Warto wiedzieć

czwartek, 8 sierpień 2019


Tematy związane z bezpieczeństwem: zagrożeniami, zarządzaniem kryzysowym, obroną cywilną, ochroną środowiska, bhp, ppoż, ekologią itp.


NIE ZAKLINAJ POGODY
DZIAŁAJ CHROŃ SWÓJ MAJĄTEK W RAZIE BURZY

Gdy zbliża się burza, pochowaj przedmioty, które może porwać wiatr z tarasu lub podwórka. Przestaw auto w bezpieczne miejsce. Odłącz sprzęt RTV od prądu. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu. Możesz sporo zrobić, by zminimalizować ew. straty. Obejrzyj poradnikowe wideo i działaj.

Więcej: #NIEZAKLINAJ 
Data dodania: 08.08.2019 r.
Źródło: PIU Polska Izba Ubezpieczeń


BEZPŁATNA APLIKACJA - DEAF HELP

W związku z potrzebami osób niepełnosprawnych polecamy na smartfony aplikację Deaf Help. Za jej pośrednictwem osoba niesłysząca lub słabo słysząca w sytuacji wystąpienia zagrożenia może sprawnie wezwać pomoc. Celem aplikacji Deaf Help jest umożliwienie osobom głuchym przekazywanie zgłoszeń alarmowych do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie. Aplikacja swym zasięgiem obejmuje teren województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Więcej: Ulotka.pdf

Data dodania 25.07.2019 r.


MAPA WYPADKÓW DROGOWYCH ZE SKUTKIEM ŚMIERTELNYM
– WAKACJE 2019

Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji Policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Niestety z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty. Pod każdym punktem kryje się ludzki dramat!

Bieżąca aktualizacja, w tym zwłaszcza wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach. Czy obraz mapy skłoni do refleksji użytkowników dróg, czy tegoroczne wakacje będą bezpieczne …?

Więcej: Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym - WAKACJE 2019

Data dodania: 17.07.2019 r


 

SZCZEPIENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH

Więcej: https://szczepieniadlapodrozujacych.pl/

Data dodania: 01.07.2019 r.


Nie daj się okraść - STOP WŁAMANIOM

Zgromadzony w naszym mieszkaniu lub domu często dorobek wieloletniej pracy, jest niejednokrotnie łakomym kąskiem dla złodziei. Musimy zrobić wszystko, aby w jak największym stopniu ograniczyć włamania do domów i kradzieży naszej własności z mieszkań. Olsztyńscy policjanci prowadzą w tym celu kampanię profilaktyczną, której zadaniem jest wzmożenie czujności mieszkańców naszego regionu przed złodziejami. Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w tym celu stworzył ulotkę informującą o zagrożeniu włamaniami.

Data dodania: 28.06.2019 r.

Źródło: KMP Olsztyn


 

ŻYJ I POZWÓL ŻYĆ INNYM. UDZIELAJ PIERWSZEŃSTWA PRZEJAZDU

Data dodania: 04.06.2019 r.

Źródło: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


KAMPANIA SPOŁECZNA NIEROZERWALNI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej: http://nierozerwalni.org/

Data dodania 04.06.2019 r.


KUPUJ ŚWIADOMIE

 

Więcej: Broszura informacyjna MRiRW.pdf

Data dodania: 06.05.2019 r.


PCK - TEKSTYLIA

 

 

 

 

 

 

Polski Czerwony Krzyż prowadzi zbiórkę tekstyliów do specjalnie oznaczonych pojemników, rozmieszczonych na terenie 15 województw (zobacz mapę). Wszystkie pojemniki są własnością Polskiego Czerwonego Krzyża – zostały kupione za symboliczną złotówkę. PCK gromadzi w nich tekstylia, a środki pozyskane ze sprzedaży zebranych ubrań, pościeli itp. przeznacza na obsługę projektów pomocowych i edukacyjnych oraz bieżącą działalność statutową.

Więcej: www.pck.pl/tekstylia/

Data dodania: 19.04.2019 r.


NARKOTYKI I DOPALACZE

„Narkotyki i dopalacze zabijają. Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” to główne hasło kampanii edukacyjno-profilaktycznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Data dodania: 03.04.2019 r.


SENIORZE NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ

Data dodania: 18.03.2019 r.


ZIELONA LINIA

 

 

 

 

Więcej: http://zielonalinia.gov.pl/

Data dodania: 01.03.2019 r.


TURYSTYKA BEZ RYZYKA

Data dodania: 12.02.2019 r.


MAMA TATA TABLET

Kampania „Mama, tata, tablet” prowadzona przez Fundację Dzieci Niczyje powstała z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Akcja przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony. Autorzy kampanii wskazują jednocześnie kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju najmłodszych.

 

Więcej: http://mamatatatablet.pl/
Data dodania: 30.01.2019 r.


RODZICU CHROŃ DZIECKO W SIECI

Szkodliwe treści to materiały, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój i psychikę dzieci i młodzieży. Dzieci mogą na nie trafiać celowo lub przypadkowo, np. poprzez mylne wyniki wyszukiwania, spam czy reklamę.

Więcej: https://fdds.pl/oferta/chron-dziecko-w-sieci/
Data dodania: 07.01.2019 r.
Źródło: Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę.


POGOTOWIE DUCHOWE

Więcej: www.pogotowieduchowe.pl
Data dodania: 24.12.2018 r.


ŁOWCY BURZ

 

Więcej: http://lowcyburz.pl/
Objaśnienia skali ostrzeżeń
Data dodania: 12.12.2018 r.


KORYTARZ ŻYCIA - WŁĄCZ MYŚLENIE

Akcja społeczna której celem jest poprawa świadomości społeczeństwa w temacie tworzenia na polskich drogach korytarza ratunkowego.

Data dodania: 30.11.2018 r.

 


DOBRZE CIĘ WIDZIEĆ

Więcej: www.dobrzeciewidziec.org
Data dodania: 12.11.2018 r.

 


MOBILNY PUNKT PIERWSZEJ POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ
W SYTUACJACH INDYWIDUALNYCH, MNOGICH I MASOWYCH WYDARZEŃ TRAUMATYCZNYCH

 

Mobilny punkt, to zadanie realizowane w ramach Wsparcia w sytuacjach kryzysowych w obszarze projektu Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie: „Kompleksowe wsparcie dla osób i rodzin, w tym dotkniętych dysfunkcją i kryzysem” współfinansowanego przez Warmińsko – Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie i Oddział Terenowy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Olsztynie. Projekt koordynowany jest przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne Oddział w Olsztynie i będzie realizowany w okresie 01.09.2018 r. – 31.12.2018 r.

Działania psychologów mobilnego punktu mają charakter interwencyjny. Podejmowane są na rzecz osób, rodzin, środowisk będących w stanie kryzysu w celu przywrócenia im równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie oraz zapobieganie wtórnej traumatyzacji osób poszkodowanych.

Aby skorzystać z pomocy psychologicznej w ramach mobilnego punktu interwencyjnego należy zadzwonić do dyżurującego przez całą dobę psychologa-interwenta pod nr: 730-822-320 i zgłosić potrzebę udzielenia pierwszej pomocy psychologicznej.

Do podstawowych zadań mobilnego punktu interwencyjnego należy:

  • udzielnie bezpłatnej pomocy w miejscu zdarzenia lub w innym wspólnie uzgodnionym miejscu, bez zbędnej zwłoki;
  • skierowanie pomocy bezpośrednio do osób doświadczających sytuacji kryzysowej, oraz otoczenia, w tym świadków;
  • upowszechnienie wiedzy w społecznościach lokalnych o możliwości korzystania z pomocy psychologów-interwentów.

Źródło: http://olsztynptp.wixsite.com/home 
Data dodania: 19.10.2018 r.


CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA

Więcej: Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa.
Data dodania: 15.10.2018 r.

 


EMOCJE ZA KIEROWNICĄ

Siadając za kierownicą ludzie zabierają ze sobą w drogę różne emocje oraz nastroje i nieświadomie dzielą się nimi z innymi użytkownikami drogi, nieświadomie wpływają też na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Celem nowozelandzkiej kampanii jest chęć zwrócenia uwagi, że to nie samochody mają myśleć na drodze, lecz ludzie oraz realne wpłynięcie na zmianę stylu jazdy wielu niecierpliwych kierowców.

Data dodania: 08.10.2018 r.


BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY W INTERNECIE

 

Zapraszamy do transmisji online na żywo: www.saferinternet.pl/konferencja
Data dodania: 14.09.2018 r.


POWIEDZMY STOP SZKOLNEJ AGRESJI

Kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka, której celem jest nagłośnienie problemu przemocy rówieśniczej oraz zmiana postaw młodzieży, a tym samym obniżenie poziomu agresji w szkole.

Więcej: http://odwagaratujezycie.pl/

Data dodania: 04.09.2018 r.


WŁĄCZ WYOBRAŹNIĘ  WYŁĄCZ ZBĘDNĄ WTYCZKĘ

 

Źródło: eodra.pl
Data dodania: 27.08.2018 r.


UWAŻAJ NA BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów na skrajach pól, łąk i lasów, podczas których możemy spotkać na swojej drodze barszcz Sosnowskiego. Choć mało kto wie o tej roślinie to jest ona bardzo niebezpieczna! Przepis GIS na bezpieczne wakacje! Uważaj na barszcz Sosnowskiego!

Więcej: https://gis.gov.pl/zdrowie/gis-ostrzega-przed-barszczem-sosnowskiego/

Data dodania: 06.08.2018 r.

 


WIDZISZ DZIECKO BEZ OPIEKI - NIE BĄDŹ OBOJĘTNY! REAGUJ!

 

Więcej: http://www.warminsko-mazurska.policja...
Data dodania: 12.07.2018 r.


PRZED WAKACJAMI – CO WARTO WIEDZIEĆ

 

Już po raz dziewiąty w ramach wspólnej akcji „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”, 53 instytucje przygotowały porady pomocne dla osób, które planują urlop. W tym roku dowiesz się z nich m.in. jak zaoszczędzić czas przed wyjazdem, załatwiając formalności on-line, jak płacić kartą za granicą czy co można zrobić w przypadku kłopotów z wynajmem samochodu. Przydatnych informacji z niemal wszystkich dziedzin – od bezpieczeństwa po kwestie zdrowotne i przyrodnicze szukaj na stronie internetowej CIK i instytucji biorących udział w akcji.

Więcej: https://cik.uke.gov.pl/news/wakacje-co-warto-wiedziec,40.html
Data dodania: 25.06.2018 r.


WYPADEK NA PRZEJEŹDZIE KOLEJOWYM W CZERWIONCE

Do wypadków na przejazdach kolejowych dochodzi czasami z powodu błędów dróżników, albo automatycznych systemów sterujących rogatkami i sygnalizacją. Zdecydowana większość jest jednak efektem skrajnej głupoty kierowców - tak jak na tym filmie. Prowadzący Renault Clio nie dość, że wjechał wprost pod pociąg, omijając szlaban, to jeszcze przyjechał z tej samej strony co pociąg! Jakim więc cudem mógł go nie zauważyć? A może widział, tylko chciał być szybszy od pociągu?

Data dodania: 19.06.2018 r.
 


NIE WYRZUCAJ MNIE 

 

 

Data dodania: 08.06.2018 r.


PIRACI DROGOWI

Więcej: http://piracidrogowi.pl/

Data dodania: 30.05.2018 r.


POTRĄCENIE ZWIERZĘCIA NA DRODZE
– KTO ODPOWIADA ZA SZKODY?

 

Taka przykra sytuacja może przytrafić się każdemu. Potrącenie zwierzęcia, poza wywołaniem wstrząsu u kierowcy, oznacza też najczęściej zniszczenie samochodu. Kierowca nie zawsze może jednak liczyć na odszkodowanie. Wszystko zależy bowiem od konkretnych okoliczności.

Więcej: Potrącenie zwierzęcia na drodze.
Data dodania: 08.05.2018 r.


EDUKACJA EKONOMICZNA

Więcej: Portal edukacji ekonomicznej.
Data dodania: 17.04.2018 r.

 

 


PO GROŹNEJ KOLIZJI
VOLKSWAGEN "ZAPARKOWAŁ" NA BMW

Uszkodzona lampa uliczna i dwa samochody, jeden na drugim - taki widok zastali policjanci, którzy przyjechali na miejsce wypadku w Olsztynie. Mimo że zdarzenie wyglądało groźnie, nikomu nic się nie stało. Jego przebieg zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu. Policja publikuje nagranie ku przestrodze. Kierujący Volkswagenem nie zachował należytej ostrożności i zmienił pas. Doszło do kolizji z drugim pojazdem. Samochód obrócił się bokiem, najechał na krawężnik, uderzył w latarnię i staranował nadjeżdżające BMW. Nikt nie został ranny. 28-latek, kierujący volkswagenem, stracił prawo jazdy. Pojazdy odjechały z miejsca kolizji na lawetach.

Data dodania: 04.04.2018 r.
Źródło: Wiadomości WP.


OGÓLNOPOLSKI SYSTEM NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ

Więcej: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl
Data dodania: 19.03.2018 r.


VENTUSKY

Mercedes wśród internetowych aplikacji podających pogodę w czasie rzeczywistym. Strona założona przez czeskich programistów, może pochwalić się bardzo przyjaznym panelem sterowania, czytelnymi dla oka animacjami oraz rozbudowanymi kryteriami monitoringu zjawisk meteorologicznych.

Więcej: https://www.ventusky.com/
Data dodania: 02.03.2018 r.


ASF - AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

Więcej: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/informacje-dla-hodowcow.
Źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/
Data dodania: 12.02.2017 r.


NIE SPAL SIĘ NA STARCIE

 Głównym celem kampanii prowadzonej przez Fundację Aflofarm jest przekonanie młodych ludzi do tego, że nie warto sięgać po pierwszego papierosa.

 Data dodania: 02.02.2018 r.


 


Warto wiedzieć - Archiwum 2014 - 2018

Warto wiedzieć - Archiwum 2013

Warto wiedzieć - Archiwum 2012