Inicjatywa powołania Młodzieżowej Rady Gminy

wtorek, 21 styczeń 2020

Taki pomysł władzom gminy Stawiguda przedstawił Mikołaj Łabanowski, mieszkaniec Stawigudy. - Możemy coś dać od siebie lokalnej społeczności - mówi inicjator. 
Takie Rady pełnią rolę reprezentacji młodzieży na danym terenie i mają na celu uwrażliwianie władz samorządowych na potrzeby młodych mieszkańców oraz wyrażanie opinii o działaniach organów samorządu terytorialnego w dotyczącym ich zakresie. Młodzieżowa Rada działa na podstawie art. 5b ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym.

Z pomysłem powołania jej do życia w samorządzie Stawigudy wystąpił Mikołaj Łabanowski, 16-latek mieszkający w Stawigudzie. 
Na codzień uczy się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. - Pomysł powołania takiej rady dojrzewał we mnie od dłuższego czasu - mówi Mikołaj. - Wcześniej brakowało mi trochę odwagi. Przełamałem się w gimazjum, w którym zacząłem angażować się w prace samorządu szkolnego. 
Zdaniem Mikołaja, dobrze by było, gdyby w Stawigudzie stworzono "pole do działania dla młodzieży".

- To doskonałe miejsce, by wykorzystać entuzjazm młodych mieszkańców gminy Stawiguda, którzy chcą mieć wpływ na swoje otoczenie. Chcemy stworzyć miejsce, w którym spożytkowalibyśmy swoją energię i entuzjazm - mówi Mikołaj Łobanowski. - Możemy coś dać od siebie lokalnej społeczności, również tej starszej. 
Swoją propozycję Mikołaj przedstawił już władzom gminy Stawiguda. - Jak najbardziej wspiaram takie inicjatywy i zachęcam innych do takiej aktywnej działalności na rzecz naszej gminy i ich mieszkańców - mówi Michał Kontraktowicz, Wójt Gminy Stawiguda.