeczka wojskowa, dowód rejestracyjny, karty płatnicze. Zgłoszenie na Policji i w Urzędzie Gminy nie wystarczy!!!


Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji związanych z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Aby dowiedzieć się jak można się przed tym ochronić zachęcamy do zapoznania się z zawartymi na tej stronie informacjami.
                                                                         Więcej: http://www.dokumentyzastrzezone.pl/

OC Stawiguda 02.04.2012 r.


ZAGROŻENIA DZIECI W INTERNECIE”.

kurs multimedialny

Wejdź: ZAGROŻENIA

 

Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje

OC Stawiguda 03.01.2012 r.


Kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

            W życiu codziennym możemy znaleźć się w sytuacji, kiedy będziemy potrzebowali pomocy lub kiedy to my będziemy zmuszeni udzielić tej pomocy innym. Na stronie, w serwisie z nami bezpiecznie proponujemy Państwu darmowy kurs udzielania pierwszej pomocy, szkolenie na odległość - tzw. e - learning.

            Rejestracja (załóż swoje konto) pozwala na nieograniczony, pełny dostęp do wszystkich zgromadzonych w serwisie materiałów.

Opublikowano 19.12.2011r.

Źródło: http://znamibezpiecznie.pl

OC Stawiguda