Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gryźlinach

środa, 16 październik 2019

Przez lata Lotnicze Pogotowie Ratunkowe korzystało z uprzejmości Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego, który użyczał swojego hangaru na lotnisku w Dajtkach. I właśnie tam początkowo miało powstać zaplecze dla pilotów, lekarzy i ratowników. W planach było wydzielenie działki pod ten cel. Pojawiła się jednak szansa, by uzyskać nieodpłatną działkę w Gryźlinach. W tej sytuacji LPR zmienił swoje plany. Było to możliwe dzięki pomocy starostwa olsztyńskiego. W 2012 roku w starostwie odbyło się uroczyste podpisanie umowy darowizny. Samorząd przekazał LPR nieruchomość o powierzchni 0,8 ha na terenie lotniska w Gryźlinach. Dziś możemy cieszyć się z nowej bazy.

Właśnie została oficjalnie otwarta. – Znalazło się w niej zaplecze medyczne, socjalne i techniczne – mówi Marcin Podgórski, rzecznik Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Baza w Gryźlinach dołączyła tym samym do innych takich lokalizacji w Polsce o najwyższym standardzie.

Jednym z głównych czynników, które zdecydowały o przyznaniu nam unijnych dotacji na realizację tej inwestycji była poprawa w zakresie skrócenia gotowości załogi helikoptera medycznego maksymalnie do 4 minut. Zmiana lokalizacji to większy zasięg dla śmigłowców, które będą musiały dotrzeć do wypadków na „siódemce".  - To bardzo ważna inwestycja, bo wymiernie wpływająca na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i turystów odwiedzających, którzy każdego sezonu licznie odwiedzają nasze miejscowości – stwierdził Michał Kontraktowicz, Wójt Gminy Stawiguda.