Infrastruktura

 

Obiekty użyteczności publicznej, urządzenia i instytucje usługowe niezbędne do funkcjonowania gospodarki i społeczeństwa.

 


5 ZASAD DOMOWEGO BHP


Według danych The Royal Society for the Prevention of Accidents, niemal co piąty wypadek ma miejsce w domu. Najczęściej dochodzi do niego w kuchni lub salonie. Wpadkami najbardziej zagrożone są dzieci do 5. roku życia oraz osoby starsze powyżej 65 lat. Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy, że kwiaty, czy to jakiej farby użyliśmy do pomalowania ścian, może stanowić dla nas realne zagrożenie. Warto więc rozejrzeć się po własnym domu lub mieszkaniu, zlokalizować prawdopodobne źródła zagrożenia oraz wprowadzić zasady, które pozwolą je zminimalizować.

Więcej: Jak dbać o bezpieczeństwo w domu.
Data dodania: 21.09.2016 r.


INSTALACJA GAZOWA W DOMU

Z uwagi na właściwości gazu stosowanego jako domowe źródło energii, instalacja gazowa wymaga zachowania największego stopnia bezpieczeństwa - zarówno podczas montażu, jak i dalszej eksploatacji. Jak zapewnić jej bezawaryjność?

Więcej: Instalacja gazowa w domu. Jak ją zabezpieczyć?
Data dodania: 09.05.2016 r.


ZANIM KUPISZ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ
 
Zanim kupisz działkę budowlaną zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania, odwiedź wydział geodezji miejscowego starostwa i przejrzyj księgi wieczyste w sądzie rejonowym.
 
Data dodania: 10.03.2015 r.                                                                   Więcej: Zanim kupisz

NIE JESTEŚ PANEM NA SWOJEJ ZIEMI

Wszyscy znamy powiedzenie "Wolnoć Tomku w swoim domku". Wielu z nas myśli, że jeśli ma własną nieruchomość, może robić na niej, co chce. Niestety, jako właściciele nieruchomości mamy również wiele obowiązków, których niespełnienie może skończyć się zapłaceniem surowej kary.
Budujesz albo właśnie kupiłeś swój wymarzony dom? Gratulujemy! Musisz jednak pamiętać, że jako właściciel nieruchomości masz nie tylko prawa, ale także obowiązki, które nakłada na ciebie prawo naszego państwa.

Źródło: WP
Data dodania: 07.04.2014 r.                                         Więcej: Nie jesteś panem na swojej ziemi


JAK BYĆ DOBRYM GOSPODARZEM
OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELA DOMU JEDNORODZINNEGO

Wraz z wybudowaniem domu jednorodzinnego i zamieszkaniem w nim kończy się aktywność właściciela jako inwestora, a zaczyna jako gospodarza. Przychodzi czas na kolejny etap – dbanie o stan domu oraz pilnowanie, by wszystkie jego elementy funkcjonowały bez zarzutu oraz nie dochodziło do usterek i uszkodzeń. Na co - zgodnie z prawem budowlanym - powinien zwracać szczególną uwagę właściciel domu jednorodzinnego?
Właściciel domu jednorodzinnego jest zobowiązany samodzielnie dbać o jego stan oraz systematycznie przeprowadzać wymagane przeglądy. Powinien pilnować, aby dom był w dobrym stanie technicznym, instalacje działały bez zarzutu, a wszelkie usterki były usuwane jak najwcześniej. Taka jest rola dobrego gospodarza, który dba o swoją własność oraz jej otoczenie.

Źródło: WP
Data dodania: 06.02.2014 r.                                           Więcej: Jak być dobrym gospodarzem.


ZNAKOWANIE POSESJI OBOWIĄZEK CZY POTRZEBA

Niewłaściwe oznakowanie posesji albo jego brak to problem ogólnokrajowy z którym w swojej codziennej pracy zmagają się wszystkie służby prowadzące działania ratownicze. Straż Pożarna, Zespoły Ratownictwa Medycznego, Policja, Pogotowie Gazowe, Pogotowie Energetyczne a często i inne służby napotykają na trudności związane z dotarciem w rejon zgłoszenia. Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak cenne dla prowadzących akcję ratowniczą są upływające minuty. Tymczasem zdarzają się przypadki, że wzywający nie są w stanie wyjaśnić, gdzie mieszkają.

Koło trzech dębów

Operowanie adresem w rozmowie z dyspozytorem jest często pozbawione sensu, gdy w miejscu zamieszkania brak jest tabliczki z nazwą ulicy, numerem posesji osoby zainteresowanej, również wtedy, gdy tabliczki brakuje u sąsiadów. Bywa i tak, że budynek został oznakowany, ale numer jest już nieczytelny lub został tak umieszczony, że nie widać go z drogi. Dochodzi wtedy do sytuacji kuriozalnych. Zestresowany wzywający każe szukać w nocy trzech dębów. W dzień to może nawet udałoby się wskazane miejsce odnaleźć, ale nocą jest to zadanie karkołomne, zwłaszcza, jeśli we wsi nie brakuje skupisk drzew. Na dramatyczną wręcz prośbę dokładniejszego określenia miejsca zdarzenia, dyspozytor często usłyszy, że dom stoi koło dużego żółtego budynku, a szukana posesja ma czerwony dach. Nie trudno sobie wyobrazić jak wygląda odróżnianie kolorów nocą.

Tak być nie musi.

Takich sytuacji można uniknąć, gdyby mieszkańcy solidarnie postanowili czytelnie oznaczyć swoje posesje. Nie jest przy tym obojętne, jak będzie wyglądać ich numer domu. Zbyt ozdobny, umieszczony od strony podwórza lub zasłonięty roślinnością nigdy nie spełni swojej roli.

Zapamiętaj!

Znakowanie posesji to nie tylko „zdrowy rozsądek” ale i obowiązek wynikający z:

Apelujemy do właścicieli i zarządców !

POMÓŻ RATOWAĆ! PRAWIDŁOWO OZNAKUJ SWOJĄ POSESJĘ !

Data dodania: 10.01.2014 r.


Która droga czyja?

Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu nie wszystkie nasze drogi są „nasze”. Kategoria drogi publicznej wynika z jej funkcji w sieci drogowej Polski. Ustawa z dnia 21 marca 1995 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz 115 z późn. zm.) dzieli drogi na następujące kategorie: drogi krajowe, drogi wojewódzkie, drogi powiatowe i gminne. Z problemami na drogach np. utrzymaniem zimowym i nie tylko powinniśmy zwracać się do zarządców poszczególnych dróg.

Klasyfikacja i numeracja dróg gminy Stawiguda

 

Zarządcy dróg (linki)

Drogi gminne:
 Referat Gospodarki Komunalnej

Drogi powiatowe:
⇒ Powiatowa Służba Drogowa

Drogi wojewódzkie:
⇒ Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie

Drogi krajowe:
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

 MZDiM
⇒ Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Olsztynie

 

Informacje o zdarzeniach oraz miejscach zagrażających bezpieczeństwu można przekazywać do dyżurnego miasta CZK (stanowisko całodobowe)

Telefon (89) 5228-112 komórka 603-777-858

 

OC Stawiguda 17.07.2012 r.