Aktualności

27 stycznia o 12:10

Brakuje Wam energii? Weźcie przykład z najmłodszych zawodników GKS STAWIGUDA. Jest nie tylko energia, ale i radość.

A jak chcecie, by radość była jeszcze większa zostawcie pod postem fajne komentarze i superlajki ⚽️

czytaj więcej na Facebooku

26 stycznia o 16:45

Informujemy, że od 27 stycznia do odwołania Urząd Gminy będzie zamknięty, a obsługa interesantów będzie się odbywała w sposób zdalny.

Powodem decyzji jest wykrycie koronawirusa. Władze gminy zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby wszystkie Państwa potrzeby były realizowane sprawnie.

Wszystkim pracownikom i mieszkańcom gminy życzymy zdrowia. Uważajcie na siebie.

https://www.stawiguda.pl/aktualnosci/2436/komunikat-urzedu-gminy-w-stawigudzie

czytaj więcej na Facebooku

Komunikat Urzędu Gminy w Stawigudzie

Zasady funkcjonowania Urzędu Gminy w Stawigudzie od 27 stycznia 2021 r. 

26 stycznia o 09:26

Suczka czeka na właściciela

26 stycznia o godz. 6:20 w lesie między Pluskami a Stawigudą w okolicy Hotelu Warmia Park znaleziono suczkę.
Kontakt ze znalazcą: 733 084 566

czytaj więcej na Facebooku

25 stycznia o 18:48

Gminny Ośrodek Kultury
w Stawigudzie w ramach projektu „Sieć na kulturę”
zaprasza dzieci/młodzież w wieku 10-18 lat
do zapisywania się na bezpłatne zajęcia online
projektowanie graficzne
z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych
- 15 spotkań po 2 godziny
- nauka podstaw projektowania z użyciem
bezpłatnych programów dostępnych online
- tworzenie różnorodnych projektów:
plakatów, zaproszeń, prezentacji itp.
- wiedza przydatna w szkole i w życiu codziennym
Koordynacja i prowadzenie: Bogusława Masłowiecka - Miotk

Zapisy w GOK Stawiguda tel.89 5126922
email: ,
ilość miejsc ograniczona

czytaj więcej na Facebooku

25 stycznia o 17:19

Bezpieczny lód

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego apeluje do mieszkańców i osób przebywających na terenie gminy, aby nie poruszali się po zamarzniętych zbiornikach wodnych. Lód, mimo niskich temperatur w wielu miejscach jest cienki i kruchy. Lekkomyślność osób wchodzących na zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zazwyczaj kończy się tragicznie. Człowiek, który wpadnie do zimnej wody, może w niej umrzeć już po 10-15 minutach. Gdy ciało zanurzy się w lodowatej wodzie, organizm reaguje błyskawicznie. Szok termiczny z powodu gwałtownego spadku temperatury powoduje wzrost częstotliwości oddychania, tętna i ciśnienia krwi, co w konsekwencji może doprowadzić do migotania komór i zatrzymania akcji serca.

Jeżeli załamie się pod nami lód nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów, należy natychmiast wołać o pomoc. Im dłużej przebywasz w wodzie, tym większa szansa na hipotermię i utonięcie. Gdy jest to możliwe należy próbować samemu wydostać się na powierzchnię, celowo załamując lód przed sobą do momentu, gdy będzie on na tyle twardy, aby można się było na niego wydostać. Będąc już na powierzchni. Nie wstawaj! Pamiętaj, że lód jest cienki i pod ciężarem twojego ciała może znów się załamać. Rozłóż szeroko ręce i powoli zacznij poruszać się czołganiem przez pełzanie, gdy lód stanie się grubszy można czołgać się na czworakach. Po opuszczeniu lodu należy poszukać ciepłego miejsca i zdjąć mokre ubranie. Wezwać pomoc.

Jeżeli nie uda się nam wydostać na powierzchnię, należy pozostać nieruchomym, ograniczając w ten sposób utratę ciepła z organizmu. Staraj się nie wpadać w panikę, co często przyspiesza tętno, podnosi ciśnienie krwi, itp., zaostrzając dreszcze. Choć z pewnością będzie to trudne do wykonania, po prostu zrelaksuj się i nie myśl, że jesteś w wodzie. Wyciągnij ręce i nogi, by spowolnić opadanie na dno i tonięcie. Jeśli uda ci się utrzymać głowę nad powierzchnią wody, twoja automatyczna reakcja prawdopodobnie będzie wymagała wzięcia głębokiego oddechu. Wiele osób boryka się z tym w sytuacji paniki i czuje, że nie może zaczerpnąć powietrza, którego potrzebują do oddychania. Lekarze podkreślają, że większość ludzi zapomina najpierw o wydechu. Powolny wydech przez usta pomoże ci się uspokoić. Pamiętaj, że będąc w wodzie cały czas należy wzywać pomocy, jeżeli masz gwizdek możesz go użyć.

Jeśli zauważymy, że lód załamał się pod kimś należy natychmiast zaalarmować odpowiednie służby: telefon 998 lub 112. W razie podjęcia decyzji o udzieleniu pomocy, przed wejściem na lód w pierwszej kolejności trzeba pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Do osoby będącej w wodzie najlepiej jest podchodzić na czworakach lub czołgając się. Po wyciągnięciu osoby z wody należy udzielić jej pierwszej pomocy i niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia telefon 999.

czytaj więcej na Facebooku

 1 2 3 >  Ostatnia ›