Władze gminy przeciw planowanemu wysypisku

wtorek, 21 styczeń 2020

Gminni planiści ze Stawigudy przygotują plan zagospodarowania przestrzennego, który uniemożliwi urządzeniu wysypiska odpadów w Gryźlinach. Miałoby powstać ono w miejscu wyrobiska po żwirowni.
Gryźliny, tak jak cała gmina Stawiguda, przeżywają boom inwestycyjny. W tej okolicy budują się nie tylko mieszkańcy innych regionów Polski, skuszeni malowniczym krajobrazem nad okolicznymi jeziorami.

Okolica jest tym bardziej atrakcyjna, że poprawiła się stąd komunikacja z Olsztynem, Warszawą i Gdańskiem. Tuż obok przebiega nowa ekspresowa S51, a w pobliżu jest także droga S7. Do budowy tej pierwszej wykonawca używał kruszcu ze żwirowni, która powstała na obrzeżach Gryźlin. Przestała ona funkcjonować wraz z zakończeniem inwestycji drogowej. Opustoszałe wyrobisko ma powierzchnię aż kilkunastu hektarów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ma zostać zrekultywowana. Jednak pomysły, które przedstawiał jej prywatny właściciel zupełnie nie spełniały oczekiwań mieszkańców Gryźlin. - Jako mieszkańcy boimy się, że to co powstanie będzie źle wpływało na otoczenie. Z przedstawionych propozycji wynika, że miałoby powstać tam wysypisko różnych opadów. Inna zakładała powstania zakładów związanych z przeróbka odpadów. Inwestor zapewnia, że wszystko byłoby zgodne z prawem, ale i tak - naszym zdaniem - w zdecydowany sposób pogorszyłoby to warunki życia - mówi Rafał Guske, radny Rady Gminy Stawiguda z Gryźlin.
Mieszkańcy wystąpili więc z pomysłem, by opracować plan zagospodarowania, który narzuciłby rekultywacja wyrobiska polegała na przywróceniu jej rolniczego charakteru. - To ukróci wszelkie niedomówienia i obawy - dodaje radny Guske.
Radni Rady Gmina już zdecydowali o przystąpieniu do opracowania takiego dokumentu. - Cieszę się, że stało się to jednogłośnie i, że zarezerwowane zostały już środki na ten cel - mówi radny Rafał Guske.
Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda: - Przygotowywana uchwała zdoła zabezpieczyć prowadzenie działalności związanej z odpadami, tak by zachować walory przyrodnicze Gryźlin i okolic tej miejscowości.