Warto wiedzieć - Archiwum 2012


Tematy związane z bezpieczeństwem: 
zagrożeniami, zarządzaniem kryzysowym, obroną cywilną, ochroną środowiska, bhp, ppoż, ekologią itp.


METANOL ZABIJA POWOLI I CICHO !

Alkohol nim skażony wonią i barwą nie różni się niczym od alkoholu etylowego. W związku z przypadkami zatruć metanolem, Główny Inspektor Sanitarny ponownie ostrzega przed spożywaniem wyrobów alkoholowych niewiadomego pochodzenia, jak również wszelkiego rodzaju płynów zawierających alkohol, gdyż mogą one zawierać metanol w ilościach zagrażających życiu lub zdrowiu.

OC Stawiguda 31.12.2012 r.                           Więcej: Ostrzeżenie.pdf


BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS ŚWIĄTECZNYCH PODRÓŻY KOLEJĄ

Aby nadchodzące święta upłynęły nam w radości i spokoju warto już teraz pomyśleć o bezpieczeństwie podczas bożonarodzeniowych podróży koleją. Nie zapominajmy, że okres gorączki świątecznej to ,,czas żniw” i raj dla złodziei kieszonkowych. By ustrzec się przed nieszczęściem, należy przede wszystkim wykazać się czujnością, a także zrozumieć mechanizmy działania pospolitych złodziei. Otóż - kieszonkowcy wykorzystują tłok bądź sami go umiejętnie aranżują. Sprzyja im nasz pośpiech i rozkojarzenie. Wybierają świadomie swoją ofiarę i obserwują ją wnikliwie przez pewien czas. Patrzą, gdzie przechowuje pieniądze. Podchodzą blisko, dotykiem sprawdzają, czy osoba będzie reagować podczas kradzieży. Jeśli mamy na sobie grubą kurtkę, kożuch czy płaszcz, to ich zadanie jest dodatkowo ułatwione. Dlatego właśnie w tych dniach, podróżując pociągiem, musimy zwracać szczególną uwagę na swoje rzeczy osobiste, dokumenty i bagaże.

OC Stawiguda 21.12.2012 r.                  Więcej: KG SOK o akcji "Bezpieczne święta 2012".pdf


SPRAWDŹ  ZANIM  PODPISZESZ

OC Stawiguda 18.12.2012 r.                                                           Sprawdź: Zanim Podpiszesz


SPRAWDŹ SWOJE PUNKTY

Zgodnie z § 9 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. 2002. Nr 236, poz.1998) osoba zainteresowana ma prawo uzyskać od Policji ustną informację lub zaświadczenie o wpisach ostatecznych lub tymczasowych dotyczących punktów odpowiadających dokonanym przez siebie naruszeniom. Informacji udziela się lub zaświadczenie wydaje się w siedzibie organu prowadzącego ewidencję lub, w miarę możliwości technicznych, w innej jednostce Policji.

OC Stawiguda 14.12.2012 r.                                                         Więcej: sprawdź swoje punkty


Czy znasz numery alarmowe w Polsce?

 

Badania pokazują, że świadomość numerów alarmowych - w tym europejskiego numeru alarmowego - jest bardzo niska. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że od Twojej znajomości numerów alarmowych może zależeć czyjeś życie?

Obejrzyj poniższy film na temat numerów alarmowych, a następnie zagraj w grę pierwsza pomoc i sprawdź, czy znasz postępowanie w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. W trakcie gry trzeba będzie użyć jednego z numerów alarmowych. Powodzenia!

OC Stawiguda 11.12.2012 r.                                                             Więcej: numery alarmowe


Rynek medyczny w Polsce – Raport 2012
(wersja elektroniczna)

Celem publikacji jest przedstawienie danych dotyczących rynku, jego głównych tendencji rozwojowych perspektyw oraz podsumowań. Na łamach znajdują się również liczne statystyki oraz wypowiedzi ekspertów rynku medycznego.

OC Stawiguda 02.12.2012 r.                                       Więcej: Raport 2012


BEZPIECZNE ZABAWKI

Bawienie się jest czynnością naturalną, sprawiającą przyjemność, a jednocześnie stymulującą rozwój malucha. Kolorowe klocki, pluszowe misie czy wyścigowe samochodziki pomagają dziecku przenosić się w bajkowy świat wyobraźni. Wyobraźni nie może zabraknąć także rodzicom i opiekunom. Kupując zabawkę powinni oni brać pod uwagę to, czy oprócz posiadania walorów estetycznych, nabyta rzecz jest jednocześnie bezpieczna dla ich pociechy.

OC Stawiguda 29.11.2012 r.                                                           Więcej: Bezpieczne zabawkiWenDo

jest metodą przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Uczy jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu - przestać czuć się bezradną i bezbronną. Uczy także, jak reagować na przemoc. Wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości. Pomaga rozwiązywać konflikty, przełamać stereotypy, obawy, poczucie winy i wstyd.

Więcej: http://www.wendo.org.pl

OC Stawiguda 21.11.2012 r.


OC Stawiguda 16.11.2012 r.                                                                http://www.cpk.org.pl/


BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Rocznie ponad milion mieszkańców świata traci życie w wypadkach drogowych. Codziennie na polskich drogach ginie ponad 15 osób, a co 15 minut ktoś zostaje ranny – wielu z nich do końca życia nie odzyskuje pełnej sprawności.

                  Więcej:Poradnik KRBD.pdf

OC Stawiguda 12.11.2012 r. 


Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny

OC Stawiguda 07.11.2012 r.


Rozpoczęła się akcja "Znicz"

Od środy do niedzieli na drogach krajowych, dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy będzie więcej policjantów. W związku z przypadającym w czwartek Dniem Wszystkich Świętych przez pięć dni będzie trwała policyjna akcja "Znicz 2012".

OC Stawiguda 31.10.2012 r.                                                                    Więcej: Znicz 2012


Nałóg palenia papierosów

W zasadzie każdy wie jak bardzo szkodliwe jest palenie papierosów, że korzystne jest rzucenie tego nałogu lecz mimo to problem dotyczy znacznej części społeczeństwa i ciągle przybywa nowych palaczy. Jak to się stało, że wbrew zdrowemu rozsądkowi ulegamy temu nałogowi i całe nasze życie zostało jemu podporządkowane lub znacząco odmienione?

OC Stawiguda 29.10.2012 r.                                         Więcej: http://zdrowo.info.pl/palenie.html


Dzwoniąc pod nr telefonu 194-34 lub korzystając z Informatora Medycznego mieszkańcy Olsztyna i województwa warmińsko-mazurskiego mogą uzyskać aktualną informację na temat gabinetów lekarskich, placówek i firm medycznych.

OC Stawiguda 23.10.2012 r.                                          Więcej: http://www.medis.info.pl/


PRZEZIĘBIENIE

Przeziębienie to zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych, spowodowany zakażeniem wirusowym. Główne objawy to katar, kaszel, ból gardła i podwyższona temperatura ciała. Objawy zwykle ustępują po 5-7 dniach.

OC Stawiguda 19.10.2012 r.                                                               Więcej: przeziębienie


JAK ZACHOWAĆ SIĘ W RAZIE POŻARU

                        Strażacy radzą:
                                   - Jak zwalczać powstały pożar.

                                   - Jak ewakuować ludzi i mienie.

OC Stawiguda 16.10.2012r.              

Więcej: strażacy radzą


Jak  wzywać pomoc?

Więcej: pierwsza-pomoc / jak wzywać?

Zobacz także: jak-udzielać pomocy?

OC Stawiguda 11.10.2012 r.


DOZWOLONE PRĘDKOŚCI NA DRODZE

Kierowca poruszając się po drogach musi stosować się do przepisów ograniczających prędkości z jakimi może poruszać się po drogach naszego kraju. Korzystając z menu sprawdź jaka jest maksymalna prędkość pojazdu w zależności od rodzaju drogi i pory dnia.

OC Stawiguda 05.10.2012 r.                                                           Więcej:prędkości-dozwoloneJak dochodzi do tego, że zdrowa, z pozoru rozsądna, osoba zaczyna brać narkotyki?

Zaczyna się niewinnie: "Spróbuj, od tego jeszcze nikt nie umarł" - namawiają koledzy. "Będziesz się lepiej bawić, wyluzujesz się lub napiszesz klasówkę bez kłopotów" - kuszą. Próbujesz i bardzo szybko znajdujesz się w gronie tych, którzy przeżyli swój pierwszy "odlot". Jeżeli za pierwszym razem nie było zbyt cudownie, powtarzasz eksperyment.

OC Stawiguda 24.09.2012 r.                                                          Więcej:sygnały ostrzegawcze


MÓJ PIES

Zwierzęta są jak ludzie. Czują! – pod takim hasłem UWAGA! przygotowała wiele reportaży o losie zwierząt. W zeszłym roku sprawdzaliśmy, jak traktowane są psy na wsiach. Zwierzęta miały za krótkie łańcuchy. Niektóre psy nigdy nie były spuszczane z uwięzi. Przy budzie natomiast nie miały wody i jedzenia. W tym roku nasza reporterka odwiedziła te same gospodarstwa. Niestety, starych przyzwyczajeń nie zmieniły nowe przepisy...

OC Stawiguda 22.09.2012 r.                                               Więcej: bądź bratem nie katem


EKO - OWIES W BUTACH

Całkowicie nowa marka butów łącząca sobą dwie pozytywne wartości - atrakcyjny wygląd i biodegradowalne materiały.

Więcej:zielone migdały

OC Stawiguda 20.09.2012 r.


Bezpiecznie na przejściu dla pieszych

Nadmierna prędkość, pośpiech, brak uwagi, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, to najczęstsze przyczyny potrąceń, do jakich dochodzi na przejściach dla pieszych z winy kierowców. Niestety, wielu kierowców nie pamięta, że zbliżając się do przejścia, należy zachować szczególną ostrożność, zwiększyć swoją czujność i zmniejszyć prędkość swojego auta.

Większość pieszych bardzo dobrze zna ten obrazek: droga dwupasmowa, przejście przez jezdnię, pieszy. Pierwszy kierowca zatrzymuje auto przed pasami, a drugi już nie. Niestety, ale do takich potrąceń na przejściu dochodzi bardzo często. Pieszy w zderzeniu z samochodem ma małe szanse aby wyjść z tego cało. Nieustąpienie pierwszeństwa, nadmierna prędkość, cwaniactwo, czy po prostu brak rozsądku są to główne przyczyny takich wypadków. Dlatego policjanci apelują o szczególną ostrożność do kierowców, którzy zbliżają się do przejść. Wystarczy zwolnić, obserwować, co dzieje się na jezdni, a do żadnej drogowej tragedii nie dojdzie.

OC Stawiguda 18.09.2012 r.                              Pobierz film: bezpiecznie na przejściu


Od 1 lipca 2013 roku zaczną obowiązywać nowe zasady odbioru odpadów. Obowiązek podpisania umowy z firmą wywozową przejmie Twoja gmina.

Gmina wyłoni w konkurencyjnym przetargu firmy, które będą odbierać odpady od wszystkich właścicieli nieruchomości. Dzięki temu nie będzie „opłacać się” wyrzucanie odpadów do lasu. Za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy gminy uiszczać będą opłatę opartą na określonej przez gminę podstawowej stawce, a wyjątek stanowić będą osoby segregujące odpady – ekologiczni płacą mniej – obowiązkowo.

OC Stawiguda 10.09.2012 r.                                       Więcej: http://naszesmieci.mos.gov.pl/


P R O J E K T  50 km/h

To projekt nie o kodeksie drogowym a o kulturze zachowania się na drodze.

                                             Więcej: autocentrum.pl

OC Stawiguda 30.08.2012 r.    


KINETOZA

znana jako choroba lokomocyjna lub choroba ruchu jest schorzeniem, jakie wywołuje poruszanie się środkami transportu - w zależności od typu pojazdu zmienia się jej nasilenie. Przyczynę złego samopoczucia upatruje się w braku zgodności bodźców, sygnałów wzrokowych oraz błędnika, odbieranych przez mózg. Oznacza to, że podczas jazdy np. samochodem wzrok odbiera zmianę otoczenia, co mózg interpretuje jako ruch, jednak błędnik, jako narząd równowagi, nie odnotowuje zmian położenia ciała.

OC Stawiguda 21.08.2012 r.                       Więcej: lokomocyjna choroba to nie przeszkoda


10 chorób, które najczęściej atakują latem

Panuje przekonanie, że lato to nie czas na choroby. Okazuje się jednak, że najcieplejsza pora roku wcale nie jest od nich wolna. I nie chodzi tu o schorzenia przewlekłe, które mogą nas dotknąć w każdej chwili, ale o choroby i dolegliwości, które latem zdarzają się nawet częściej niż w innych okresach roku.

OC Stawiguda 14.08.2012 r.                                                                      Więcej: 10 chorób


DŁUŻSZY TERMIN WAŻNOŚCI PASZPORTÓW
DLA DZIECI PONIŻEJ 5 LAT

Od 11 sierpnia br. paszporty wydawane dla dzieci poniżej 5 roku życia będą ważne przez 5 lat. Aktualnie wszystkim dzieciom do 5 roku życia wydawane są paszporty tymczasowe z rocznym terminem ważności. Wprowadzając zmiany wzięto pod uwagę sugestie rodziców, którzy do tej pory co roku musieli wyrabiać nowe paszporty dla swoich dzieci.

            Do 10 sierpnia br. dzieciom do 5 roku życia będą jeszcze wydawane paszporty tymczasowe z rocznym terminem ważności.

Natomiast od 11 sierpnia br. podstawowym dokumentem podroży dla dzieci do 5 roku życia będzie paszport ważny przez 5 lat od daty wydania. Opłata za wydanie tego paszportu nie ulegnie zmianie i będzie wynosiła – jak dotychczas – 30 zł.

Wydłużenie terminu ważności paszportów dla dzieci poniżej 5 lat to realizacja poselskiego projektu, który poparło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Paszporty dla dzieci w przedziale wiekowym 5-13 lat są również ważne przez 5 lat. Natomiast paszporty wydane osobom małoletnim, które ukończyły 13. rok życia są ważne przez 10 lat od daty wydania.

Zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych oznacza, że na granicach pomiędzy państwami członkowskimi obszaru Schengen nie jest prowadzona kontrola graniczna. Obywatel państwa członkowskiego, podczas przekraczania granicy wewnętrznej strefy nie musi okazywać dokumentów podróży, tj. paszportu lub dowodu osobistego. Nie oznacza to jednak, że podróżowanie po obszarze Schengen odbywa się na takich samych zasadach jak podróżowanie tylko po własnym kraju. Dotyczy to zwłaszcza osób małoletnich, które przebywając wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie mają obowiązku posiadania dokumentu tożsamości. Niemniej jednak, w sytuacjach wyjazdu do innego kraju strefy Schengen, każda osoba (nawet małoletni) musi posiadać dokument tożsamości, który potwierdza korzystanie ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się. W przypadku wyjazdu poza strefę Schengen każde dziecko musi posiadać paszport.

Nowy termin ważności paszportów dla dzieci do 5 roku życia wprowadza ustawa z 25 maja br. o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych, która 11 lipca br. została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 798).

Źródło: MSW
OC Stawiguda 09.08.2012 r.


ZASTRZEŻ NATYCHMIAST UTRACONĄ KARTĘ

POGOTOWIE KARTOWE to nowoczesna usługa telefoniczna, która umożliwia Ci natychmiastowe blokowanie karty kredytowej, czy karty bankomatowej. Natychmiastowa blokada karty bankowej skutecznie ogranicza Twoje straty finansowe w przypadku kradzieży lub zagubienia karty płatniczej.

OC Stawiguda 07.08.2012 r.                                                  Więcej: Pogotowie kartowe


ICE może ocalić życie

    W chwili wypadku służby ratownicze często nie wiedzą, z kim kontaktować się w sprawie osoby poszkodowanej. 
Skrót ICE jest znany przez ratowników na całym świecie i może uratować życie, gdyż w razie potrzeby pozwala na uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanym (grupa krwi, przyjmowane leki, choroby, problemy ze zdrowiem, alergie).
ICE lub I.C.E. (z angielskiego In Case of Emergency czyli dosłownie w nagłym wypadku) - skrót informujący do kogo powinni zadzwonić ratownicy w razie nagłego wypadku.

Stosowany przeważnie w dwóch formach:
•   w książce adresowej telefonu komórkowego - jako kontakt „ICE” wpisuje się numer telefonu wybranej osoby. Jeśli takich osób jest kilka, to wpisuje się je pod hasłami „ICE1”, „ICE2” itd.
•   na karcie „ICE” wielkości wizytówki wpisuje się imię, nazwisko i numer kontaktowy najbliższych osób. Kartę powinno nosić się cały czas przy sobie, najlepiej w portfelu.

Dołącz do naszej akcji i ustaw teraz w swoim telefonie nr ICE!

OC Stawiguda  23.07.2012 r.                                                                     Źródło: icefonPierwsza pomoc w drodze

Umiejętność ratowania życia może przydać się każdemu z nas, jest również obowiązkiem z prawnego punktu widzenia. Pierwsza pomoc przedlekarska w wypadku komunikacyjnym polega na wykonaniu podstawowych czynności mających na celu ratowanie życia lub zdrowia osób poszkodowanych, przed przybyciem pogotowia ratunkowego i innych wyspecjalizowanych służb ratowniczych.

Więcej: http://www.autocentrum.pl/pierwsza-pomoc-na-drodze/

OC Stawiguda 16.07.2012 r.


PATRZ W LUSTERKO !!!

Akcja Portalu Ratownik-med.pl: KARETKI SĄ WSZĘDZIE …

Chcielibyśmy rozpropagować problem jaki pojawia się w naszej codziennej pracy ratowniczej. Większość z Was (osób związanych zawodowo z ratownictwem medycznym) pewnie niejednokrotnie staje przed wielkim wyzwaniem jakim jest bezpieczne dotarcie do pacjentów w czasie jakim narzuca nam ustawodawca. Każdy pewnie wie, że nie jest to wcale takie łatwe.

OC Stawiguda 10.07.2012r.                                                     Więcej: karetki są wszędzie


WYPOCZYNEK DZIECI I MŁODZIEŻY

W dniu 1 marca 2010 roku weszło w życie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania. Jedną ze zmian jest uruchomienie elektronicznej bazy wypoczynku, która zawiera informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku.

OC Stawiguda 03.07.2012 r.                                                       Więcej:baza wypoczynku


            BEZPIECZNE WAKACJE

Więcej: http://bezpiecznewakacje.pl/

OC Stawiguda 26.06.2012 r.


Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii

Właściwie to Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi – coroczne święto obchodzone jest 26 czerwca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 grudnia 1987 roku (rezolucja 42/112) na Międzynarodowej Konferencji na temat Nadużywania Środków Odurzających i Leków oraz ich Nielegalnego Handlu, która odbyła się 26 czerwca 1987 roku.

Posłuchaj zanim spróbujesz !!!


APLIKACJA „BEZPIECZNIE NAD WODĄ”

Aplikacja na telefon komórkowy, która w prosty sposób przedstawia zasady zachowań w niebezpiecznych sytuacjach, do których może dojść podczas wypoczynku nad wodą. Dzięki obrazkom oraz czytanym przez lektora wyjaśnieniom można się dowiedzieć w jaki sposób przywrócić oddech i krążenie oraz jak zachować się w przypadku zadławienia, zakrztuszenia, omdlenia i zasłabnięcia, reakcji alergicznej, złamań, ran czy drgawek. Z aplikacji dowiemy się też, jak dojechać do najbliższego szpitala, posterunków czy straży pożarnej.                                                                                                              Więcej:aplikacja mobilna
OC Stawiguda 18.06.2012 r.


TY- NIE MASZ CENY

Kampania z hasłem przewodnim „ TY- NIE MASZ CENY” jest adresowana głównie do dzieci i młodzieży w wieku 13-18 lat oraz kibiców EURO 2012 . Jej pośrednimi adresatami są rodzice, nauczyciele, pedagodzy, opiekunowie, Policja, Straż Graniczna i całe społeczeństwo.

Celem kampanii jest podniesienie świadomości społecznej, zapobiegnie występowaniu wśród dzieci i młodzieży zagrożeń związanych z komercyjnym wykorzystywaniem seksualnym, rozumianym jako wykorzystywanie dzieci do świadczenia usług seksualnych w zamian za wynagrodzenie lub inne korzyści.

Poprzez takie działania organizatorzy zamierzają przybliżyć adresatom kampanii negatywne konsekwencje podejmowania nieprzemyślanych kontaktów seksualnych oraz wskazać miejsca, do których można zwrócić się o pomoc.

Jeżeli jesteś trudnej sytuacji , zadzwoń pod bezpłatny numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116111 lub napisz wiadomość na stronie www.116111.pl

Więcej informacji na temat kampani znajduje się na stronie internetowej:                                                                                                                      www.dzieciofiaryhandlu.fdn.pl/kampania-nie-przegraj

OC Stawiguda 14.06.2012 r.


KLESZCZE NA NAS POLUJĄ

Kleszcze na nas polują – mówi dr Aleksandra Glinkiewicz z PZH. Te pajęczaki reagują na dwutlenek węgla, kwas mlekowy, kwas masłowy, amoniak, ciepło, cień i wibracje. Lubią liściaste lasy. Ich bezbolesnego ukłucia można nie zauważyć. Dlatego, by się ich ustrzec, lepiej unikać siadania na trawie i uważnie oglądać swoje ubranie.

   OC Stawiguda 05.06.2012 r.                            Więcej: Kleszcze atakują także w miastach.


PROGRAM ODPOWIEDZIALNEJ SPRZEDAŻY

 

 Więcej: http://stop18.pl/

 

OC Stawiguda 30.05.2012 r.  


Czy wiesz, że 19 maja to Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar AIDS?

Rzetelna wiedza o HIV i AIDS.To może przydarzyć się KAŻDEMU.
Więcej na cd4.pl
 

OC Stawiguda 16.05.2012 r.


8 maja - Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

Mimo nieustannych wysiłków na rzecz pokoju, konflikty zbrojne wciąż zdarzają się zbyt często. Gdy problemy wynikające z różnic między narodami i grupami etnicznymi rozwiązuje się siłą - wzrasta liczba ofiar. Właśnie dlatego niemal półtora wieku temu powołano Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża(MKCK).                                                                                                                                         Więcej: Poznajmy_MKCK.pdf

OC Stawiguda 07.05.2012 r.                                                             Źródło: pck.org.pl


D O P A L A C Z O M  mówimy  STOP

Więcej na stronie:  http://www.dopalaczeinfo.pl/

Popierz ulotkę: DOPALACZE-WYPALCZE

OC Stawiguda 24.04.2012 r.


 

NIE TYLKO PLONY POTRZEBUJĄ OCHRONY
Inicjatywa bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin pod hasłem "Nie tylko plony potrzebują ochrony" została zapoczątkowana przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin w 2008 roku. Celem kampanii jest informowanie oraz podnoszenie świadomości na temat bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin wśród wszystkich użytkowników tych produktów.

                                                                                                      Więcej: dwanaście zasad
OC Stawiguda 13.04.2012 r.


Wypalanie traw.

Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione! Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka.

Więcej: Dlaczego nie?

OC Stawiguda 02.04.2012 r.


GMO - W czym tkwi problem?

Na stronie www.izba-ochrona.pl umieszczone zostały podstawowe informacje dotyczące żywności genetycznie modyfikowanej (GMO). Wyjaśnienia dotyczą wielu kontrowersyjnych aspektów związanych z GMO - okazuje się, że aspekt zdrowotny jest tylko jednym z wielu i zależy od osobistych priorytetów danej osoby.

Wiele informacji na ten temat GMO znajduje się w różnych miejscach Internetu np. informacje, filmy, stanowiska polityków, organizmy gmo.

OC Stawiguda 26.03.2012 r.


E K O   Z N A K I

Co powinien wiedzieć inteligentny konsument?                   Więcej:http://zieloneznaki.pl

OC Stawiguda 21.03.2012 r


 

Międzynarodowy Dzień Konsumenta - 15 marca

Na stronie internetowej kampanii edukacyjnej ”Kupuj bez ryzyka” prowadzonej przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich w ramach upowszechniania wiedzy konsumenckiej na temat bezpieczeństwa produktów znajdziecie Państwo przydatne materiały i artykuły poświęcone problematyce bezpieczeństwa produktów. Bohaterka kampanii - Babcia Stasia w swoich „Przygodach” zmierzy się z praktycznymi aspektami ochrony konsumenta przed niebezpiecznymi produktami.
                                                                                        Pobierz: Przygody Babci Stasi

OC Stawiguda 15.03.2012 r.


Dlaczego mężczyźni żyją krócej?

Źródło: Google image.

OC Stawiguda 10.03.2012 r.


Międzynarodowy Dzień Obrony Cywilnej

obchodzony jest od 1972 r. i przypada na 1 marca

Obrona cywilna- system, którego celem jest ochrona ludności, zakładów pracy i urządzeń użyteczności publicznej, dóbr kultury, ratowanie i udzielanie pomocy poszkodowanym w czasie wojnyoraz współdziałanie w zwalczaniu skutków klęsk żywiołowychi katastrof.

Więcej informacji na temat OC, zadań, historii w portalu:http://www.ock.gov.pl/

 OC Stawiguda 29.02.2012 r.


Dzień Ofiar Przestępstw

            W państwach UE już od 22 lat (na mocy uchwały Parlamentu Europejskiego), w Polsce od 2003 roku (uchwałą Sejmu RP) 22 lutego obchodzimy Europejski Dzień Ofiar Przestępstw.

            Celem ustanowienia tego dnia jest przypomnienie w szczególny sposób społeczeństwu, ale także pracownikom organów państwowych i samorządowych, o bardzo trudnym losie ofiar przestępstw.

            W Polsce tradycyjnie od tego dnia poczynając, obchodzimy Tydzień Ofiar Przestępstw (22-29 lutego), zwany obiegowo „Niebieskim Tygodniem”.

            Na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl,znajdują się informacje o prawach osób pokrzywdzonych przestępstwem, utworzonych w Polsce Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, Informator dla pokrzywdzonegooraz baza danych o instytucjach i organizacjach pozarządowych udzielających ofiarom przestępstw wsparcia psychologicznego i informacji prawnej, z podziałem na województwa.

Umieszczane na stronie informacje przekazane są prostym, komunikatywnym językiem, zrozumiałym dla wszystkich, którzy nie mają prawniczego przygotowania. 

OC Stawiguda 27.02.2012 r.


Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw
W dniu 20 lutego 2012 roku rusza „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”. Inicjatywa ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa oraz instytucji państwowych i samorządowych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Fundacja „Inicjatywa Kobiet Aktywnych” FIKA włączyła się aktywnie w zorganizowanie dyżurów dla osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstw w ramach „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”.
                                                                                                                Więcej...FIKA
OC Stawiguda 20.02.2011 r.


 

 

 

                Więcej: www.116123.edu.pl

OC Stawiguda 15.02.2012 r.


 

         Rok 2012 został ustanowiony Rokiem Janusza Korczaka. Zabiegał o to rzecznik praw dziecka Marek Michalak - Mam nadzieję, że będzie to także rok praw dziecka" - powiedział.  

                                                                                                            Więcej: 

OC Stawiguda 06.02.2012 r


Międzynarodowy Dzień Mobilizacji przeciwko Wojnie Nuklearnej

Jedną z najgroźniejszych broni, jaką stworzył człowiek jest broń jądrowa. Nawet niewielka eksplozja miałaby charakter globalny. Wybuch ładunku jądrowego może spowodować katastrofalne skutki i zmiany na świecie związane z klimatem i ekosystemem na wiele lat.
    28 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mobilizacji przeciwko Wojnie Nuklearnej, aby w ten sposób uświadomić światu niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą jej wybuch.
    W związku z tą datą postanowiliśmy przypomnieć Państwu obszerny artykuł zamieszczony na łamach portalu „moje opinie.pl” pt.
                                                                              Czy można przeżyć wojnę nuklearną?

OC Stawiguda 27.01.2012 r.


 

Grypa i choroby grypopodobne

 

W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę przypada od października do kwietnia następnego roku przy czym więcej zachorowań rejestruje się w miesiącach między styczniem marcem.

 

Sprawdź co wiesz o grypie? grypa.pl

OC Stawiguda 16.01.2012 r.


 

OC Stawiguda 03.01.2012 r

 


 

 

Internet „sieć sieci” - miejsce radości i zagrożeń

 

Okno na świat, jakim jest internet, ma wielką zaletę - dzięki niemu można zdobywać wiedzę, rozwijać zainteresowania i miło spędzać czas. Trzeba jednak pamiętać, że okno to otwarte jest nie tylko dla Ciebie i Twojego dziecka, ale też dla ludzi „z drugiej strony”. Mały człowiek wchodzi w niemający końca świat przez okienko przeglądarki, ale i ten świat wchodzi do waszego domu. Rodzice często czują się w nim bardziej obco niż dzieci. Nie do końca wiedzą, jak to właściwie działa. Może więc dlatego często bagatelizują ryzyko płynące z surfowania po sieci. Nie ma jednak wyjścia – jeśli chcesz mieć pewność, że twojemu dziecku nie stanie się krzywda, musisz wykazać zainteresowanie tym, czym zajmuje się ono przy komputerze.

Więcej: milionkobiet.pl

OC Stawiguda 03.01.2012 r.

 


 

PRAKTYCZNE PORADY W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA

w sezonie jesienno - zimowym

/ w domu i poza domem, w podróży, w górach /

 

Czytaj: rcb.gov.pl

OC Stawiguda 20.12.2011 r.