Noś odblaski

środa 4 października 2023

NOŚ ODBLASKI PO ZMROKU

 - to najpiękniejsza ozdoba chroniąca nasze życie!

Mogą być różnokolorowe, noszone na ubraniach, w formie opaski odblaskowej na rzep, które zaciska się wygodnie na nodze lub ręce, a także breloki, które łatwo przyczepić do zamka błyskawicznego, czy szkolnego plecaka lub torebki. Mowa o elementach odblaskowych- najpiękniejszej ozdobie, która chroni nasze życie mimo, że wielokrotnie nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Szybko zapadający zmrok, coraz dłuższe wieczory i zmieniające się warunki atmosferyczne sprawiają, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w tym m.in. piesi, mogą być praktycznie niewidoczni dla innych uczestników ruchu. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców policjanci apelują o noszenie elementów odblaskowych.

Korzystanie z elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności pieszych, powinno być w pełni świadome. Noszenie czy umieszczenie ich w widocznym miejscu znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Odblask pozostawiony na dnie szuflady lub ukryty w plecaku nie spełni swojego zadania. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze z kilkudziesięciu do około 150 a nawet i więcej metrów. Dzięki temu kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie.

Przypominany, że zgodnie z prawem, każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w mieście, w świetle ulicznych latarni, pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask niż gdyby go nie miał.