Inwestycja Gryźliny

Drodzy mieszkańcy Gmina Stawiguda, ta strona powstała, by informować o inwestycji, która potencjalnie może powstać w Gryźlinach. 

Polska Agencja Inwestycji i Handlu - PAIH prowadzi aktualnie obsługę projektu, w ramach którego inwestor planuje ponieść nakłady w wysokości 300 mln EUR oraz utworzyć 500 nowych miejsc pracy. 

Firma panuje budowę zakładu skoncentrowanego na wytwarzaniu wysokiej klasy materiałów z litego drewna wykorzystywanych w sektorze budowlanym. Na potrzeby inwestycji poszukiwany jest teren o minimalnej powierzchni 70 ha wraz z infrastrukturą towarzyszącą. 

W związku z tym w lutym z inicjatywy Starosty Olsztyńskiego i Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu odbyło się spotkanie z potencjalnym inwestorem, którego celem było wstępne zapoznanie z planowaną inwestycją oraz przedstawienie terenu lądowiska w Gryźlinach, który mógłby być potencjalnie przeznaczony pod inwestycję. 

Grupa binderholz planuje utworzyć w Polsce nową lokalizację produkcji do wytwarzania produktów z drewna litego przy wykorzystaniu sosny i świerku.

#inwestycja #Gryźliny #Binderholz

Aktualności

07 maja o 15:54

Drodzy mieszkańcy Gmina Stawiguda,

Pragniemy Was poinformować, że rozmowy z inwestorem zostały wstrzymane. Powodem są wysokie wymagania, jakie od samego początku stawiały gmina i Powiat Olsztyński.

Wśród warunków, których spełnienia oczekiwaliśmy od inwestora są:
✅ akceptacja projektu przez mieszkańców
✅ budowa drogi dojazdowej
✅ spełnienie wysokich standardów ochrony środowiska
✅ brak ulgi w podatkach lokalnych
✅ wysoka cena minimalnej za działkę

Zapewniamy, że twardo stoimy przy naszym stanowisku odnośnie spełnienia w/w warunków, ponieważ zależy nam na ochronie środowiska oraz zapewnieniu korzyści mieszkańcom gminy.

Jeśli sytuacja się zmieni, bezzwłocznie poinformujemy Państwa o tym.

#gmina #stawiguda #inwestycja #gryźliny

czytaj więcej na Facebooku

04 maja o 16:12

Drodzy mieszkańcy Gmina Stawiguda, ponieważ dyskusja na stronie jest bardzo gorąca, pozwólcie, że przedstawimy parę faktów:

1️⃣ Gmina nie podjęła żadnej wiążącej decyzji i taka nie zostanie podjęta bez udziału mieszkańców. Dla przypomnienia teren lądowiska jest własnością gminy i Powiat Olsztyński w stosunku 50:50.

2️⃣ W lutym z inicjatywy Starosty Olsztyńskiego i Polska Agencja Inwestycji i Handlu - PAIH odbyło się spotkanie z potencjalnym inwestorem w Gminie. Do tej pory odbyło się jedno spotkanie i dwie wideokonferencje z inwestorem.

3️⃣ Gmina i starostwo postawiły inwestorowi wysokie warunki, które musiałyby zostać spełnione. Są to między innymi:

✅ akceptacja projektu przez mieszkańców
✅ budowa drogi dojazdowej
✅ spełnienie wysokich standardów ochrony środowiska
✅ brak ulgi w podatkach lokalnych
✅ wysoka cena minimalna za działkę.

Wspólnie podejmiemy decyzję, czy chcemy w Gminie Stawiguda inwestycji, która w tej chwili budzi określone obawy, ale która daje też szansę, by na kolejne kilkadziesiąt lat zmienić jakość dróg, oświaty i ochrony zdrowia w gminie.

Rolą władz gminy jest poinformowanie mieszkańców o wszystkich aspektach tego przedsięwzięcia, a do Państwa należy decyzja, czy środki pozyskane ze sprzedaży gruntu i podatków, które zdecydowanie poprawią jakość usług świadczonych przez gminę i powiat, będą satysfakcjonujące.

#inwestycja #gryźliny

czytaj więcej na Facebooku

02 maja o 15:22

W internecie pojawiła się petycja przeciwko potencjalnej inwestycji w Gryźlinach. Nikomu nie można zabronić protestować. Jednak to mieszkańcy Gmina Stawiguda, którzy tu żyją i płacą podatki, są właściwymi osobami do wyrażenia swojej opinii. Zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy inwestycji raczej nie byliby zadowoleni, gdyby decyzje o ich gminie podejmowali ludzie z zewnątrz, którzy być może nawet nie byli nigdy w Gryźlinach lub spędzają tu parę dni w ciągu roku.

czytaj więcej na Facebooku

30 kwietnia o 13:31

Drodzy mieszkańcy Gmina Stawiguda, każdy Wasz głos jest ważny. Wasze wątpliwości są analizowane i mamy nadzieję, że już wkrótce otrzymacie na nie odpowiedzi. Jeden z poruszanych tematów dotyczy wycinki drzew. W tej sprawie Michał Kontraktowicz Wójt Gminy Stawiguda wystosował pismo do Lasów Państwowych. W przyszłym tygodniu rozpoczną się także spotkania informacyjne dla mieszkańców, które ze względu na pandemię będą się odbywać w małych grupach.

czytaj więcej na Facebooku

29 kwietnia o 13:13

Drodzy mieszkańcy Gmina Stawiguda,

wiemy, że macie dużo pytań. Będziemy na nie odpowiadać w miarę posiadanej wiedzy. Jedno z nich dotyczy obawy o wzmożony ruch na terenie Gryźlin, jeśli dojdzie do sfinalizowania inwestycji, w której zatrudnionych ma być 500 osób. Pytały o to Panie Natalia Fotek-Piontczak, Katarzyna Caplap oraz Katarzyna Gędek.

Pragniemy uspokoić i poinformować Państwa, że jednym z warunków podęcia rozmów z potencjalnym inwestorem było znalezienie rozwiązania, które wyprowadzi ruch kołowy związany z inwestycją z miejscowości Gryźliny.

Na załączonym zdjęciu mogą Państwo zobaczyć propozycję przebiegu nowej drogi dojazdowej do lądowiska w Gryźlinach.

#gryżliny #inwestycja

czytaj więcej na Facebooku