Warto wiedzieć

poniedziałek, 2 sierpień 2021


Tematy związane z bezpieczeństwem: zagrożeniami, zarządzaniem kryzysowym, obroną cywilną, ochroną zdrowia i życia, ochroną środowiska, bhp, ppoż, ekologią, itp.


 
POMARAŃCZOWA LINIA
 
Niestety coraz młodsze dzieci sięgają po alkohol i często potrzebują one natychmiastowej pomocy medycznej. Dlatego też zachęcamy rodziców pijących dzieci do kontaktu z doradcami Pomarańczowej Linii - grupy osób zajmujących się profesjonalnie pomaganiem dzieciom i ich rodzicom w rozwiązywaniu trudnych problemów związanych z eksperymentowaniem z alkoholem oraz innymi środkami zmieniającymi nastrój i zachowania. Pod numerem telefonu 801 14 00 68 znajdziecie Państwo specjalistyczne wsparcie. 
 
Więcej: https://pomaranczowalinia.pl/
Data dodania: 02.08.2021 r.

 
ROZMOWA ZE ZŁODZIEJAMI
KTÓRZY OD MIESIĘCY OSZUKUJĄ POLAKÓW
 
Data dodania: 02.07.2021 r.
Źródło: Niebezpiecznik
 
MOBILNY PUNKT KONTROLI AUTOKARÓW
 – zgłoś autokar do kontroli aby były to „Bezpieczne wakacje 2021”
 
 
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Olsztyna i powiatu olsztyńskiego informujemy, że podobnie jak w latach ubiegłych w ramach działań „Bezpieczne wakacje 2021” rusza punkt kontroli autokarów. Ten rok różni się od lat poprzednich tym, że kontrole nie będą przeprowadzane w miejscu wyznaczonym lecz będzie to tzw. MOBILNY PUNKT KONTROLI AUTOKARÓW. 
Policjanci oraz funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie wszystkich zainteresowanych skontrolowaniem autobusu przed wyjazdem zapraszają do kontaktu.
 
Zgłoś potrzebę kontroli autokaru – resztę pozostaw specjalistom!
ZADZWOŃ

47-731-38-80
w dni robocze w godz. 07:30-15:30
lub NAPISZ


Ważne! Prosimy aby kontrole autokarów zgłaszać najlepiej z trzydniowym wyprzedzeniem. Nie czekajcie ze zgłoszeniem do ostatniej chwili. W przypadkach niecierpiących zwłoki w związku z podejrzeniem popełnienia wykroczenia lub przestępstwa należy niezwłocznie powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod nr alarmowy 112.
Ponadto informujemy, że funkcjonariusze ITD. Będą do Waszej dyspozycji stacjonarnie w Olsztynie przy ul. Leonharda w Olsztynie w godz. 8:00 – 9:30 w każdy poniedziałek i piątek.
 
Data dodania: 21.06.2021 r.
Źródło: KMP Olsztyn

BEZPIECZNE ZABAWKI

 
 
Bezpieczne zabawki – to film towarzyszący działaniom informacyjnym UOKiK z okazji Dnia Dziecka. Materiał ma na celu zwrócenie uwagi rodziców na ważny temat bezpieczeństwa zabawek. Film pokazuje w jaki sposób UOKiK sprawdza produkty dla najmłodszych konsumentów, a także jak sami rodzice mogą zadbać o wybór bezpiecznej zabawki. Zawarte w materiale porady dotyczą m.in. oznakowania CE, a także zapoznania się z ewentualnymi ostrzeżeniami.
 
Data dodania: 01.06.2021 r.
Źródło: UOKIK
 
HULAJNOGI ELEKTRYCZNE
CO WOLNO ? CZEGO NIE WOLNO ?
 
Data dodania: 20.05.2021 r.
Źródło: KWP Olsztyn
 
PRZEŁĄCZANIE NUMERU 998 NA NUMER 112
 

Od poniedziałku 10 maja 2021 roku mieszkańcy powiatu olsztyńskiego, dzwoniąc na numer 998, usłyszą komunikat: „Numer alarmowy 112, proszę czekać na zgłoszenie się operatora”.  W województwie Warmińsko - Mazurskim rozpocznie się proces przełączania numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Przekazanie informacji bezpośrednio do operatorów numeru alarmowego CPR pozwoli na jednoczesne poinformowanie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. To niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku zdarzeń masowych, np. dużych wypadków drogowych.

Numer alarmowy 998 w dalszym ciągu będzie funkcjonował, ale po jego wybraniu połączymy się nie z dyżurnym Państwowej Straży Pożarnej (jak dotychczas), a z operatorem numeru alarmowego CPR-u.

I to właśnie operator zbierze wszystkie informacje dotyczące zgłoszenia alarmowego, przekazując je w postaci elektronicznej formatki do dyżurnego PSP. Dyżurny na podstawie otrzymanych informacji podejmie decyzję o zadysponowaniu jednostek do działań.

Data dodania: 07.05.2021 r.
Źródło: KM PSP

KAMPANIA CIĄŻA BEZ ALKOHOLU
 

Ogólnopolska kampania edukacyjna pod hasłem „Ciąża bez alkoholu” realizowana była w latach 2007-2008 pod honorowym patronatem Ministra Zdrowia prof. Zbigniewa Religii, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce.

Głównym celem kampanii było zmniejszenie liczby kobiet pijących alkohol w czasie ciąży, promocja całkowitej abstynencji w tym okresie oraz zwiększenie wiedzy o negatywnym wpływie alkoholu na rozwijające się w łonie matki dziecko. Kobieta w ciąży, pijąc alkohol naraża swoje dziecko na wystąpienie nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym i narządach wewnętrznych, mających konsekwencje w całym dalszym życiu. Spożywanie alkoholu w ciąży może być wynikiem braku świadomości zarówno wśród kobiet jak i specjalistów, że alkohol - również ten zawarty w czerwonym winie lub piwie - może spowodować nieodwracalne szkody w prawidłowym rozwoju dziecka.

Więcej na stronie: http://www.ciazabezalkoholu.pl/

Data dodania: 10.04.2021 r.


DWA WILKI

 
Data dodania: 01.03.2021 r.

11 LUTEGO
EUROPEJSKI DZIEŃ NUMERU ALARMOWEGO
 

Data dodania: 06.02.2021 r.


NA LODZIE

 

 

Źródło: Demotywatory
Data dodania: 18.01.2021 r.

DARMOWY ZESTAW PORAD BEZPIECZEŃSTWA
DLA UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW

OUCH! To cykliczny, darmowy zestaw porad bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów. Każde wydanie zawiera krótkie, przystępne przedstawienie wybranego zagadnienia z bezpieczeństwa komputerowego wraz z listą wskazówek jak można chronić siebie, swoich najbliższych i swoją organizację.

Data dodania: 07.01.2021 r.

BEZPIECZNE ZABAWKI
 
Data dodania: 15.12.2020 r.
Źródło: UOKiK
 
PIGUŁKA STRACHU
 
 Historia dylematu pewnej dziewczyny, której ktoś zrobił krzywdę. Czy to zgłosić, ukryć, zapomnieć ?
 
Data dodania: 04.12.2020 r.
PRZEMOC W RODZINIE
 
Animacja przedstawia różne formy przemocy w relacjach w rodzinie.
 

Data dodania: 02.11.2020 r.


OBUDZIĆ CZUJNOŚĆ

NIE ZASYPIAJ NA ZAWSZE
 

Co roku w Polsce dochodzi nawet do pięciu tysięcy incydentów z tlenkiem węgla. Podczas kąpieli „cichy zabójca” w ułamku sekundy, bez ostrzeżenia, wyłącza mózg ofiary. Gdy dojdzie do zatrucia tylko ogromne szczęście jest w stanie sprawić, że ofiara może przeżyć i cieszyć się zdrowiem. Wielu ludziom go zabrakło.

Pomimo licznych kampanii temat wciąż jest bagatelizowany – przynajmniej do czasu, aż dojdzie do kolejnej tragedii. Wtedy nadchodzi opamiętanie, jednak najczęściej jest już za późno. Stracić życie może każdy. Może to być ktoś z Twojej rodziny, Twój znajomy lub sąsiad – we własnym domu.

Wyeliminujmy problem z naszego społeczeństwa. Nie dopuszczajmy do kolejnych niepotrzebnych ofiar, bo było ich już zbyt wiele.

Data dodania: 19.10.2020 r.
 
OGÓLNOPOLSKI POLICYJNY DZIEŃ ODBLASKÓW
 

1 października 2020 r., w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem”, po raz kolejny obchodzony jest „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków”. Celem działań jest przypominanie i uświadamianie pieszym o obowiązku korzystania z elementów odblaskowychdla własnego bezpieczeństwa!

Działania profilaktyczne „Świeć przykładem”, a także obchodzony „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków” skierowane są do pieszych, w tym seniorów, czyli grupy tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Mają na celu promowanie idei noszenia elementów odblaskowych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych poruszających się po drodze po zmierzchu w obszarze zabudowanym (zwłaszcza w miejscach nieoświetlonych) i poza obszarem zabudowanym.

Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół sylwetki pieszego, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.

Piesi muszą również pamiętać, że idąc po poboczu lub po jezdni obowiązani są iść lewą strona drogi – to podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze!

Przypominamy jednocześnie rymowankę będącą symbolem „Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków” w 2020 r.:

Bądź widoczny w dzień i w nocy!
Odblask to są takie oczy,
dzięki którym kierujący
nie potrąci cię niechcący.

Autorką rymowanki jest Julia Polanowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Zawierciu – laureatka ubiegłorocznego ogólnopolskiego konkursu literackiego pn. „Rymowanka – Zachęcanka” dla klas I-III szkół podstawowych.

Pamiętajmy, że nawet jeden mały odblask, widoczny dla kierującego, może uratować życie!

Data dodania: 01.10.2020 r.
Źródło: BRD KGP

 WITAMINA B12 - FAKTY I MITY

 

W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że wiedza jaką posiadamy odnośnie witaminy B12 w świetle aktualnych doniesień naukowych jest nieprawdziwa. Niedobór witaminy B12 występuje dość powszechnie na całym świecie. W grupie osób narażonych na jej niedobór znajdują się miedzy innymi weganie (ludzie, którzy nie spożywają mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego), laktoowowegetarianie (osoby, które nie spożywają produktów mięsnych, ale włączają do diety produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko, przetwory mleczne i jajka), osoby po 50 roku życia, niezależnie od ich diety, osoby, które poddały się operacji żołądka lub którym wycięto dolną część jelita cienkiego, a także osoby chorujące na AIDS. Inni, w tym np. osoby chorujące na cukrzycę, a także każda osoba, która przeszła przez operację ze znieczuleniem (anestezja) również może nabawić się niedoboru witaminy B12. Niedobór może być spowodowany niedostatecznym spożyciem tej witaminy (tak jest w przypadku wegan i wegetarian) albo jej niedostateczną absorpcją (w przypadku osób starszych i ludzi z wyciętą częścią jelita lub po operacji żołądka).

Więcej: Nagranie wykładu dr. Romana Pawlaka z USA
Data dodania: 07.09.2020 r.

 CIENIE HIROSZIMY I NAGASAKI

 
Data dodania: 06.08.2020 r.
Źródło: Krypta TV

 
OBOWIĄZKOWE WYPOSAŻENIE ROWERU

Każdy, kto porusza się rowerem po drogach, powinien wiedzieć, że rower, tak jak samochód czy inny pojazd, musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem. Powinien być sprawny i posiadać obowiązkowe wyposażenie, na które należy zwrócić uwagę najlepiej już na etapie kupna roweru.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Data dodania: 14.07.2020 r.
Źródło: BRD KGP

O BEZPIECZNYM KUPOWANIU

 
Data dodania: 01.07.2020 r.
Źródło: ABC senior
 

 
KRYZYSOWY TELEFON ZAUFANIA
 

Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123 powstał z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Oferta Poradni kierowana jest do osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, potrzebujących wsparcia i porady psychologicznej, rodziców potrzebujących wsparcia w procesie wychowawczym oraz osób niepełnoprawnych.


Poradnia Telefoniczna 116 123 udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.

 

Data dodania: 01.06.2020 r.
 

 
PRZEJAZD KOLEJOWY UTK

Data dodania: 19.05.2020 r.


 

NIE WYPALAJ TRAW
 
Data dodania: 30.04.2020 r.

 
ZRÓB ZAKUPY W LOKALNYM SKLEPIE
BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Próbując odnaleźć się w szerzącej epidemii koronawirusa chcąc wspomóc możliwość robienia zakupów w małych sklepach spożywczych, gospodarstwach rolnych, itd. grupa programistów przygotowała platformę wspierającą zamawianie zakupów on-line.

Więcej: https://zakupyuswoich.pl/
www.facebook.com/zakupyuswoich

Data dodania: 08.04.2020 r.


ABC SENIOR

Data dodania: 29.03.2020 r.

25 CIEKAWOSTEK O KORONAWIRUSIE

 

Data dodania: 20.03.2020 r.


ZANIM OMINIESZ POMYŚL

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach zaprezentowała spot zatytułowany „Zanim ominiesz, pomyśl...”, w którym wystąpiła aktorka Kinga Preis. Celem planowanego przedsięwzięcia jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców, w celu promowania bezpiecznego korzystania z dróg.

 
Data dodania: 02.03.2020 r.

JEDNA ŚMIECIARKA

Zastanawiasz się, co się dzieje z posegregowanymi przez Ciebie śmieciami po tym, jak trafią do śmieciarki? Przekonaj się i obejrzyj animację.

 
Więcej o segregacji i recyklingu na stronie www.naszesmieci.pl .
Data dodania: 03.02.2020 r.

POMAGAM.PL

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Data dodania: 08.01.2019 r.

PROWADZISZ ODŁÓŻ TELEFON

PZU jako firma odpowiedzialna społecznie od wielu lat dba o bezpieczeństwo Polaków. Przez swoją ogólnopolską kampanię chce zwiększyć świadomość Polaków i wpłynąć na ich zachowania. Celem kampanii, prowadzonej pod hasłem „Prowadzisz? Odłóż telefon”, jest zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych używaniem telefonu podczas wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Akcja adresowana jest również do pieszych, rowerzystów i użytkowników hulajnóg elektrycznych, którzy sięgają po smartfon.

 
Data dodania: 02.12.2019 r.

MAM PRAWO DO

MamPrawoDo - platforma internetowa, na której osoby z niepełnosprawnością lub narażone na wykluczenie cyfrowe i społeczne z innych względów znajdą kompleksowe informacje na temat przysługujących im praw i udogodnień, w tym dotyczących dostępu do usług telekomunikacyjnych. Celem projektu jest motywowanie przedsiębiorców do otwarcia się na osoby z niepełnosprawnością i uwzględnienie ich potrzeb, a także promowanie dobrych praktyk w zakresie dostępności.

 

 
Data dodania: 09.11.2019 r.
 

QUIZ O GRZYBACH

Lubisz zbierać grzyby? Sprawdź, czy wiesz o nich wystarczająco dużo !

Data dodania: 28.10.2019 r.
Źródło: www.lasy.gov.pl

4 PAŹDZIERNIKA ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

Data dodania: 04.10.2019 r.
Źródło: Demotywatory.
 

ŚWIATOWY DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY

W roku 2019 Światowy Dzień Pierwszej Pomocy przypada na 14 wrześniaObchodzony w drugą sobotę września – ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród obywateli. Organizatorzy upatrują szczególną rolę w szkoleniu młodych osób, tak by uwrażliwić ich na potrzebę niesienia pomocy, wykształcić w nich właściwe postawy i nauczyć zasad postępowania w razie wypadków.

Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy katastrofa naturalna, ale również w zwykłym, codziennym życiu. Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia, do którego często dochodzi w miejscach publicznych w obecności osób postronnych. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) w takim przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie (40-60%). Ale pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale również zdrowia, np. w przypadku złamań, urazów czy drobnych poparzeń. Tymczasem aż 45% Polaków przyznaje się, że nie umiałoby udzielić pierwszej pomocy, będąc na przykład świadkiem wypadku drogowego. Statystyki co prawda wciąż nie są zadowalające, ale wykazują stopniową poprawę. Od kilku lat większą wagę przywiązuje się do szkolenia przyszłych kierowców podczas kursów na prawo jazdy. Prowadzone są również kampanie społeczne. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez swoje akcje umożliwiła przeszkolenie ponad 1,5 miliona dzieci. To daje nadzieję na przyszłość, w której każdy potrzebujący będzie mógł liczyć na bezinteresowną pomoc. Warto tymczasem przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem. Wypadałoby jednak nauczyć się pomagać nie tyle z poczucia obowiązku, co z potrzeby serca.

 
Data dodania: 10.09.2019 r.
Źródło: KALBI
 

 

ŻÓŁTA NALEPKA PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych odblaskowymi naklejkami. Zwiększą one poziom bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów na skrzyżowaniach toru i drogi. Żółta Nalepka PLK zawiera indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego oraz telefony alarmowe. W przypadku awarii auta na przejeździe, zgłoszenie na nr 112 indywidualnego numeru przejazdu precyzyjnie określi miejsce zdarzenia, a kolejarze wstrzymają ruch pociągów.

Data dodania: 03.09.2019 r.


NIE ZAKLINAJ POGODY
DZIAŁAJ CHROŃ SWÓJ MAJĄTEK W RAZIE BURZY

Gdy zbliża się burza, pochowaj przedmioty, które może porwać wiatr z tarasu lub podwórka. Przestaw auto w bezpieczne miejsce. Odłącz sprzęt RTV od prądu. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu. Możesz sporo zrobić, by zminimalizować ew. straty. Obejrzyj poradnikowe wideo i działaj.

Więcej: #NIEZAKLINAJ 
Data dodania: 08.08.2019 r.
Źródło: PIU Polska Izba Ubezpieczeń


BEZPŁATNA APLIKACJA - DEAF HELP

W związku z potrzebami osób niepełnosprawnych polecamy na smartfony aplikację Deaf Help. Za jej pośrednictwem osoba niesłysząca lub słabo słysząca w sytuacji wystąpienia zagrożenia może sprawnie wezwać pomoc. Celem aplikacji Deaf Help jest umożliwienie osobom głuchym przekazywanie zgłoszeń alarmowych do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie. Aplikacja swym zasięgiem obejmuje teren województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Więcej: Ulotka.pdf

Data dodania 25.07.2019 r.


MAPA WYPADKÓW DROGOWYCH ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM
– WAKACJE 2019

Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji Policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Niestety z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty. Pod każdym punktem kryje się ludzki dramat!

Bieżąca aktualizacja, w tym zwłaszcza wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach. Czy obraz mapy skłoni do refleksji użytkowników dróg, czy tegoroczne wakacje będą bezpieczne …?

Więcej: Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym - WAKACJE 2019

Data dodania: 17.07.2019 r


 

SZCZEPIENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH

Więcej: https://szczepieniadlapodrozujacych.pl/

Data dodania: 01.07.2019 r.


Nie daj się okraść - STOP WŁAMANIOM

Zgromadzony w naszym mieszkaniu lub domu często dorobek wieloletniej pracy, jest niejednokrotnie łakomym kąskiem dla złodziei. Musimy zrobić wszystko, aby w jak największym stopniu ograniczyć włamania do domów i kradzieży naszej własności z mieszkań. Olsztyńscy policjanci prowadzą w tym celu kampanię profilaktyczną, której zadaniem jest wzmożenie czujności mieszkańców naszego regionu przed złodziejami. Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w tym celu stworzył ulotkę informującą o zagrożeniu włamaniami.

Data dodania: 28.06.2019 r.

Źródło: KMP Olsztyn


 

ŻYJ I POZWÓL ŻYĆ INNYM. UDZIELAJ PIERWSZEŃSTWA PRZEJAZDU

Data dodania: 04.06.2019 r.

Źródło: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


KAMPANIA SPOŁECZNA NIEROZERWALNI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: http://nierozerwalni.org/

Data dodania 04.06.2019 r.


KUPUJ ŚWIADOMIE

 

Więcej: Broszura informacyjna MRiRW.pdf

Data dodania: 06.05.2019 r.


PCK - TEKSTYLIA

 

 

 

 

 

 

Polski Czerwony Krzyż prowadzi zbiórkę tekstyliów do specjalnie oznaczonych pojemników, rozmieszczonych na terenie 15 województw (zobacz mapę). Wszystkie pojemniki są własnością Polskiego Czerwonego Krzyża – zostały kupione za symboliczną złotówkę. PCK gromadzi w nich tekstylia, a środki pozyskane ze sprzedaży zebranych ubrań, pościeli itp. przeznacza na obsługę projektów pomocowych i edukacyjnych oraz bieżącą działalność statutową.

Więcej: www.pck.pl/tekstylia/

Data dodania: 19.04.2019 r.


NARKOTYKI I DOPALACZE

„Narkotyki i dopalacze zabijają. Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” to główne hasło kampanii edukacyjno-profilaktycznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Data dodania: 03.04.2019 r.


SENIORZE NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ

Data dodania: 18.03.2019 r.


ZIELONA LINIA

 

 

 

 

Więcej: http://zielonalinia.gov.pl/

Data dodania: 01.03.2019 r.


TURYSTYKA BEZ RYZYKA

Data dodania: 12.02.2019 r.


MAMA TATA TABLET

Kampania „Mama, tata, tablet” prowadzona przez Fundację Dzieci Niczyje powstała z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Akcja przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony. Autorzy kampanii wskazują jednocześnie kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju najmłodszych.

 

Więcej: http://mamatatatablet.pl/
Data dodania: 30.01.2019 r.


RODZICU CHROŃ DZIECKO W SIECI

Szkodliwe treści to materiały, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój i psychikę dzieci i młodzieży. Dzieci mogą na nie trafiać celowo lub przypadkowo, np. poprzez mylne wyniki wyszukiwania, spam czy reklamę.

Więcej: https://fdds.pl/oferta/chron-dziecko-w-sieci/
Data dodania: 07.01.2019 r.
Źródło: Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę.


POGOTOWIE DUCHOWE

Więcej: www.pogotowieduchowe.pl
Data dodania: 24.12.2018 r.


ŁOWCY BURZ

 

Więcej: http://lowcyburz.pl/
Objaśnienia skali ostrzeżeń
Data dodania: 12.12.2018 r.


KORYTARZ ŻYCIA - WŁĄCZ MYŚLENIE

Akcja społeczna której celem jest poprawa świadomości społeczeństwa w temacie tworzenia na polskich drogach korytarza ratunkowego.

Data dodania: 30.11.2018 r.

 


DOBRZE CIĘ WIDZIEĆ

Więcej: www.dobrzeciewidziec.org
Data dodania: 12.11.2018 r.

 


MOBILNY PUNKT PIERWSZEJ POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ
W SYTUACJACH INDYWIDUALNYCH, MNOGICH I MASOWYCH WYDARZEŃ TRAUMATYCZNYCH

 

Mobilny punkt, to zadanie realizowane w ramach Wsparcia w sytuacjach kryzysowych w obszarze projektu Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie: „Kompleksowe wsparcie dla osób i rodzin, w tym dotkniętych dysfunkcją i kryzysem” współfinansowanego przez Warmińsko – Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie i Oddział Terenowy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Olsztynie. Projekt koordynowany jest przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne Oddział w Olsztynie i będzie realizowany w okresie 01.09.2018 r. – 31.12.2018 r.

Działania psychologów mobilnego punktu mają charakter interwencyjny. Podejmowane są na rzecz osób, rodzin, środowisk będących w stanie kryzysu w celu przywrócenia im równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie oraz zapobieganie wtórnej traumatyzacji osób poszkodowanych.

Aby skorzystać z pomocy psychologicznej w ramach mobilnego punktu interwencyjnego należy zadzwonić do dyżurującego przez całą dobę psychologa-interwenta pod nr: 730-822-320 i zgłosić potrzebę udzielenia pierwszej pomocy psychologicznej.

Do podstawowych zadań mobilnego punktu interwencyjnego należy:

  • udzielnie bezpłatnej pomocy w miejscu zdarzenia lub w innym wspólnie uzgodnionym miejscu, bez zbędnej zwłoki;
  • skierowanie pomocy bezpośrednio do osób doświadczających sytuacji kryzysowej, oraz otoczenia, w tym świadków;
  • upowszechnienie wiedzy w społecznościach lokalnych o możliwości korzystania z pomocy psychologów-interwentów.

Źródło: http://olsztynptp.wixsite.com/home 
Data dodania: 19.10.2018 r.


CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA

Więcej: Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa.
Data dodania: 15.10.2018 r.

 


EMOCJE ZA KIEROWNICĄ

Siadając za kierownicą ludzie zabierają ze sobą w drogę różne emocje oraz nastroje i nieświadomie dzielą się nimi z innymi użytkownikami drogi, nieświadomie wpływają też na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Celem nowozelandzkiej kampanii jest chęć zwrócenia uwagi, że to nie samochody mają myśleć na drodze, lecz ludzie oraz realne wpłynięcie na zmianę stylu jazdy wielu niecierpliwych kierowców.

Data dodania: 08.10.2018 r.


BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY W INTERNECIE

 

Zapraszamy do transmisji online na żywo: www.saferinternet.pl/konferencja
Data dodania: 14.09.2018 r.


POWIEDZMY STOP SZKOLNEJ AGRESJI

Kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka, której celem jest nagłośnienie problemu przemocy rówieśniczej oraz zmiana postaw młodzieży, a tym samym obniżenie poziomu agresji w szkole.

Więcej: http://odwagaratujezycie.pl/

Data dodania: 04.09.2018 r.


WŁĄCZ WYOBRAŹNIĘ  WYŁĄCZ ZBĘDNĄ WTYCZKĘ

 

Źródło: eodra.pl
Data dodania: 27.08.2018 r.


UWAŻAJ NA BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów na skrajach pól, łąk i lasów, podczas których możemy spotkać na swojej drodze barszcz Sosnowskiego. Choć mało kto wie o tej roślinie to jest ona bardzo niebezpieczna! Przepis GIS na bezpieczne wakacje! Uważaj na barszcz Sosnowskiego!

Więcej: https://gis.gov.pl/zdrowie/gis-ostrzega-przed-barszczem-sosnowskiego/

Data dodania: 06.08.2018 r.

 


WIDZISZ DZIECKO BEZ OPIEKI - NIE BĄDŹ OBOJĘTNY! REAGUJ!

 

Więcej: http://www.warminsko-mazurska.policja...
Data dodania: 12.07.2018 r.


PRZED WAKACJAMI – CO WARTO WIEDZIEĆ

 

Już po raz dziewiąty w ramach wspólnej akcji „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”, 53 instytucje przygotowały porady pomocne dla osób, które planują urlop. W tym roku dowiesz się z nich m.in. jak zaoszczędzić czas przed wyjazdem, załatwiając formalności on-line, jak płacić kartą za granicą czy co można zrobić w przypadku kłopotów z wynajmem samochodu. Przydatnych informacji z niemal wszystkich dziedzin – od bezpieczeństwa po kwestie zdrowotne i przyrodnicze szukaj na stronie internetowej CIK i instytucji biorących udział w akcji.

Więcej: https://cik.uke.gov.pl/news/wakacje-co-warto-wiedziec,40.html
Data dodania: 25.06.2018 r.


WYPADEK NA PRZEJEŹDZIE KOLEJOWYM W CZERWIONCE

Do wypadków na przejazdach kolejowych dochodzi czasami z powodu błędów dróżników, albo automatycznych systemów sterujących rogatkami i sygnalizacją. Zdecydowana większość jest jednak efektem skrajnej głupoty kierowców - tak jak na tym filmie. Prowadzący Renault Clio nie dość, że wjechał wprost pod pociąg, omijając szlaban, to jeszcze przyjechał z tej samej strony co pociąg! Jakim więc cudem mógł go nie zauważyć? A może widział, tylko chciał być szybszy od pociągu?

Data dodania: 19.06.2018 r.
 


NIE WYRZUCAJ MNIE 

 

 

Data dodania: 08.06.2018 r.


PIRACI DROGOWI

Więcej: http://piracidrogowi.pl/

Data dodania: 30.05.2018 r.


POTRĄCENIE ZWIERZĘCIA NA DRODZE
– KTO ODPOWIADA ZA SZKODY?

 

Taka przykra sytuacja może przytrafić się każdemu. Potrącenie zwierzęcia, poza wywołaniem wstrząsu u kierowcy, oznacza też najczęściej zniszczenie samochodu. Kierowca nie zawsze może jednak liczyć na odszkodowanie. Wszystko zależy bowiem od konkretnych okoliczności.

Więcej: Potrącenie zwierzęcia na drodze.
Data dodania: 08.05.2018 r.


EDUKACJA EKONOMICZNA

Więcej: Portal edukacji ekonomicznej.
Data dodania: 17.04.2018 r.

 

 


PO GROŹNEJ KOLIZJI
VOLKSWAGEN "ZAPARKOWAŁ" NA BMW

Uszkodzona lampa uliczna i dwa samochody, jeden na drugim - taki widok zastali policjanci, którzy przyjechali na miejsce wypadku w Olsztynie. Mimo że zdarzenie wyglądało groźnie, nikomu nic się nie stało. Jego przebieg zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu. Policja publikuje nagranie ku przestrodze. Kierujący Volkswagenem nie zachował należytej ostrożności i zmienił pas. Doszło do kolizji z drugim pojazdem. Samochód obrócił się bokiem, najechał na krawężnik, uderzył w latarnię i staranował nadjeżdżające BMW. Nikt nie został ranny. 28-latek, kierujący volkswagenem, stracił prawo jazdy. Pojazdy odjechały z miejsca kolizji na lawetach.

Data dodania: 04.04.2018 r.
Źródło: Wiadomości WP.


OGÓLNOPOLSKI SYSTEM NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ

Więcej: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl
Data dodania: 19.03.2018 r.


VENTUSKY

Mercedes wśród internetowych aplikacji podających pogodę w czasie rzeczywistym. Strona założona przez czeskich programistów, może pochwalić się bardzo przyjaznym panelem sterowania, czytelnymi dla oka animacjami oraz rozbudowanymi kryteriami monitoringu zjawisk meteorologicznych.

Więcej: https://www.ventusky.com/
Data dodania: 02.03.2018 r.


ASF - AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

Więcej: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/informacje-dla-hodowcow.
Źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/
Data dodania: 12.02.2017 r.


NIE SPAL SIĘ NA STARCIE

 Głównym celem kampanii prowadzonej przez Fundację Aflofarm jest przekonanie młodych ludzi do tego, że nie warto sięgać po pierwszego papierosa.

 Data dodania: 02.02.2018 r.


 


Warto wiedzieć - Archiwum 2014 - 2018

Warto wiedzieć - Archiwum 2013

Warto wiedzieć - Archiwum 2012