X Regaty

piątek 7 lipca 2017

Zakończyły się kolejne jubileuszowe X Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego i II Otwarte Mistrzostwa Gminy Stawiguda w Siatkówce Plażowej zorganizowane w dniach 1-2 lipca 2017 r. przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Tomaszkowo.

Pogoda niestety nie dopisała, było sztormowo i zimno. Dopisali za to uczestnicy zawodów i kibice, których powitała Wójt Gminy Stawiguda Pani Irena Derdoń i Prezes Stowarzyszenia TOMASZKOWO Jerzy Dobrzański.

W II Otwartych Mistrzostwach Gminy Stawiguda w Siatkówce Plażowej uczestniczyło 14 drużyn. Rozgrywki zostały przeprowadzone w systemie brazylijskim. Zawody siatkarskie stały na niezwykle wysokim poziomie. Przyjechali na nie zawodnicy stale uprawiający tą dyscyplinę także z bardzo odległych miejscowości (m.in. z Bytowa odległego o ponad 250 km).
Zwycięzcami turnieju zostali Bartosz Tomczak i Maciej Petelczyc z Olsztyna, drugie miejsce zajęli Krystian Wojtkiewicz i Marcina Kamiński z Dobrego Miasta, trzecie Piotr Szempliński i Dariusz Paszkowski zw Stawigudy, a czwarte Marek Stoltman i Krzysztof Leper z Bytowa. Wśród 6 startujących w turnieju drużyn z gminy Stawiguda najlepszą parą okazali się zdobywcy trzeciego miejsca Piotr Szempliński i Dariusz Paszkowski. MVP turnieju został Maciej Petelczyc, a nagrodę fair Play zdobył Paweł Nykiel reprezentujący drużynę "Łańsk- Legendarny Kurort". Wszyscy zwycięzcy otrzymali okazałe puchary i dyplomy. Sędzią Mistrzostw była pani Barbara Puchalska.

W niezwykle trudnych warunkach zostały rozegrane dwudniowe regaty, w których wystartowało 10 jednostek, a regaty ukończyło sześć z nich. Załogi liczące od 3 do 5 osób rywalizowało przy bardzo wysokiej fali i porywistym wietrze. Jezioro Wulpińskie jest znane z bardzo zmiennych wiatrów ale nikt się nie spodziewał tego co wiatr wyczyniał w sobotę w pierwszym dniu regat. Po niebezpiecznej wywrotce wykazali się ratownicy: strażacy z Plusk, którzy tradycyjnie asekurowali regaty oraz Pan Krzysztof Maguda. Wraz z uczestnikami zawodów sportowych przybyły ich rodziny i bliscy.
Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego i klasyfikacje generalną regat wygrała załoga z Olsztyna jachtu BEPRO POL-7 w składzie Jacek Grabiński, Waldemar Porwal i Rafał Dziekan. Drugi był jacht klasy MICRO ze sternikiem Mirosławem Wawrykiem, Jackiem Baszkiwiczen, Sławomirem Piechem i Maciejem Chojnickim. Trzecie miejsce zajęła załoga jachtu klasy omega - Lola z załogą Krzysztof Krawczyk, Norbert Nowicki i Iwona Huszcza. Dalsze miejsca zajęli Krzysztof Jachimowicz (Hania)i ex equo Piotr Suchecki (Mariner 20) i Jerzy Dobrzański (Tradycja). Zwycięzcy otrzymali puchary, a uczestnicy pamiątkowe medale.