Konsultacje społeczne - MOF

piątek, 20 sierpień 2021

Jeszcze tylko do środy, 25 sierpnia, można wypełnić ankietę na temat poruszania się po naszym MOF (Miejski Obszar Funkcjonalnego Olsztyna).

W ankiecie pytamy o to, jak się przemieszczacie (auto, rower a może hulajnoga?) i co warto, Waszym zdaniem, zmienić u nas w zakresie komunikacji.

Wyniki ankiety pomogą w przygotowaniu Planu zrównoważonej mobilności miejskiej – dokumentu, którego celem jest zaplanowanie sposobów przemieszczania się, bezpiecznych dla wszystkich uczestników drogi i dla środowiska.

10 minut – tyle potrzeba, by odpowiedzieć na pytania. Link jest tutaj: https://tiny.pl/9mm69

 

Alternatywy cztery, a może więcej, czyli jeśli nie auto, to co?

Samochód to wygoda, poczucie komfortu i niezależność. Dowiezie nas do pracy, a dzieci do szkoły, pozwoli podrzucić znajomych czy rodzinę, dojechać na wakacje. Można w nim przewieźć zakupy. Są tacy, którzy traktują go jak dodatkowy pokój w domu lub mobilne biuro. Co tu dużo pisać. Auto to auto. 

Jednak coraz częściej mamy świadomość, że nasza wygoda niesie konsekwencje dla środowiska i aby zmniejszyć je, musimy myśleć o innych sposobach przemieszczania się. Samochód to też zwyczajnie problem dla właścicieli (parkowanie, tankowanie, koszty, korki) i dla miast (czy każdy skwerek powinien stać się parkingiem? ile powinno kosztować parkowanie? co zrobić, by nie było korków, skoro ciągle przybywa samochodów?).

Zatem musimy sobie zadać pytanie: co, jeśli nie auto?

A jak autobus

Poruszanie się komunikacją publiczną jest tańsze. Choć ma swoje mankamenty (autobus rusza o określonej godzinie i w razie potrzeby nie poczeka na nas, nie zawsze będzie gdzie usiąść), jest to na pewno bardzo ekologiczny i tani sposób na przemieszczanie się z miejsca do miejsca. Daje też komfort chwili wolnego, szczególnie tym, którzy lubią czytać czy słuchać muzyki.

Uber? Bolt?

Tuż przed pandemią ta usługa transportowa, polegająca na kojarzeniu kierowców z pasażerami (rodzaj carsharingu), stała się tak tania, że w większych miastach koszt przejazdu zbliżony był do ceny biletu autobusowego. Jeśli więc podróż jest daleka, pada deszcz, trzeba przewieźć ciężkie zakupy lub wrócić z imprezy – warto zamówić auto przez aplikację telefoniczną.

C – carsharing

Nie zawsze można skorzystać z autobusu, bo bywają miejsca, gdzie ten nie dojeżdża. Wtedy warto zdecydować się na carsharing, czyli współdzielenie auta. Twój kolega i Ty pracujecie w jednym miejscu? Może możecie dojeżdżać jednym samochodem? Jest to zdecydowanie lepsze dla środowiska, a Twój portfel też będzie wdzięczny, bo koszty benzyny można podzielić na pół.

Ha! Hulajnoga

Choć nazwa brzmi nie do końca poważnie, hulajnoga, szczególnie ta elektryczna, może być bardzo skutecznym, szybkim i mało kłopotliwym sposobem przemieszczania się. Ma jeden wspaniały atut: zaparkuje się ją praktyczne wszędzie! A, i nie trzeba stać w korkach! 

Rower

Dwuślad to bardzo wygodny sposób przemieszczania się. Zwrotny, nie sprawia problemów z parkowaniem. Jazda nim pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym: wszak podróż to od razu trening. „No, ale czasem trzeba coś przewieźć do pracy, co wtedy?” - czyli jak poradzić sobie z bagażem? W sklepach dostępne są rozmaite torby rowerowe zaczepiane o bagażnik, eleganckie, wygodne i pojemne (zmieszczą się w nich nawet szpilki do biura i pudełka z jedzeniem).

Zachęcamy serdecznie, by zastanowić się, czy możemy zmienić nawyki transportowe - naprawdę nasze codzienne wybory mają wpływ na stan środowiska!