Warto wiedzieć - Archiwum 2013


Tematy związane z bezpieczeństwem: 
zagrożeniami, zarządzaniem kryzysowym, obroną cywilną, ochroną środowiska, bhp, ppoż, ekologią itp.


Data dodania: 31.12.2013 r.                                                                    Więcej: leki informacje


BEZPIECZNE INTERNECIAKI

Czy wiesz co jest prawdziwym zagrożeniem i jak ustrzec przed nim swoje dziecko? Czy Twoje dziecko wie co może stanowić dla niego prawdziwe zagrożenie w internecie?

Data dodania: 23.12.2013 r.                                              Więcej: www.bezpieczneinterneciaki.pl


CISZA

Źródło: brd.org.pl

Data dodania: 17.12.2013 r.


A L K O H O L I Z M - to choroba

Znikoma wiedza, jaką posiada nasze społeczeństwo na temat alkoholizmu (uzależnienia od alkoholu) i jego leczenia, stanowi doskonałą okazją do zarobienia pieniędzy na ludzkiej naiwności. Wiadomo bowiem, że kochające osoby skłonne są wydać ostatni grosz, a nawet zapożyczyć się, żeby tylko umożliwić bliskiej osoba wyzdrowienie z alkoholizmu i odzyskać ją dla rodziny. O tym bardzo dobrze wiedzą nie tylko specjaliści, ale także pseudospecjaliści i różnego rodzaju "naciągacze", którzy pod hasłem udzielania pomocy osobom cierpiącym starają się wyłudzić od nich możliwie dużo pieniędzy.

Data dodania: 10.12.2013 r.                                                                                      Więcej: www.alkoholizm.eu


1 grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS

Wędrujesz po kraju. Uważaj w czasie przystanków w podróży. Nie ulegaj zbyt łatwo pokusom. Unikaj zagrożeń. Grając zbieraj wiedzę, która uchroni Cię przed zakażeniem HIV i pomoże rozwiązać test.

Data dodania: 03.12.2013 r.                                                                                                          Więcej: ZAGRAJ


Gwałty z pigułką w tle

 Trudno ustalić liczbę przestępstw popełnianych w Polsce przy użyciu środków usypiających. Poszkodowani rzadko bowiem zgłaszają się na policję.

Data dodania: 26.11.2013 r.                                         Więcej: news gwałty z pigułką w tle


HYDROFOBIZACJA SZYB

Pod hasłem hydrofobizacja szyb kryje się proces nałożenia na szyby samochodowe preparatu wykorzystującego technologię nanocząsteczek. Gdy spojrzymy pod dużym powiększeniem na powierzchnię szkła, okaże się, że jest ona pełna nierówności.
Po nałożeniu nanopreparatu wszelkiego rodzaju niedoskonałości powierzchni zostaną wyrównane. Dzięki temu krople wody będą spływały po szybie z o wiele większą łatwością niż przed zastosowaniem środka.
W samochodach osobowych przyjmuje się, że po wygładzeniu szyby preparatem krople wody są zdmuchiwane bez potrzeby użycia wycieraczek, gdy auto porusza się z prędkością ok. 80 km/h.

Data dodania: 20.11.2013 r.                                                     Więcej: niewidzialna wycieraczka


18 listopada Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach.

W 2013 r. głównym tematem Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach, w dalszym ciągu będzie propagowanie racjonalnego stosowania antybiotyków zarówno wśród społeczeństwa jak i profesjonalistów medycznych. Ponadto zostanie szczególnie mocno podkreślony problem niebezpieczeństwa samoleczenia antybiotykami.

Data dodania: 15.11.2013 r.                                                                                  Więcej: www.antybiotyki.edu.pl


REJESTR PIRATÓW DROGOWYCH

  • nie daj się zabić na drodze!
  • nie czuj się bezradny!
  • zgłaszaj piratów drogowych do rejestru!
  • sprawdź czy sam nie zostałeś przez kogoś zgłoszony!
  • to Ty możesz być kolejną ofiarą pirata drogowego!

Data dodania: 08.11.2013 r.                                                                    Więcej: piraci-drogowi


Data dodania: 31.10.2013 r.    


VADEMECUM UBEZPIECZONEGO

W serwisie:

  • ABC Ubezpieczeń
  • Pytania i odpowiedzi
  • Encyklopedia ubezpieczeń
  • Encyklopedia zabezpieczenia emerytalnego
  • Dane adresowe podmiotów rynku ubezpieczeniowego w Polsce

Data dodania: 24.10.2013 r.                                                                        Więcej: vademecum


16 października - Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem
NAPEŁNIJ MISKĘ RYŻU I POMÓŻ GŁODUJĄCYM

Prosta gra komputerowa, która ma pomóc w walce z głodem i uświadomić skalę kryzysu na rynku żywności. Na stronie FreeRice.com umieszczona jest gra komputerowa – właściwie to test znajomości angielskich słówek. Trzeba znaleźć ich synonimy. Każda prawidłowa odpowiedź to 20 ziarenek ryżu przekazanych przez sponsorów na pomoc głodującym w Trzecim Świecie. Ta gra to taki "Pajacyk", tylko że globalny. Strona w języku angielskim.

Data dodania: 16.10.2013 r.                                                                     Więcej: FreeRice.com


Kampania „Hazard. Nie Igraj!”

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości problemu, jakim jest czynne i nadmierne zainteresowanie tego typu rozrywką i jakie mogą się wiązać z tym niebezpieczeństwa. Adresaci to przede wszystkim młodzież w wieku od 15 do 24 lat oraz ich rodzice, opiekunowie i wychowawcy.
Poprzez kampanię chcemy pokazać, że gry losowe mogą doprowadzić do poważnych problemów życiowych.

Data dodania: 09.10. 2013 r                                                            Więcej: www.nieigraj.com.pl


To kampania której celem jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i ograniczenie jej skutków m. in. poprzez: zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy związane z przeciwdziałaniem przemocy i podnoszenie społecznej wrażliwości w odniesieniu do zjawiska przemocy w rodzinie.

Data dodania: 01.10.2013 r.                                                      Więcej: www.kochamreaguje.pl


POROZMAWIAJ ZANIM SIĘGNIE PO ALKOHOL

Rodzice dbają o bezpieczeństwo swoich dzieci

  • Troska o bezpieczeństwo dzieci i ochrona ich przed zagrożeniami to podstawowa, oprócz miłości, treść życia w rodzinie. Gdy dzieci są małe wymaga to nieustannego i bezpośredniego czuwania nad tym co robią i gdzie są. Później ochrona dzieci staje się bardziej skomplikowanym i trudniejszym zadaniem, ponieważ coraz częściej przebywają poza domem rodzinnym i spotykają się z ludźmi, których nie znamy.
  • Nie możemy nieustannie kontrolować ich zachowania, kontaktów i decyzji. Nie możemy też usunąć z ich życia wszystkich zagrożeń i ryzykownych sytuacji, które się pojawiają.
  • Nie rezygnując z realistycznych i pośrednich prób sprawowania kontroli nad tym co robią, coraz częściej musimy ufać ich rozsądkowi i mieć nadzieję że same potrafią obronić się przed zagrożeniami. Nie zawsze jednak to się udaje i nasze dzieci doznają szkód, o których czasem niewiele wiemy.
  • Możemy jednak pomagać naszym dorastającym dzieciom w prowadzeniu zdrowego i bezpiecznego życia. Wymaga to utrzymywania dobrych kontaktów z nimi, opanowania sztuki ich rozumienia, słuchania, wspierania oraz umiejętności wywierania wpływu na ich postępowanie.
  • Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno by dbać o jakość i trwałość kontaktów z własnym dzieckiem oraz rozwijać umiejętności potrzebne do konstruktywnego rodzicielstwa. Jest to jednak szczególnie ważne, gdy w życiu dziecka pojawiają się realne zagrożenia.

Data dodania: 24.09.2013 r.                                  Więcej: nastolatki piją - poradnik dla rodziców


AKADEMIA DROGI SPORTOWEJ

Zdrowie to nie wszystko, ale wszystko jest niczym bez zdrowia”
- przysłowie ludowe.

Aktywność fizyczna jest niezbędnym warunkiem osiągania sukcesów na wszystkich polach aktywności człowieka. Wybór sportu dla dziecka to zadanie nie tylko dla organizacji, ale także rodziców. Akademia Drogi Sportowej podejmuje starania aby m. in. pomóc w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Data dodania: 18.09.2013 r.                                                Więcej: akademiadrogisportowej.pl


„Drogi zaufania - program ochrony życia i zdrowia ludzi na drogach krajowych" to program, który zakłada realizację społecznej kampanii komunikacyjnej adresowanej do użytkowników dróg krajowych. Celem Kampanii jest wypracowanie postawy partnerstwa w ruchu drogowym.
Celem strategicznym programu jest radykalne zmniejszenie liczby śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych.

Data dodania 11.09.2013 r.                                                                    Więcej: drogizaufania.pl


WSZYSTKO O RODZINIE W JEDNYM MIEJSCU.

Ile urlopu rodzicielskiego przysługuje mamie i tacie?
Jak dostać dofinansowanie na pierwsze mieszkanie?
Sprawdź, jak państwo pomaga Tobie i Twojej rodzinie na różnych etapach życia.

Data dodania: 04.09.2013 r.                                  Więcej:rodzina.gov.pl


ZINTEGROWANY INFORMATOR PACJENTA
Wszystko o Twoim leczeniu


Od początku lipca możemy śledzić on-line własną historię choroby, zabiegów, wizyt u lekarza czy etapu rozpatrywania przez NFZ wniosku do sanatorium w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. ZIP jest ogólnopolskim serwisem udostępniającym zarejestrowanym użytkownikom historyczne dane o ich leczeniu i finansowaniu leczenia, gromadzone od 2008 r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Data dodania: 28.08.2013 r.                                                         Więcej: zip.nfz.gov.pl/ap-portal/


SMS albo życie !!!

Korzystasz z komórki, piszesz SMS, gdy prowadzisz samochód?

Obejrzyj film - zobacz, jak straszne konsekwencje mogą z tego wyniknąć …

 

Data dodania: 14.08.2013 r.


Międzynarodowa Skala Zdarzeń Jądrowych - INES

Międzynarodowa Skala Zdarzeń Jądrowych (The International Nuclear Event Scale - INES) jest ważnym narzędziem stosowanym przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) i państwa członkowskie (w tym Polskę) do określania kategorii zdarzeń jądrowych.

Data dodania: 06.08.2013 r.                                                                    Więcej: Skala INES


SERWIS KĄPIELISKOWY

Serwis informacyjny na temat przydatności wody do kąpieli w kąpieliskach w Polsce jest prowadzony przez Główny Inspektorat Sanitarny w oparciu o dane z szesnastu Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Aktualizacja serwisu odbywa się raz w tygodniu.
Serwis zawiera informacje na temat ocen bieżących Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych w zakresie jakości wody do kąpieli w kąpieliskach. Niniejsze oceny wydawane są na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 kwietnia 2011 r. w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli (Dz. U. Nr 86, poz.478).
Data dodania: 24.07.2013 r.                                                                      Więcej: sk.gis.gov.pl


WAKACYJNY PORADNIK PACJENTA

to zwięzła kilkustronicowa ulotka, która w formie przystępnych informacji oraz porad, wyjaśnia najważniejsze kwestie związane z prawami pacjenta, profilaktyką oraz pożądanymi zachowaniami w nagłych sytuacjach, zagrażających życiu lub zdrowiu.

Data dodania 15.07.2013 r.                                                                   Więcej: WPP 2013.pdf


TA KARTA RATUJE ŻYCIE

Data dodania: 08.07.2013 r.                                                             Więcej: www.krewkart.pl


Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Coraz częściej ludzie planują wyjazdy zagraniczne związane z wakacjami czy też wyjazdami służbowymi. Dlatego też warto wiedzieć, że NFZ oferuje nam Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

EKUZ ważna jest na terenie innych krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. W szczególności są to: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Data dodania: 01.07.2013 r.                                              Więcej: EKUZ


Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego RP

Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego RP powstała jako jawna prezentacja popularyzująca rezultaty Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.

Data dodania: 24.06.2013 r .                                 Więcej: www.spbn.gov.pl


KAMPANIA POPULARYZACJI ZASAD BEZPIECZNEJ PRACY I ŻYCIA NA WSI

Data dodania: 18.06.2013 r.                                                     Więcej: Bezpieczna praca


Jodek potasu (Potassium iodide)

Do stosowania m.in. w przypadku katastrof nuklearnych, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu, w celu zapobiegania wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę po spożyciu lub inhalacji substancji radioaktywnej.

Chcesz wiedzieć więcej wpisz w Google V03AB21 lub H03CA (klasyfikacja ATC) można wpisać tylko nazwę jodek potasu, poszukaj informacji w sieci, ta wiedza może się przydać. Kartę charakterystyki, ulotkę, opakowanie możesz też pobrać z tej strony kliknij w link: Jodek potasu i otwórz pliki.pdf - przeczytaj wszystkie.

Data dodania: 12.06.2013 r.


Data dodania: 07.06.2013 r.                                                 Więcej: urpl.gov.pl


Klasyfikacja ATC

Klasyfikacja ATC to system, który dzieli na grupy leki i środki medyczne. Klasyfikacja leków podlega Światowej Organizacji Zdrowia. Na czym polega klasyfikacja ATC? Ogólnie rzecz biorąc, leki dopasowane zostają konkretnej grupie anatomicznej, terapeutycznej, farmakologicznej, chemicznej...

Data dodania: 04.06.2013 r.                                                     Więcej: Kod ATC


OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA SPOŁECZNA

Ogólnopolska kampania społeczna "Dzieciństwo bez przemocy" (etap drugi) poświęcona jest problemowi stosowania kar fizycznych wobec dzieci. Akcja pod hasłem "Bite dzieci widzą świat inaczej" skierowana jest do rodziców, a jej celem jest uświadomienie negatywnych konsekwencji stosowania kar fizycznych oraz promowanie pozytywnych metod wychowawczych.

Data dodania: 27.05.2013 r.                                                Więcej: dziecinstwobezprzemocy.pl


Data dodania: 21.05.2013 r.


Kradzież tożsamości

Zawsze niszcz swoje dane finansowe za pomocą niszczarki na konfetti lub ścinki. Sześćdziesiąt dziewięć procent respondentów przeprowadzanego w ostatnim czasie sondażu stwierdziło, że drze dokumenty zawierające swoje dane osobiste nie używając niszczarek. Należy jednak pamiętać, że darcie i niszczenie w niszczarce nie są tym samym. Tylko niszczenie dokumentów za pomocą niszczarki zapewnia, że dokumenty są niszczone na tyle by nie udało się zidentyfikować poszczególnych kawałków.

Data dodania:14.05.2013 r.                                                         Więcej: ochronatozsamosci.pl


EKO poradnik - Oszczędzaj energię

Więcej: EKO poradnik - oszczedzaj energię

 

Data dodania: 08.05.2013 r.


23 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Źródło: FIKA - broszura edukacyjno-informacyjna.  
Data dodania: 23.04.2013 r.                                                 Więcej: abc prawa autorskiego.pdf


HOME S.O.S. Ziemia

Po raz pierwszy na świecie, jednego dnia, 5 czerwca 2009 r. równocześnie w 85 krajach, w kinach, w telewizji, na DVD i w Internecie miała miejsce premiera największego na świecie multimedialnego wydarzenia proekologicznego. Premiera filmu HOME S.O.S. Ziemia. Wspólny projekt Luca Bessona i fotografa Yanna Arthusa-Bertranda to zapierające dech w piersiach, piekne i poruszające obrazy. To niesamowita podróż w głąb australijskiej rafy koralowej, wędrówka przez niebezpieczne amazońskie lasy, bezkresną pustynię Gobi i industrialne dzielnice Szanghaju. Podróż przez wszystkie kontynenty, której celem jest zwrócenie uwagi świata na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, na kończące się zasoby naturalne. Efekt przewracającego się domina klęsk ekologicznych może zapoczątkować katastrofalne konsekwencje. Film HOME S.O.S. Ziemia to ostrzeżenie przed zagładą, to wołanie naszej Planety o ratunek...

Data dodania 22.04.2013 r.                                          Więcej: Obejrzyj, zastanów się i zrozum


BHP na wesoło

Data dodania 11.04.2013 r.


Co zrobić jeśli dojdzie do kolizji?

Jeżeli staniemy się uczestnikami zdarzenia drogowego po pierwsze nie panikujmy. W pierwszej kolejności sprawdźmy czy nikomu nic się nie stało, jeżeli są osoby ranne, zadbajmy o nasze bezpieczeństwo na miejscu wypadku poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego, a następnie skupmy się na udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanym, wezwijmy pogotowie pamiętając, że nie musimy sami tego robić możemy poprosić o to pierwszą osobę, którą widzimy.

Data dodania: 05.04.2013 r.                                                                      Więcej: Policja radzi


Data dodania: 28.03.2013 r.                                                                 Więcej: www.dyzurnet.pl


 SIĘGNIJ PO MEDAL

to bezpłatny serwis  skierowany do osób zainteresowanych między innymi szeroką tematyką uprawiania sportu dzieci i młodzieży w Polsce, a w szczególności promowania zdrowego trybu życia poprzez wychowanie przez sport, wypoczynkiem i rekreacją, budowaniem pozytywnych wartości i zdrowego stylu życia, oraz opisywaniem imprez sportowych organizowanych przez kluby sportowe i organizacje pozarządowe.

Data dodania: 21.03.2013 r.                                                        Więcej: siegnijpomedal.com.pl


Etykiety energetyczne

Wybieraj urządzenia o niskim zużyciu energii. Mniejszy pobór mocy oznacza mniejszą emisję gazów cieplarnianych z elektrowni i... niższe rachunki za prąd. Aby wybrać najbardziej efektywne energetycznie urządzenie, warto przed zakupem zapoznać się z klasą energetyczną urządzenia. Informacje o stopniu zużycia energii oraz poziomie hałasu generowanego przez urządzenie umieszczane są na różnego rodzaju sprzętach gospodarstwa domowego w postaci etykiet energetycznych.

Data dodania: 12.03.2013 r.                                                                    Więcej: zielona lekcja


S K I M M I N G

Data dodania: 06.03.2013 r.


Infolinia Rzecznika Praw Obywatelskich

Data dodania: 26.02.2013 r.                                                                  Więcej: Infolinia RPO


PRAWA I OBOWIĄZKI PIESZEGO

Okres zimowy to czas szczególnie niebezpieczny dla „niechronionych” uczestników ruchu drogowego. Wcześnie zapadający zmrok, mgły i deszcz w znacznym stopniu ograniczają widoczność na drodze. Gdy do tego dodamy lekceważenie przepisów, pośpiech i brak rozwagi, może to doprowadzić do poważnego w skutkach wypadku drogowego.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeciwieństwie do kierujących samochodami, nie są osłonięci karoserią pojazdu, nie mogą też liczyć na działanie poduszek powietrznych czy też pasów bezpieczeństwa. Mogą jednak zabezpieczyć się poprzez noszenie różnego rodzaju elementów odblaskowych, czy też prawidłowe wyposażenie roweru co spowoduje, że szansa uniknięcia potrącenia znacznie wzrośnie.

Data dodania: 18.02.2013 r.                                                                 Więcej: raport drogowy


RACJONALNA GOSPODARKI ODPADAMI
W GMINACH „ZADBAJ I NIE PŁAĆ”

to kampania społeczna zorganizowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, której głównym celem jest działanie na rzecz racjonalnej gospodarki odpadami w gminach. Poprzez te działania chcemy przybliżyć społeczeństwu oraz jednostkom samorządu terytorialnego zagadnienia związane z odpadami komunalnymi. W szczególności chodzi o wykreowanie poczucia odpowiedzialności każdej osoby za produkowane śmieci oraz ich dalszy los. Pośrednio chcemy zadbać o to, aby nie trafiły one np. do lasu, lecz do miejsc dla nich przeznaczonych - punktów selektywnej zbiórki odpadów. Nasze działania mają pośrednio uświadomić mieszkańcom, iż segregacja odpadów daje im wymierne efekty finansowe, a system ich odbioru powinien być zorganizowany przez gminę tak - aby za posegregowane odpady mieszkaniec płacił jak najmniej.


Data dodania: 11.02.2013 r.                                                               Więcej: zadbajinieplac.pl


GHB tzw."tabletka gwałtu"

GHB to związek chemiczny - kwas gamma-hydroksymasłowy. Zalicza się go podobnie jak extasy do tzw. narkotyków klubowych. Jest środkiem uzależniającym psychicznie i fizycznie (przy długotrwałym i intensywnym zażywaniu następuje wzrost tolerancji, a także objawy abstynencyjne w postaci lęków, zaburzeń snu, arytmii serca, ogólnie złego samopoczucia). Objawy jego działania przy użyciu niewielkiej dawki zbliżone są do tych występujących pod wpływem alkoholu (rozluźnienie, relaks, towarzyskość, zaburzenia koordynacji ruchowej, zawroty głowy). Do użycia tego narkotyku może dojść w sposób świadomy (np. w trakcie imprez clubbingowych w celu rozluźnienia, zwiększenia doznań itp.) lub nieświadomy (poprzez dosypanie lub dolanie do napoju osobie nie zdającej sobie z tego sprawy np. w celu jej wykorzystania do działań przestępczych). Z tego drugiego powodu GHB nazywana jest również "tabletką gwałtu".

Data dodania: 05.02.2013 r.                                                            Więcej: pozostań czystym


Przekazanie 1% podatku

1% tak niewiele a może uratować życie.
Pamiętaj o swojej jednostce zachęć przyjaciół i najbliższych,
przy składaniu PIT-u.

Przekazując 1% swojego podatku na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej, wspomożesz jednostkę do wyposażenia w niezbędny sprzęt do sprawnego i bezpiecznego prowadzenia akcji ratowniczych.

Więcej: OSP Bartąg OSP Gryźliny OSP Pluski OSP Stawiguda

Data dodania: 31.01.2013 r.


Sprawdź czy masz ważne OC

Nowe, rozszerzone zasady wypowiadania polis komunikacyjnych OC zaczną obowiązywać od 11 lutego 2013, w odniesieniu do wszystkich tego rodzaju ubezpieczeń. Z jednej strony ułatwią one życie kierowcom, ale i zwiększą ryzyko zakupu pojazdu z nieaktualną polisą. W trosce o kierowców Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował specjalny poradnik, w którym opisujemy co zrobić by uniknąć braku tego obowiązkowego ubezpieczenia. - Obawiamy się, że część osób nie od razu zorientuje się w nowych przepisach i może wpaść w pułapkę braku ubezpieczenia OC – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG.

Więcej: UFG


Masz wątpliwości czy dany pojazd ma opłacone obowiązkowe ubezpieczenie OC? Jesteś osobą poszkodowaną w wypadku i nie wiesz czy sprawca posiada polisę OC? Tu, możesz sprawdzić to za darmo.

Data dodania: 28.01.2013 r.                                                                    Więcej: złóż zapytanie


GRYPA. CHROŃ SIEBIE I INNYCH

Trwa okres zwiększonej zachorowalności na grypę A/H1N1 i grypę sezonową. Nie lekceważ grypy - chroń siebie i innych. Przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła - zostań w domu. W przypadku nasilenia objawów, zwłaszcza wystąpienia duszności, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
 


 

Data dodania: 21.01.2013 r.


BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE


Ferie zimowe są dla dzieci szczególnie istotne, ponieważ pozwalają na naładowanie akumulatorków przed powrotem do szkoły. Brak obowiązków związanych ze szkołą i więcej czasu na rozrywkę sprawiają, że dzieci mogą mieć mylne wrażenie o złagodzeniu przepisów i zasad, co z kolei prowadzić może do niebezpiecznych sytuacji, a nawet wypadków. Bezpieczeństwo dzieci jest ważne tak samo w czasie ferii jak i podczas semestru szkolnego. Rodzice pracujący na pełny etat w czasie ferii zimowych najczęściej zostawiają swoje pociechy z opiekunkami, wysyłają je na dodatkowe zajęcia i zabawy do odpowiednich ośrodków lub zostawiają ze starszym rodzeństwem. Jak postępować, aby nasze dzieci czuły się bezpieczne podczas przerwy od nauki w szkole?

Data dodania: 18.01.2013 r.                                                              Więcej: wymarzone ferie


Kolejna odsłona akcji
"Nie bądź jeleń, weź paragon"

Rusza ogólnopolska akcja Ministerstwa Finansów „Weź paragon". Od 14 stycznia do 24 lutego 2013 r. kontrolerzy skarbowi będą sprawdzać prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych w miejscowościach turystycznych i przypominać o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji. Wsparcia akcji udzielił Andrzej Mleczko.

Jednym z celów akcji jest informowanie podatników o korzyściach płynących z posiadania paragonu. Wydanie paragonu w sklepie, barze czy restauracji ma duże znaczenie nie tylko dla kupującego, ale również dla wszystkich podatników. Otrzymanie paragonu to prawo konsumenta i podatnika. Paragon jest potwierdzeniem, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy. Ponadto sprzedawcy, którzy uczciwie rejestrują sprzedaż na kasach fiskalnych, przestrzegają zasad uczciwej konkurencji.

Data dodania: 14.01.2013 r.                                        Więcej: Nie bądź jeleń, weź paragon



Data dodania: 07.01.2013 r.                                                             Więcej: http://112.gov.pl/