Wakacje w zgodzie z naturą

środa, 4 lipiec 2018

Na co zwrócić uwagę podczas wakacji aby czas wolny był bezpieczny, przyjemny i co najważniejsze bliski naturze? Przypominamy, o czym pamiętać w czasie urlopu, aby spędzić wakacje w zgodzie z naturą.

Wypoczywaj w czystym środowisku
Gdy jesteś w lesie, górach, nad morzem, czy w innym równie urokliwym miejscu zawsze pamiętaj, aby po sobie posprzątać. Dla niektórych zwierząt porzucone torby plastikowe wyglądają jak pokarm i stanowią poważne zagrożenie. Żyłki wędkarskie zostawione w wodzie i na plaży są również śmiertelnym niebezpieczeństwem dla zwierząt. Nie zaśmiecaj ich domu.

Segreguj
Pamiętaj, że im więcej odpadów posegregujesz, tym mniej ich trafi na wysypisko. Dzięki segregacji możliwe jest odzyskanie surowców i przerobienie ich na nowe produkty. Czy wiesz, że z butelek plastikowych może powstać ciepły polar, czy pluszowy miś, który może za chwilę stać się ulubioną zabawką Twojego dziecka?

Nie porzucaj odpadów na dzikich wysypiskach
Składowanie odpadów na dzikich wysypiskach jest nielegalne i szkodliwe. Tworzywa sztuczne rozkładają się setki lat - jednorazowa torebka foliowa 120 lat, opona samochodowa 300-500 lat, a plastikowa butelka nawet 1000 lat. Toksyny dostają się do gleby i wód gruntowych, a widok i odór dzikiego wysypiska skutecznie odbierze przyjemność z niedzielnego spaceru po lesie. Wywóz śmieci do lasu pociąga za sobą nieodwracalne szkody dla krajobrazu, ekosystemu, kondycji fauny i flory. Zwiększona ilość biogazów na terenie dzikiego wysypiska może doprowadzić do jego zapłonu, a chorobotwórcze bakterie i grzyby mogą skazić wodę, którą pijesz.

Podziwiaj przyrodę z dystansu
Nie podchodź zbyt blisko do dzikich zwierząt i nie dotykaj ich, ponieważ szybko się denerwują w obecności ludzi. Nie dokarmiaj zwierząt, bo będą podchodzić bliżej ludzi i mogą stanowić zagrożenie. Rozbij namiot tam, gdzie nie będziesz niepokoić zwierząt wychowujących młode, ani nie uszkodzisz cennego ekosystemu. Jeśli znajdziesz młode, albo jaja zwierząt, nigdy ich nie dotykaj. Może to spowodować odrzucenie ich przez matkę. Gdy się niepokoisz, o odkryciu zawiadom odpowiednie służby.

Kupuj tylko legalne pamiątki
Niektóre pamiątki mogą okazać się najdroższymi, za jakie kiedykolwiek zapłaciłeś. Przewożenie przez granice m.in.: części koralowców i muszli, również w formie biżuterii, wielu gatunków orchidei, kaktusów, przedmiotów ze skóry gadów w tym butów i torebek, części ciała gatunków chronionych (w tym w postaci orientalnych leków) jest nielegalne i grożą za to kary. Nie kupuj żywych, dzikich zwierząt, to stymuluje nielegalny handel.

Wypróbuj produkty regionalne
Kupuj lokalnie, a poznasz w pełni kulturę i tradycję regionu, wspierając przy tym lokalne gospodarstwa oraz zachowanie bioróżnorodności. Wypróbuj produkty, które powstały w okolicy np. sezonowe owoce, sery czy miody. Poznaj potrawy charakterystyczne dla danego regionu np. dania z dziczyzny czy owoców leśnych. Na zakupy weź ze sobą torbę, którą możesz wielokrotnie wykorzystać.

Do pobliskiego sklepu jedź rowerem lub idź pieszo
W ciągu godziny drzewo liściaste wytwarza 1200 litrów tlenu. W tym samym czasie samochód 6000 litrów tlenu zamienia w spaliny. Podczas urlopu unikaj jazdy samochodem na krótkich dystansach (np. do kiosku, po bułki). Zamiast zamykać się w samochodzie, wybierz rower lub spacer. Ciesz się przyrodą i świeżym powietrzem. Odpowiednia dawka tlenu poprawi koloryt cery i wprawi w dobry nastrój. Podczas wakacyjnych podróży po Polsce korzystaj efektywnie z zasobów, jakie oferuje otaczająca przyroda. Zapewnij sobie i swojej rodzinie wakacje, które będą służyły nie tylko Wam, ale również środowisku.

 

Źródło: Ministerstwo Środowiska
Fot.: iStockphoto.com/Imgorthand