Samouczki 

Samokształcenie, e-kursy(e-learning),poradniki, prezentacje, infografiki, multimedia.

 

UWAGA KRYZYS! #1 SCENARIUSZE

Pierwszy odcinek z cyklu surwiwalowego i preaperskiego. Wraz z Wojtkiem Szetelnickim omawiamy to co może nam grozić oraz możliwe scenariusze - od najbardziej po najmniej prawdopodobny.

Data dodania:15.05.2024 r.
Źródło: WoW - Wolski o Wojnie


 

ZAGROŻENIA – CBRNE

Czym są zagrożenia z obszaru CBRNE? Jak ich unikać i jak postępować w przypadku wystąpienia zdarzenia? Wiedza na ten temat została zebrana przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Poradniki w formacie pdf:

Data dodania: 02.04.2024 r.
Źródło: RCB.

 

 

JAK ZROBIĆ ZAPAS ŻYWNOŚCI?
POZNAJ TE 6 SPOSOBÓW / ETAPÓW ROBIENIA ZAPASÓW!

 

Data dodania:15.03.2024 r.
Źródło: Domowy Survival.

 
 
SZCZEGÓŁOWE ZASADY
UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY MEDYCZNEJ
 
Data dodania: 07.02.2024 r.
Źródło: Uniwersytet Śląski
 

JAK DZIAŁAJĄ BOMBY ATOMOWE I WODOROWE W 10 MINUT

 

Data dodania: 02.01.2024 r.
Źródło: Ridddle PL


 

ZAGROŻENIA ZIMOWE

 

Data dodania: 01.12.2023 r.
 

BIULETYN OUCH!

OUCH! to cykliczny, darmowy zestaw porad bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów. Każde wydanie zawiera krótkie, przystępne przedstawienie wybranego zagadnienia z bezpieczeństwa komputerowego wraz z listą wskazówek jak można chronić siebie, swoich najbliższych i swoją organizację. Przeczytaj i przekaż dalej!

Lista wszystkich polskich wydań OUCH!

Data dodania: 15.11.2023 r.
Źródło: CERT Polska

 

PATRZ NA DROGĘ

Szokująca kampania społeczna zorganizowana przez firmę Volkswagen ma przestrzegać kierowców przed korzystaniem z telefonu w trakcie prowadzenia pojazdu.

W ramach kampanii w jednym z kin w Hongkongu przeprowadzono eksperyment. Widzowie przed filmem zobaczyli nagranie prezentujące prowadzone auto z widokiem zza kierownicy. W pewnym momencie organizatorzy, nadając sygnał ograniczony do wąskiej lokalizacji przesłali wiadomości na telefony wszystkich obecnych. Gdy odwrócili oni swoją uwagę od ekranu, samochód wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Całe przedsięwzięcie zaprezentowano na opublikowanym w sieci wideo.

 

 

Za projekt odpowiedzialny jest pekiński oddział agencji Ogilvy. Jest on częścią kampanii mającej uświadomić użytkownikom skutki korzystania z telefonów komórkowych podczas prowadzenia samochodu.

Data dodania: 01.10.2023 r.
Źródło: Wirtulane Media

 

BEZPIECZNE MIASTO

 

Data dodania: 07.09.2023 r.
Źródło: Vena Art

 

JAK PRZETRWAĆ UPAŁ

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.

Skutki:

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to m.in:

  • zmęczenie,
  • silne bóle i zawroty głowy,
  • nudności,
  • gorączka,
  • szum w uszach,
  • drgawki,
  • wzrost temperatury ciała zagrażający życiu,
  • większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Data dodania: 01.08.2023 r.
Źródło: RCB
 
 

INSTRUKCJA W SPRAWIE WYMAGAŃ HIGIENICZNO-SANITARNYCH
DLA STACJONARNYCH OBOZÓWPOD NAMIOTAMI 
BEZPIECZNE MEDIA

Instrukcja określa wymagania higieniczno-sanitarne, jakie muszą być spełnione podczas wypoczynku dzieci i młodzieży na obozach prowadzonych metodą harcerską.

Dzięki stosowaniu się organizatorów do zawartych w instrukcji wymagań, pobyt dzieci i młodzieży na letnich obozach może być nie tylko przyjemny, ale przede wszystkim bezpieczny.

 Więcej: Instrukcja w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami.pdf

Data dodania: 01.07.2023 r.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny.

 

BEZPIECZNE MEDIA

Publikacja poświęcona bezpieczeństwu dzieci i młodzieży, korzystających z urządzeń elektronicznych, przygotowana we współpracy z Fundacją Orange. Poradnik zawiera informacje teoretyczne jak i praktyczne rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa sprzętowego.

 

Więcej: Bezpieczne media poradnik dla rodziców.pdf

Dada dodania: 07.06.2023 r.

Źródło: Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę

 

PORADNIK BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU

Więcej: Poradnik bezpiecznego wypoczynku.pdf

Data dodania: 26.05.2023 r
Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

DROGA DAWCY - KROK PO KROKU 


Zanim udasz się do centrum krwiodawstwa musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Sprawdź czy możesz zostać dawcą. Zrobisz to sprawdzając wytyczne, które mówią, kto może a kto nie może oddawać krwi

 

Więcej: Przed oddaniem krwi .
Data dodania: 25.04.2023 r.

Źródło: https://krwiodawcy.org/

 

BAZA WIEDZY

 

 

 

 

Więcej: https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy
Data dodania: 02.03.2023 r.

 

 

BEZPIECZNE PRZEJAZDY KOLEJOWE
FILM EDUKACYJNY

Data dodania: 01.02.2023 r.
Źródło: UTK

 

PORADNIK „ABC CYBERBEZPIECZEŃSTWA”,

 

 

 

 

 

 

Czym jest FOMO, quishing, bańka informacyjna, malware i cyfrowy ślad? Jak utworzyć silne hasło, dlaczego warto korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego i programu antywirusowego? Sięgnijcie po poradnik „ABC cyberbezpieczeństwa” i dowiedzcie się więcej o świecie internetu! Publikacja powstała w ramach projektu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna.

 Więcej: Poradnik „ABC cyberbezpieczeństwa”.pdf

 Data dodania: 10.01.2023 r.

Źródło: