Wydarzenia objęte Patronatem Honorowym

II Backyard Ultra Warmia 2024 - Mistrzostwa Polski 

data: 22.03.2024 r Polana Kielarska

Backyard Ultra to forma ultramaratonu, w którym zawodnicy muszą przebiec dystans 6706 metrów (4,167 mil) w czasie krótszym niż jedna godzina. Wyścig kończy się, gdy pozostanie tylko jeden zawodnik i uda mu się ukończyć o jedno okrążenie więcej niż przedostatnia osoba. Wówczas ten biegacz zostaje zwycięzcą i jedynym finiszerem biegu, a wszyscy pozostali biegacze otrzymują „DNF” (nie ukończył). W Backyard Ultra nie ma z góry określonej ilości pętli ani czasu zakończenia, a wyścig trwa dopóty, dopóki w rywalizacji bierze udział co najmniej dwóch biegaczy. Obecny rekord świata wynosi 108 okrążeń, a więc 108 godzin biegu z łącznym przebytym dystansem 723 km!
Dlaczego okrążenie ma 6706 metrów? Ponieważ pomnożenie tego dystansu przez 24 daje dystans 100 mil (160 km), a więc kończąc 24 okrążenia każdy zawodnik, który tego dokona pokonuje w ciągu doby ten klasyczny dystans ultramaratoński. Innymi słowy każda doba backyardu = 100 mil (160km).
Jak powstał Backyard Ultra? Korzenie sięgają chęci zorganizowania zabawnego wydarzenia biegowego przy ograniczonej przestrzeni i zasobach… dosłownie na własnym podwórku (backyard). Pomysłodawcą i twórcą BYU jest Gary „Lazarus Lake” Cantrell, który jest także jednym z założycieli kultowego wyścigu Barkley Marathons. Pierwszy, orginalny BYU to Big Dog's Backyard Ultra, który odbywa się na farmie Lazarusa, w Bell Buckle w stanie Tennessee i nosi imię jego psa. Dziś Big Dog's to wyścig na zaproszenie, będący jednocześnie Indywiualnymi Mistrzostwami Świata w BYU, w którym biorą udział najlepsi zawodnicy z USA i całego świata.
Obecnie BYU bardzo dynamicznie rozwija się na całym świecie. W październiku 2022 w Drużynowych Mistrzostwach Świata wzięło udział 37 krajów wystawiając swoje reprezentacje, zbliżające się  Drużynowych Mistrzostwach Świata w 2024 przyciągną reprezentację z ponad 50 krajów.
Pierwsza edycja BackYard Ultra Warmia odbyła się w 2023 roku i był to drugi bieg tego typu rozegrany w naszym kraju.  BackYard Ultra Warmia  posiada status Silver Event, co ozbacza, że zwycięzca tego biegu uzyskuje automatyczną kwalifikację do Polskiej Drużyny Narodowej (15 najlepszych Zawodników i Zawodniczek w kraju) i gwarantowany udział w Drużynowych Mistrzostwach Świata, które odbędą się w październiku 2024.
Ponad to podczas BackYard Ultra Warmia 2024 zostaną rozegrane Indywidualne Mistrzostwa Polski w Backyard Ultra i wyłoniony zostanie Mistrz lub Mistrzyni Polski na rok 2024.