Zabytek odzyska blask

wtorek, 12 listopad 2019

Zabytek odzyska blask

Władze Gminy Stawiguda zleciły odnowienie byłej kaplicy ewangelickiej.

Neogotycka kaplica jest wykonana jest z czerwonej cegły. Wybudowana została pod koniec XX wieku. Służyła lokalnej społeczności ewangelickiej również jako miejsce, przy której urządzono pochówku. Od 1945 jest opuszczona, choć przez pewien czas pełniła funkcję remizy strażackiej. To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Stawigudy. Jego stan pozostawia jednak wiele do życzenia. Ale to się zmieni. Władze gminy Stawiguda sięgnęły po unijne dotacje by uratować byłą kaplicę i przywrócić jej dawny blask.

Środki pozyskano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014 – 2020. Wartość całego projektu to około 970 tys. zł. Na ten cel otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości około 800 tys. zł. Dzięki kompleksowej renowacji i rekonstrukcji kaplicy stworzone zostanie w niej centrum kulturowe. Docelowo miejsce te ma służyć mieszkańcom.

 - W odnowionym miejscu chcemy urządzić różnego rodzaju warsztaty, zajęcia twórcze, koncerty i wystawy. Jednym z pomysłów jest udostępnienie tego miejsca na udzielanie cywilnych ślubów. To ostatnie jest na razie w sferze pomysłów - mówi Michał Kontraktowicz, Wójt Gminy Stawiguda. - Przy okazji renowacji byłej kaplicy odnowione zostanie jej otoczenie. Podpisaliśmy już umowę na przeprowadzenie prac