"KURLANTKA 2018"

wtorek, 8 maj 2018

Serdecznie zapraszamy na XVI Warmiński Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych "KURLANTKA 2018", który odbędzie się 12 i 13 maja br. w Stawigudzie.

Nawet się nie obejrzeliśmy jak nasza kurlantka skończyła 15 lat, można powiedzieć, że skończyła szkołę podstawową, rozpoczyna liceum i nieuchronnie zmierza do pełnoletności. Nasza przygoda rozpoczęła się w roku 2003 i rozwija się wraz z halą sportową w Stawigudzie, gdyż ta została oddana pod koniec maja tegoż roku a już po 3 tygodniach zorganizowaliśmy w niej pierwszy przegląd. Rozpoczynaliśmy skromnie, gdyż udział w nim wzięło 8 zespołów. Z roku na rok ta liczba zwiększała się i od 10 edycji byliśmy zmuszeni rozłożyć przesłuchania na dwa dni i tak trwa do dzisiaj.

Nazwa „Kurlantka”- czyli pogodna pieśń warmińska, została wprowadzona od 6 edycji, podobnie jak inna charakterystyczna cecha naszego przeglądu- rzeźby – statuetki z drewna autorstwa naszego miejscowego rzeźbiarza Stanisława Śnieżki. Prze wiele lat były to postacie muzykantów, później Warmiak i Warmianka, obecnie są to instrumenty ludowe, rok temu były diabelskie skrzypce, w tym roku wszyscy uczestnicy otrzymają drewniany kontrabas. Zasady regulaminowe dopuszczają do udziału zespoły śpiewacze, kapele ludowe, chóry wielogłosowe. Jest to jedyny w regionie tak różnorodny przegląd, dzięki czemu program jest urozmaicony, każdy znajdzie coś, co go zainteresuje. Jedynym wymogiem regulaminowym jest wykonanie co najmniej jednej piosenki warmińskiej. Nieobowiązkowe jest wykonanie swoich kompozycji, czyli „własnych kurlantek”, gdyż to co wykonują zespoły, to utwory skomponowane wiele lat temu, które z czasem zmieniły się w folklor . Liczymy na to, że wykonywane przez naszych wykonawców piosenki autorskie też trafia do repertuaru zespołów za kilkadziesiąt lat.

Na czas przeglądu Stawiguda nabiera kolorów, gdyż pojawiają się na ulicach grupy wykonawców w pięknych ludowych strojach , a budząca się w maju kolorowa wiosna dodaje jeszcze swojego uroku. Bieżąca edycja Kurlantki to występy około 40 zespołów i ponad 600 wykonawców. Już dziś wiemy, że nie uda się ze względów technicznych zakwalifikować wszystkich chętnych zespołów, i za to z góry przepraszamy. Patrząc na ilość zgłoszeń moglibyśmy przeprowadzić przegląd 3 dniowy, ale to już byłaby przesada. Od wielu lat nasze zepoły nagrywa Radio Olsztyn i obszerne relacje można usłyszeć w porannych programach niedzielnych „Raz na ludowo”, co jest duża promocją kurlantki, gdyż takim patronatem objęty jest tylko nasz przegląd i festiwal w Jezioranach.

Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych do miłego spędzenia czasu wraz z nami 12 i 13 maja br. do hali sportowej w Stawigudzie, rozpoczynamy w oba dni o godzinie 10.00 i czeka nas kilkugodzinna uczta muzyczna. Skorzystajcie z tej niebywałej okazji- naprawdę warto!