Relacja z „LATO W MOJDACH” 2018

piątek, 27 lipiec 2018

Relacja z XXIV Międzynarodowych Prezentacji Folklorystycznych „LATO W MOJDACH” 2018

W sobotę 21 lipca 2018 r. w pięknej wsi Majdy odbyły się już po raz XXIV Międzynarodowe Prezentacje Folklorystyczne odbywające się pod nazwą „LATO W MOJADACH”, których organizatorami są Gminny Ośrodek Kultury w Stawiguda, Gmina Stawiguda oraz Powiat Olsztyński. Nazwa wydarzenia stała się nazwą własną a wzięła się od pierwotnej nazwy wsi „Mojdy”, która z czasem została zmieniona na „Majdy”. W tym czasie wieś bardzo się zmieniła a nazwa corocznego festynu pozostała.
Dziękujemy partnerom Stowarzyszeniu Zrzeszenie Majdy-Kręsk, Radzie Sołeckiej Majdy-Kręsk, Związkowi Gmin Warmińsko-Mazurskich oraz Grupie Pomocy Humanitarnej PCK z Olsztyna za obecność i wkład w stworzenie tego pięknego wydarzenia.

Dzień rozpoczął się od VI turnieju piłki siatkowej o Puchar Sołtysa Majdy-Kręsk. 8 drużyn w pocie czoła walczyło o zwycięstwo. O godz. 14:00 w centrum wsi Majdy odbyło się uroczyste otwarcie Parku Pamięci upamiętniającego setną rocznicę odzyskanie niepodległości. O godz. 16:00 Wójt Gminy Stawiguda Irena Derdoń w towarzystwie sołtysa Antoniego Gromadzkiego oraz gości uroczyście rozpoczęła festyn.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie Witold Lubowiecki zaprosił na scenę  pierwszy zespół z zaprzyjaźnionej partnerskiej Gminy Zujuny z Litwy „KRESOWY PŁOMIEŃ. Następnie w niezwykle kolorowych strojach zaprezentował się zespół z Meksyku „GRUPPO DE DANZA”. Kolejnym zagranicznym zespołem była grupa „CARNEY SCHOOL OF IRISH DANCING” z Irlandii. Wszystkie prezentacje wzbudziły duże zainteresowanie i przy scenie z zaciekawieniem uczestnicy słuchali i obserwowali przygotowane występy.

W oczekiwaniu na koncert grupy „SHANTAŻ” z Olsztyna wykonujący jak sami artyści mówią muzykę żeglarską tzw. szuwarowo-bagienną, odbył się blok zabaw i konkursów dla najmłodszych. Podobnie jak w roku ubiegłym niespodzianką okazał się „deszcz” cukierków przygotowany przez miejscowych miłośników paralotniarstwa, który wzbudził ogromne emocje!

Po części artystycznej rozpoczęła się długo wyczekiwana taneczna zabawa pod gwiazdami do białego rana! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i już dziś zapraszamy za rok na jubileuszowe XXV Prezentacje Folklorystyczne „LATO W MOJADACH”.

Galeria Zdjęć

Zdjęcia: Bogusława Masłowiecka-Miotk
Relacja: Ewelina Sugajska
Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie