Stawiguda

Do pobrania:


Stawiguda jest wsią gminną, położoną w powiecie olsztyńskim, w województwie warmińsko-mazurskim. 2 stycznia 1357 roku w imieniu Kapituły Katedralnej czterej jej członkowie nadali dwóm nawróconym Prusom akt lokacyjny Stawigudy. Nazwa wsi pochodzi od  pruskiego Stabik (kamień) i Guide (krzak). Przed laty Stawiguda znajdowała się w cieniu Gryźlin i położonych nad jeziorem Plusk. Dopiero w końcu XIX wieku wieś nabrała większego znaczenia. Podobnie jak w okolicznych wsiach także i w Stawigudzie długo przechowywano warmińskie doroczne obyczaje. Zawsze dużo wesołości przynosił do wiejskich zagród w wigilię Bożego Narodzenia szemel, potem radośnie bawiono się w zapusty i naprawdę poszczono przez 40 dni od Środy Popielcowej do Wielkanocy. Wodą oblewano się w Wielką Środę, a nie w Poniedziałek Wielkanocny jak na innych ziemiach polskich. W Poniedziałek Wielkanocny dzieci odwiedzały krewnych i znajomych po smaganiu. Po 1945 roku Stawiguda stała się centrum administracyjno-usługowym. Tutaj utworzono urząd gminny, powstały parafia, gimnazjum, nowe sklepy i drobne zakłady przemysłowe. W niedzielne przedpołudnia od Stawigudy mieszkańcy Olsztyna rozpoczynali wędrówkę po rozległym obszarze lasów i jezior. Dojeżdżali tu pociągiem, a potem pieszo udawali się na wzgórze Prezydenta, młyn wodny w Sójce, osadę w Jełguniu i nad jezioro Łańskie. Dziś Stawiguda stała się miejscem, w którym ludzie chętnie lokalizują swoje siedliska. Przyciąga ich piękno krajobrazu, odpowiednie zaplecze społeczno-administracyjne oraz przychylny stosunek władz do wszystkich zainteresowanych osiedleniem się w tej części Warmii. Stawiguda otoczona jeziorami Pluszne, Łańskie i Wulpińskie oraz sosnowymi lasami stała się celem wędrówek wielu turystów szukających kontaktu z naturą i nieskażonej przyrody. Dodatkowo uzdrawiające właściwości borów sosnowych przyciągają tych, którzy chcą leczyć astmę, nadciśnienie, choroby serca lub po prostu  wzmacniać odporność. Nieopodal Stawigudy, w Lasach Łańskich spotkać można wiele cennych pomników przyrody: m.in. Dąb Napoleona (8) o obwodzie 540 cm i wysokości 25 m zlokalizowany na terenie ośrodka wypoczynkowego w Łańsku, którego wiek szacuje się na około 550 lat. Z zabytków zachowały się tu: kościół (wzniesiony w 1933 r.), ewangelicka kaplica z 1897 roku, neogotycka kapliczka z końca XIX wieku.

Na terenie wsi Stawiguda znajdują się:Komisariat Policji (89 51 26 200), Ochotnicza Straż Pożarna (89 51 26 208),  Ośrodek Zdrowia (89 51 26 222), kościół (89 51 26 109), Biblioteka (89 51 26 218), leśniczówka (89 51 26 121) Szkoła Podstawowa (89 51 26 112), Publiczne Gimnazjum (89 51 26 271), Przedszkole (89 51 26 112), Gminny Ośrodek Kultury (89 51 26 922), Poczta (89 51 26101), Apteka (89 51 26 185), dworzec PKP, przystanek PKS, parking.

Zaplecze turystyczne:
kort tenisowy, usługi kosmetyczne i fryzjerskie, stacja paliw, sklepy, restauracje i puby, agroturystyka, gabinet masażu.


Turniej "BABY I CHŁOPY PĘDEM DO EUROPY" - 17.07.2011

Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda


10-lecie Kosejdera - 17.07.2011

Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda


Stan Tutaj i 2+1 - 16.07.2011

Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda


Dzień Rodziny - 20.05.2011

W dniu 20 maja 2011 roku odbył się DZIEŃ RODZINY na terenie Przedszkola w Stawigudzie. Podczas festynu można była smacznie zjeść i ochłodzić się lemoniadą, lodami. Dyrekcja wraz z Paniami Nauczycielkami zorganizowały zespół muzyczny który przygrywał i prowadził konkurencje dla Dzieci i Rodziców. Przedszkole odwiedził iluzjonista, Czarodziej. Zabawa była wspaniała.

                                                                       Sołtys Anna Raczko

Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda


Kiermasz Świąteczyny - 17.04.2011

W niedzielę Palmową 17 kwietnia 2011 roku przed Kościołem w Stawigudzie odbył się kiermasz świąteczny na którym można było kupić palmy wielkanocne, ozdoby świąteczne, kraszanki i wiele pięknych ozdób. Wszystko co było do nabycia zostało wykonane przez dużych i małych mieszkańców Stawigudy, jest więc niepowtarzalne i oryginalne, a cały dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na remont posadzki kościelnej oraz ogrzewania.
...a chleb swojskiej roboty ze smalcem i ogórkiem kiszonym był przepyszny...
...a na deser ciasta i ciasteczka z pyszna kawką i herbatką...
...a całej atmosferze przygrywały skrzypce i piękne wiersze dołączone do wypieków...

                                                                        Sołtys Anna Raczko

Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda Stawiguda