Szkolenia z udzielania pierwszej pomocy

poniedziałek 5 lutego 2024

Ucz się reagować. Reaguj tak jak się nauczyłeś !

W dniu 10 lutego 2024 r. (sobota) w godz. 9-15 zapraszamy mieszkańców, osoby pracujące i działające na rzecz Gminy Stawiguda do udziału w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Ilość uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy wg kolejności zgłoszeń. Program i regulamin szkolenia dostępny jest na plakacie.

 

O tym pamiętaj!

 1. Jesteś pomocą dopóki pomoc nie nadejdzie.
 2. Podjęcie czynności ratowniczych w czasie pierwszych 3-5 minut od wypadku zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie.
 3. Nie panikuj! Zachowaj spokój.
 4. Podejmując działania ratownicze upewnij się, czy Tobie i poszkodowanemu nie zagraża niebezpieczeństwo i czy możesz do niego bezpiecznie podejść.
 5. Jak najszybciej zorganizuj pomoc i wezwij służby ratownicze. Jeśli możesz poproś o pomoc „osoby postronne”. Przydziel zadania wyznaczonym osobom.
 6. Oceń sytuację. Sprawdź, ilu jest poszkodowanych, kto jest w najcięższym stanie.
  Najgłośniej narzekający niekoniecznie wymaga natychmiastowej pomocy. Osoba najbardziej poszkodowana może cierpieć w ciszy.
 7. Spróbuj wstępnie rozpoznać przyczynę dolegliwości poszkodowanego. Ocena może być trudna, ponieważ osoba wymagająca pomocy często jest  nieprzytomna.
 8. Jak najszybciej udziel pomocy z wykorzystaniem dostępnych środków.
 9. Pamiętaj! Ofiara zdarzenia może cierpieć z powodu więcej niż jednej przyczyny, dlatego w pierwszej kolejności zajmij się najpoważniejszym urazem.
 10. Jeżeli w pobliżu zdarzenia znajduje się automatyczny zewnętrzny defibrylator AED, wyślij konkretną osobę żeby go przyniosła. Uruchom defibrylator i postępuj zgodne z poleceniami wydawanymi przez urządzenie.
 11. Ty też możesz uratować komuś życie!

 

Wybór daty szkolenia nie jest przypadkowy. W niedzielę 11 lutego przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 . Informacje o nr 112 dostępne są na stronie internetowej „Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej” pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/numer-alarmowy-112/numeralarmowy112 .


Kolejne takie szkolenie planowane jest w dniu 9 września 2024 r. (w drugą sobota września), kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.