Dwa dni atrakcji na niebie i ziemi X Piknik Lotniczy w Gryźlinach

czwartek 4 lipca 2024

– Jubileusz zobowiązuje, więc poprzeczkę musieliśmy podnieść wysoko – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. Wojskowe odrzutowce, balonowa fiesta czy wieczorny pokaz z użyciem pirotechniki, flar i laserów to tylko niektóre z nowych atrakcji naszego X Rodzinnego Pikniku Lotniczego. Będzie więc głośno, mocno i z efektami.

Jak co roku początek lipca to czas największej plenerowej imprezy na Warmii – pikniku lotniczego organizowanego przez Powiat Olsztyński i Gminę Stawigudę na terenie lądowiska w Gryźlinach. A jako że jest to jubileuszowa, dziesiąta edycja tego wydarzenia, będzie trwała dwa dni: 6 i 7 lipca, chociaż jej „prolog” odbędzie się już w piątek wieczorem w Bartągu, skąd wystartuje kilka ekip balonowych.

O ile pogoda pozwoli, lotnicy zabiorą do koszy także dwóch organizatorów całego przedsięwzięcia – olsztyńskiego starostę i wójta Stawigudy. – W ubiegłym roku daliśmy się ze starostą namówić na skok ze spadochronem, w tym nie mamy wyjścia musimy odbyć podróż balonem – mówi wójt Michał Kontraktowicz. Nasza Warmia jest piękna także z lotu ptaka.

W sobotę wczesnym rankiem pięć ekip wystartuje w zawodach balonowych. Później te aerostaty będzie można obejrzeć także podczas pikniku.

A od godz. 16.00 niebo na Gryźlinami zapełni się różnego rodzaju statkami powietrznymi, których piloci zaprezentują widzom swój kunszt pilotażu. Na zakończenie pierwszego dnia imprezy, ok. godz. 21.00 zaplanowany został pierwszy w historii Pikniku pokaz wieczorny z użyciem pirotechniki i flar, który wykona lubiana w Gryźlinach formacja akrobacyjna Presidential Team ANBO z Litwy. Po raz kolejny na niebie zaprezentują się również balony, a pierwszy dzień imprez zamknie pokaz laserów z muzyką i efektami specjalnymi.

Z pewnością wydarzeniem drugiego dnia Pikniku będzie pojawienie się dawno niewidzianych na imprezie samolotów odrzutowych: Bielików z formacji M-346 Demo Team oraz Lim-2 – Fundacji Eskadra, które narobią wiele hałasu tuż nad głowami widzów.

– Nie mniej bogata jest lista atrakcji dla całej rodziny, które na te dwa dni przygotowaliśmy także „na ziemi” – dodaje wójt Stawigudy. – Z pewnością każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.

Zapewne najpopularniejszy wśród najmłodszych będzie park rozrywki z kilkunastoma dmuchańcami oraz zorganizowane przez Castoramę „Majsterkowo”. Starsi będą mogli zagłębić się w świat nauki dzięki stanowisku Kortosfery. Będą też stanowiska różnych oddziałów Wojska Polskiego, które zaprezentuje swój nowoczesny sprzęt i uzbrojenie. Obok – strefa zabytkowych samochodów, strefa food trucków i gastro, strefa lokalnych browarów z Warmii i Mazur, park handlowo-rękodzielniczy oraz strefa zdrowia m.in. z punktem dla honorowych krwiodawców.

– Mamy ponad setkę partnerów, dzięki którym czas na pikniku mija bardzo szybko, a program imprezy zapewnia wrażenia na cały rok – mówi starosta A. Abako. – Zapraszamy więc całe rodziny do spędzenia tego weekendu w Gryźlinach. Bilety nie są drogie, a dzieci do lat 18 wchodzą za darmo.

Szczegóły na stronie Pikniku:http://pikniklotniczygryzliny.pl.

Organizatorami Pikniku są: Powiat Olsztyński, Gmina Stawiguda oraz spółka Fotowoltaika Gryźliny.

Patronat nad imprezą objęli: Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i Radosław Król, wojewoda warmińsko-mazurski.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.